VIDEO Hurricanes spečatili svoj postup za osem sekúnd, Nashville sa zachránilo v hodine dvanástej

Radosť hráčov CarolinyRadosť hráčov Caroliny Zdroj: SITA/AP/Karl B DeBlaker

WINNIPEG - Hokejisti Colorada vyhrali v zámorskej NHL na ľade Winnipegu 6:3 a postúpili do semifinále play-off Západnej konferencie. V sérii hranej na štyri víťazné zápasy triumfovali 4:1 a v ďalšej fáze narazia na lepšieho z dvojice Dallas a Vegas.

Postup z prvého kola si zaistila aj Carolina, ktorá zdolala New York Islanders taktiež 6:3 a 4:1 na zápasy. V semifinále Východnej konferencie ju čaká víťaz základnej časti New York Rangers. Víťazný gól Colorada strelil v 45. minúte Mikko Rantanen, ktorý neskôr zvýšil na 5:3 a mal aj asistenciu.

Presný zásah bol preňho prvý v tomto play off, keď tečoval strelu Devona Toewsa. Ďalší gól pridal z prečíslenia s hviezdnym Nathanom MacKinnonom. Na konečných 6:3 upravil dve sekundy pred koncom do prázdnej bránky Josh Manson. Brankár Alexandar Georgijev vykryl 33 striel a mal 94,4-percentnú úspešnosť zákrokov.

Ďalší úspešní strelci hostí boli Valerij Ničuškin, Jakov Trenin a Artturi Lehkonen – ich tím vyhral po úvodnej prehre v play off štyri zápasy v rade. Avalanche postúpili cez 1. kolo piatykrát za uplynulých šesť rokov. "Celkovo bola táto séria pre nás veľmi dobrá. Myslím, že sme sa zlepšili. Po každom zápase sme sa pozerali na veci, ktoré sme mohli urobiť lepšie. S výkonom sme naozaj spokojní a chceme pokračovať ďalej," uviedol Rantanen podľa nhl.com. Fínsky útočník bol prvou hviezdou duelu.

Tešiaci sa hráči Colorada Galéria fotiek (7) Tešiaci sa hráči Colorada Avalanche Zdroj: SITA/AP/The Canadian Press/Fred Greenslade

Som na nich hrdý

"V priebehu rokov sa jednoducho naučíte, že budú vzostupy a pády a ide o to, ako na to budete reagovať. Som spokojný s tým, ako sme pracovali a bojovali v tejto sérii. Bolo to úžasné. Myslím si, že pred sériou sme boli pokorní. Som na chalanov veľmi hrdý a čaká nás tu ešte veľa práce," skonštatoval MacKinnon, ktorý mal v stretnutí rovnako dve asistencie ako Devon Toews, Manson dosiahol bilanciu 1+1.

Jets videli už po 75 sekundách zásluhou Kylea Connora a počas duelu dvakrát vyrovnali po góloch Josha Morrisseya a Tylera Toffoliho, ale na pokračovanie série to nestačilo. "Predviedli sme najlepší výkon v sérii, no nestačilo to. V sérii sme sa podľa mňa nedostali k našej hre. Som hrdý na to, ako chlapci bojovali. Celý rok pracujete na tom, aby ste mali príležitosť. Mali sme skvelú základnú časť a vypadli sme po piatich dueloch, je to dosť sklamanie," skonštatoval Morrissey.

Sériu zhodnotil aj tréner domácich Rick Bowness: "Bol to náš najlepší zápas v play off za uplynulé dva roky. Dnes nám to však nevyšlo. Počas niekoľkých inkasovaných góloch sme mali smolu. My sme svoje šance nepremenili. Prečo sme nehrali takto v prvých štyroch zápasoch? To je otázka, na ktorú si budeme musieť odpovedať sami v priebehu leta." Winnipeg neprešiel ani minulý rok cez 1. kolo, vypadol s neskorším víťazom Vegas Golden Knights (rovnako 1:4 na zápasy).

Dva góly za osem sekúnd

Hurricanes stratili na konci prostredného dejstva dvojgólové vedenie. Kľúčové pre nich boli následne dva góly v priebehu ôsmich sekúnd – v 45. minúte prišiel najprv víťazný v podaní Jacka Druryho, nadviazal naňho Stefan Noesen. Presný zásah na 4:3 vsietil Drury z ľavého kruhu po zablokovanej strele spoluhráča Bradyho Skjeiho.

Ďalší gól padol po chybe brankára hostí Semjona Varlamova, ktorý poslal puk spoza brány priamo do cesty Noesena. Ich nadchádzajúci súper vyradil v úvode play off Washington Capitals so Slovákom Martinom Fehérvárym jasne 4:0 na zápasy. "Je ťažké vyhrať kolo play off. Som hrdý na celý tím. Museli sme hrať naozaj dobre, aby sme zvládli túto sériu," uviedol tréner domácich Rod Brind'Amour podľa nhl.com.

Andrej Svečnikov Galéria fotiek (7) Andrej Svečnikov Zdroj: SITA/AP/Karl B DeBlaker

Caroline vyšiel úvod, keď už po 3:13 minúty viedli 2:0 zásluhou Teuva Teräväinena a Andreja Svečnikova. Hurricanes síce krátko na to inkasovali po góle Mikea Reillyho, ale Jevgenij Kuznecov z trestného strieľania vrátil domácim dvojgólový náskok. "Bol to dôležitý gól, takže som bol zaň šťastný. Je to skvelý hráč," uviedol Brind'Amour na adresu Kuznecova.

Islanders vyrovnali v druhej tretine, keď sa presadili Brock Nelson a Casey Cizikas, ale na vynútenie si šiesteho duelu to nestačilo. "Som veľmi hrdý na tento tím, pretože ukázal veľkú odolnosť. Dokonca aj dnes v noci to ukázali. Takí boli počas celého roka. Chcem povedať, že by bolo ľahké to zabaliť, to sme však neurobili.

Mám pocit, že sme si zaslúžili viac. Myslím si, že sme v tejto sérii hrali dobrý hokej," skonštatoval Patrick Roy, kormidelník Islanders. Nadviazal na neho aj útočník Jean-Gabriel Pageau: "Som hrdý na každého hráča. Každý si myslel, že sa nám nepodarí postúpiť do play off. Dokázali sme, že sa všetci mýlili."

Toronto sa doťahuje

Boston prehral s Torontom 1:2 po predĺžení a nevyužil tak domáce prostredie na úspešné zakončenie 1. kola play off – v sérii vedie 3:2 na zápasy. Po 146 sekundách extračasu rozhodol Matthew Knies, keď sa kapitán John Tavares presadil po pravej strane, puk sa odrazil priamo ku krídelníkovi druhej formácie a ten trafil odkrytú časť bránky. "John tam odviedol skvelú prácu.

Všetko to začalo od neho, padlo mi to na hokejku a mal som šťastie, že som premenil a poslal nás späť domov," uviedol strelec víťazného gólu. Knies sa vo veku 21 rokov a 196 dní stal šiestym najmladším hráčom v histórii Maple Leafs, ktorý strelil gól v predĺžení play off. Hostí podržal aj brankár Joseph Woll s 27 zákrokmi a 96,4-percentnou úspešnosťou zákrokov.

Maple Leafs sa podarilo zvíťaziť aj bez ťahúňa Austona Matthewsa, autora najväčšieho počtu gólov v lige v základnej časti (69). Center vynechal pre chorobu aj záverečné dejstvo predošlého zápasu, ktorý jeho tím prehral 1:3. V drese Toronta skóroval i Jake McCabe, ktorý v 6. minúte poslal svoj tím do vedenia 1:0. Trent Frederic síce ešte v prvej časti vyrovnal, ale Boston sa už viackrát v stretnutí nedokázal presadiť.

"Neboli sme dosť dobrí. Toronto boli pripravené hrať a my sme neboli pripravení vyrovnať sa im," skonštatoval tréner domácich Jim Montgomery. Podľa kapitána Brada Marchanda sú aj také zápasy: "Najťažšie je dosiahnuť posledné víťazstvo v sérii. Oni prišli a nechali na ľade všetko. Musíme byť lepší." Šiesty zápas série je na programe v noci na piatok (2.00 SELČ) v Toronte.

Matthew Knies oslavuje gól Galéria fotiek (7) Matthew Knies oslavuje víťazný gól Toronta Zdroj: SITA/AP/Charles Krupa

Nashville zabralo v závere

Domáci ľad na ukončenie 1. kola nevyužil ani Vancouver, ktorý prehral s Nashvillom 1:2 a vedie 3:2 na zápasy. Všetky góly padli v záverečnom dejstve a ako prví skórovali domáci. Vedenie im však vydržalo len zhruba štyri minúty - v presilovke vyrovnal Roman Josi a v 53. minúte zariadil triumf Alexandre Carrier.

"Dostal som skvelú prihrávku od Gusa (Gustav Nyquist), zobral som si puk na stred a len som vystrelil. Som šťastný, že to tam padlo," povedal Carrier, ktorý zaznamenal prvý gól vo vyraďovacej časti. "Je pre nás skvelé, že sa môžeme vrátiť do Nashvillu. Vedeli sme, že oni to chcú už ukončiť. Musíme zopakovať tento výkon aj v najbližšom stretnutí, pretože stále čelíme vyradeniu," uviedol kapitán hostí Josi.

Obranca domácich Nikita Zadorov si napriek jednému strelenému gólu nemyslí, že Canucks mali problém v ofenzíve: "Vytvorili sme si dostatok príležitostí, mali sme veľa striel. Ale je to play off, výsledky 2:1 alebo 1:0 vám vyhrávajú série. V tejto lige sa ťažko dosahuje posledný triumf v sérii. Nashville je dobrý tím. Je na nás, aby sme tam odohrali náš najlepší hokej a pokúsili sa ukončiť sériu." Šiesty zápas je na programe v Nashville.

1. kolo play off NHL:
štvrťfinále Západnej konferencie:
5. zápasy:

Winnipeg Jets - Colorado Avalanche 3:6 (1:1, 1:2, 1:3)
Góly: 2. Connor, 27. Morrissey (Scheifele, Vilardi), 43. Toffoli (Ehlers, Miller) – 4. Ničuškin (Toews, Rantanen), 26. Trenin (Manson, Cogliano), 34. Lehkonen, 45. Rantanen (Toews, MacKinnon), 49. Rantanen (MacKinnon, Makar), 60. Manson (Mittelstadt). Brankári: Hellebuyck - Georgijev, strely na bránku: 36:32.
/stav série: 1:4, Colorado postúpilo do semifinále/

Vancouver Canucks - Nashville Predators 1:2 (0:0, 0:0, 1:2)
Góly: 44. Zadorov (Hughes) – 48. Josi (Forsberg, Barrie), 53. Carrier (Nyquist, Forsberg). Brankári: Šilovs - Saros, strely na bránku: 20:22.
/stav série: 3:2/

5. zápasy:

Boston Bruins - Toronto Maple Leafs 1:2 pp (1:1, 0:0, 0:0 - 0:1)
Góly: 14. Frederic (Maroon) – 6. McCabe (Marner, Domi), 63. Knies (Tavares, Ljubuškin). Brankári: Swayman - Woll, strely na bránku: 28:33.

Carolina Hurricanes - New York Islanders 6:3 (3:1, 0:2, 3:0)
Góly:  2. Teräväinen (Jarvis, Slavin), 4. Svečnikov (Jarvis, Burns), 14. Kuznecov (z tr. strieľania), 45. Drury (Skjei, Nečas), 45. Noesen (Skjei, Kuznecov), 59. Jarvis – 4. Reilly (Barzal, Nelson), 24. Nelson (Palmieri, Pulock), 40. Cizikas (Barzal, Pulock). Brankári: Andersen - Varlamov, strely na bránku: 38:25.
/stav série: 4:1, Carolina postúpila do semifinále/