MS V HOKEJI 2024 Plný dom a jednoznačný výsledok: Dáni vstúpili do turnaja jednoznačným spôsobom

Hráči Dánska sa radujú z góluHráči Dánska sa radujú z gólu Zdroj: SITA/AP/Petr David Josek

PRAHA - Hokejisti Dánska odštartovali svoje účinkovanie v základnej A-skupine na MS triumfom nad Rakúskom 5:1.

Severania v Prahe kontrolovali hru počas celého duelu a potvrdili rolu favorita. Krídelník Joachim Blichfeld zaznamenal dva góly a asistenciu. Dáni sa o necelých 24 hodín neskôr stretnú s Kanadou, Rakúšania tiež nastúpia na svoj druhý zápas v nedeľu, keď ich o 20.20 čaká Švajčiarsko.

A-skupina:
Rakúsko – Dánsko 1:5 (1:2, 0:1, 0:2)
Góly: 20. Ganahl (Haudum, Rohrer) – 14. M. Lauridsen (Blichfeld, Russell), 17. Storm, 39. Blichfeld (Wejse, O. Lauridsen), 54. Scheel (Bruggisser, B. Jensen), 59. Blichfeld (Aagaard, Russell). Rozhodcovia: M. Holm (Švéd.), Schrader (Nem.) – N. Briganti (USA), Hynek (ČR), vylúčení: 6:3 na 2 min., presilovky: 0:1, oslabenia: 0:1, 15.719 divákov.

Rakúsko: Madlener – Zündel, Heinrich, Wolf, Unterweger, Maier, Strong, Brunner, Stapelfeldt – Schneider, Nissner, Raffl – M. Huber, Rossi, Zwerger – Rohrer, Haudum, Ganahl – Thaler, Wukovits, P. Huber

Dánsko: Dichow – M. Lauridsen, Lassen, Jensen Aabo, O. Lauridsen, Bruggisser, B. Jensen, Larsen – Blichfeld, Russell, Aagaard – Olesen, True, From – Scheel, Mölgaard, Andersen – Poulsen, Wejse, Storm – Schultz

Od úvodu sa hral svižný hokej, v ktorom dominoval boj o stredné pásmo. Priebeh prvej tretiny zmenili vylúčenia, Dáni sa dostali do vedenia v hre 4 na 4, keď M. Lauridsen na dvakrát pretlačil puk do siete. Krátko na to Storm v oslabení zvýšil na 2:0. Rakúšanov vrátil do zápasu Ganahl, ktorý 25 sekúnd pred koncom prvej časti prekonal Dichowa.

Severania kontrolovali hru a na konci druhej tretiny Blichfeld strelou z prvej upravil na 3:1. Dáni v tretej pokračovali v aktivite, súpera nepúšťali do šancí a pridali ďalšie dva góly. V 54. minúte sa presadil Scheel a 63 sekúnd pred sirénou Blichfeld pridal v presilovej hre svoj druhý presný zásah.

hlasy aktérov (zdroj: IIHF, JOJ):
Peter Schneider, útočník Rakúska: "Veľa vecí nešlo tak, ako by sme si želali. Ťažko sa to vysvetľuje. Podľa mňa sme neboli pripravení z hľadiska súbojov a intenzity. Nehrali sme jednoducho a neboli sme dostatočne v pohybe. Mali sme málo striel a veľa vylúčených hráčov."

Phillip Bruggisser, obranca Dánska: "Začali sme dobre a veľmi nám pomohol prvý gól. Radi hráme rýchlu a fyzickú hru. Proti Kanade musíme hrať jednoducho a predvádzať náš štýl."

Patrick Russell, útočník Dánska: "Odohrali sme kvalitný zápas. Myslím, že sme hrali tak, ako sme chceli a mali sme stretnutie pod kontrolou. Je to pekný spôsob, ako začať turnaj."