VIDEO Sotva začali a už je po sérii: Poznáme meno prvého postupujúceho v play-off NBA

Basketbalisti Minnesoty Karl-Anthony Towns a Kyle AndersonBasketbalisti Minnesoty Karl-Anthony Towns a Kyle Anderson Zdroj: SITA/AP/Ross D. Franklin

PHOENIX - Basketbalisti Minnesoty ako prvý tím tohtoročného play-off NBA postúpili do štvrťfinále, Phoenix vyradili 4:0 na zápasy.

Štvrtý zápas vyhrali 122:116 aj vďaka 40 bodom Anthonyho Edwardsa. Suns nepomohlo ani 49 bodov Devina Bookera. Naopak, vyrovnaná je séria medzi Los Angeles Clippers a Dallasom, v ktorej je stav 2:2 na zápasy. Mavericks boli pritom blízko historického obratu, keď dohnali stratu 31 bodov. V koncovke ale Clippers zabrali a zvíťazili 116:111.

Vyrovnaný špagát napokon potiahli Timberwolves

Na palubovke Phoenixu sa hralo extrémne vyrovnané stretnutie. Ani jeden tím neviedol o viac ako šesť bodov, dvadsaťkrát sa striedalo vedenie a dvadsaťkrát bolo skóre vyrovnané. Naposledy bola remíza štyri minúty pred koncom. Potom ale Minnesota trafila dve trojky po sebe a získaný náskok už nepustila aj vďaka dvom smečom Edwardsa, ktorý dal v poslednej časti 14 zo svojich 40 bodov.

VIDEO Anthony Edwards dotiahol Minnesotu do druhého kola play-off

Karl-Anthony Towns pomohol Minnesote k výhre 28 bodmi a 10 doskokmi. Phoenix okrem 49 bodov Bookera, z ktorých 20 padlo z trestných hodov, ťahal aj Kevin Durant s 33 bodmi. Nikto iný v tíme sa ale nedostal na dvojciferný počet bodov.

Radosť z postupu kazilo Minnesote zranenie trénera Chrisa Fincha. Rozohrávač Mike Conley necelé dve minúty pred koncom pri driblingu v snahe vyhnúť sa Bookerovi pri postrannej čiare nedobrzdil pri striedačke a pri zrážke s vlastným koučom mu vážne poranil koleno. Klub neskôr uviedol, že Finch má pretrhnutú patelárnu šľachu.

Dallas siahal po najväčšom obrate v dejinách play-off

Dallas sa mohol zapísať do dejín a vyrovnať najväčší obrat v histórii play-off. Ten sa podaril LA Clippers v roku 2019, keď proti Golden State otočili zápas, v ktorom v tretej štvrtine prehrávali o 31 bodov. A práve proti Clippers prehrával prehrával Dallas o 31 bodov, keď zaspal začiatok a tím z LA viedol 55:24.

Lenže Mavericks to nepoložilo a predovšetkým zásluhou Kyrie Irvinga sa vrátili do hry. Keď potom dve minúty pred koncom trafil Irving neskutočnú strelu, vyhol sa bloku troch obrancov a poslal Dallas do vedenia 105:104, bola blízko senzácie. Vzápätí však Paul George dal kľúčovú ťažkú trojku a spoločne s Jamesom Hardenom doviedli zápas k výhre pre Clippers.

"Tušil som, že keď sa nám podarilo takto odskočiť, že aj súper môže mať svoju šnúru. Preto som hráčom hovoril, nech neriešia, že stratili vedenie, ale nech jednoducho vyhrajú akýmkoľvek spôsobom. V play-off sa počíta len výhra. Na ničom inom nezáleží," povedal tréner Clippers Tyronn Lue. George aj Harden dali po 33 bodoch. Irving mal na strane Dallasu dokonca 40 bodov a Luka Dončič pridal triple-double za 29 bodov, 10 doskokov a 10 asistencií.

VIDEO Šialený záver v Dallase

Jalen Brunson, najskloňovanejšie športové meno v New Yorku

Už len jediná výhra chýba na postup New Yorku a Indiane. New York Knicks zvíťazili vo Philadelphii 97:92, keď zažiaril Jalen Brunson. Ten nazbieral 47 bodov a 10 asistencií a postaral sa tak o väčšinu bodov svojho tímu. Sám takmer dorovnal prínos hlavnej dvojice Sixers Joela Embiida a Tyresa Maxeya, ktorí dali dokopy 50 bodov. Pre Brunsona to bol najlepší výkon v play-off a dokonca o bod prekonal aj Bernarda Kinga, ktorý od roku 1984 držal klubový rekord najviac bodov nastrieľaných v play-off.

VIDEO Jalen Brunson prepisuje historické štatistiky Knicks

Indiana zvíťazila 126:113 nad Milwaukee a taktiež vedie 3:1 na zápasy ako Knicks. Pacers si k výhre pomohli klubovým rekordom v play-off v podobe 22 trojok. Milwaukee hralo bez svojich dvoch hlavných hviezd Giannisa Antetokounmpa a Damiana Lillarda, napriek tomu v prvej polovici držalo krok, kým v tretej štvrtine Indiana získala rozhodujúci náskok.

Pacers ťahali Myles Turner s 29 bodmi a Tyresa Haliburton s 24 bodmi. Milwaukee malo troch hlavných strelcov - Brooka Lopeza s 27 bodmi, Khrisa Middletona s 25 bodmi a Malika Beasleya s 20 bodmi.