Verstappen si sprivatizoval šprint aj kvalifikáciu: Rekord Ayrtona Sennu je už na dosah

Max Verstappen Max Verstappen Zdroj: SITA/AP/Rebecca Blackwell

MIAMI - Holandský jazdec Max Verstappen z Red Bullu vyhral šprint aj kvalifikáciu vo Veľkej cene Miami formuly 1.

Úradujúci šampión porazil v skrátenych pretekoch na 19 kôl o viac ako tri sekundy Charlesa Leclerca z Ferrari, tretí skončil Verstappenov tímový kolega Sergio Pérez. V následnej kvalifikácii predčil Leclerca o 141 tisícin sekundy, tretie miesto získal Carlos Sainz.

Dvadsaťšesťročný Verstappen vyhral aj druhý šprint v sezóne a navýšil vedenie v MS na 27 bodov pred Pérezom. Pred dvoma týždňami uspel tiež v šprinte Číne. Rodák z Hasseltu predĺžil v Miami svoju neporaziteľnosť, triumfoval tu tiež v predchádzajúcich dvoch ročníkoch. V nedeľňajších hlavných pretekoch zaútočí na 59. víťazstvo v kariére a piate tohtoročné.

"Nemal som dobrý štart a musel som (Leclerca) trochu zatlačiť. Našťastie všetko v prvej zákrute vyšlo. Potom vyšiel safety car, takže sme to trochu upokojili. Po ňom sme mohli zvyšovať náskok, ale nebolo to úplne dokonalé. Máme pred sebou ešte kus práce, ale víťazstvo je skvelé. Získali sme zase pár bodov," povedal pred televíznymi kamerami Verstappen.

Prvých šesť pilotov dokončilo šprint v rovnakom poradí, ako do neho odštartovalo. Štvrté miesto ubránil Austrálčan Daniel Ricciardo z tímu Racing Bulls, piaty bol Carlos Sainz z Ferrari a šiesty skončil Oscar Piastri z McLarenu.

Cunoda zatienil aj Hamiltona

Divákov bavili súboje na ďalších priečkach. Hneď po štarte sa zaplietli do hromadnej nehody Lando Norris z McLarenu, Lewis Hamilton z Mercedesu a Fernando Alonso s Lancem Strollom z Aston Martinu. Alonso sa prepadol na posledné miesto, Norris so Strollom odstúpili a na trať musel ísť safety car.

Potom zviedli rad súbojov Hamilton s Kevinom Magnussenom z Haasu. Ani jeden z nich ale poslednú bodovanú ôsmu priečku nezískal. Magnussen dostal po súbojoch niekoľko časových trestov a Hamilton doplatil na penalizáciu kvôli predchádzajúcemu nedodržaniu rýchlosti v boxoch.

Ôsmy tak skončil Juki Cunoda z Racing Bulls. "Všetky penalizácie boli zaslúžené, o tom niet pochýb. Urobil by som to ale rovnako," povedal nakoniec osemnásty Magnussen.

Aj kvalifikácia patrila Verstappenovi

Verstappen nepoznal premožiteľa ani v kvalifikácii. Získal pole position aj v šiestych pretekoch sezóny a siedmych za sebou, vďaka čomu sa priblížil k rekordu. Francúz Alain Prost pred 31 rokmi vybojoval prvé miesto na štarte v prvých siedmich pretekoch sezóny. Maximum s ôsmimi pole position v rade drží Brazílčan Ayrton Senna zo sezón 1988 a 1989.

Štvrtý muž zo šprintu Ricciardo vypadol tentoraz v úvodnej časti kvalifikácie a kvôli penalizácii zo pretekov v Číne odštartuje do pretekov z posledného 20. miesta. Nedeľňajšiu Grand Prix odštartuje o 22.00 SEČ.

Veľká cena Miami F1 - kvalifikácia: 1. Max Verstappen (Hol./Red Bull) 1:27,241 min, 2. Charles Leclerc (Mon./Ferrari) +0,141 s, 3. Carlos Sainz (Šp./Ferrari) +0,214, 4. Sergio Perez (Mex./Red Bull) +0,219, 5. Lando Norris (V. Brit./McLaren) +0,353, 6. Oscar Piastri (Austr./McLaren) +0,434, 7. George Russell (V. Brit./Mercedes) +0,826, 8. Lewis Hamilton (V. Brit./Mercedes) +0,866, 9. Nico Hülkenberg (Nem./Haas) +0,905, 10. Juki Cunoda (Jap./Racing Bulls) +0,951