Gáborík žiaril, hetrikom zariadil výhru NY Rangers nad Bostonom

Marian Gáborík, Nathan Horton a Tuukka RaskMarian Gáborík, Nathan Horton a Tuukka Rask Zdroj: SITA

NEW YORK - Slovenský hokejový útočník Marián Gáborík rozhodol troma gólmi o víťazstve New York Rangers nad Bostonom 4:3 po predĺžení. Trenčiansky odchovanec dosiahol 14. hetrik v kariére.

Trénerovi Johnovi Tortorellovi vyšiel ťah so spojením Slováka s Rickom Nashom a Bradom Richardsom. Gáboríka, ktorý odohral 21:05 min a na tri góly potreboval 6 striel, vyhlásili za prvú hviezdu zápasu. Najskôr sa presadil v rozpätí 133 sekúnd medzi 5. a 7. min a potom skompletizoval hetrik v 27. sekunde predĺženia. Kapitán Bostonu Zdeno Chára odkorčuľoval takmer 24 minút.

Prvý presný zásah v skrátenej sezóne zaznamenal Gáborík po rýchlej kontre, ktorú po prihrávke od Ricka Nasha zakončil strelou z uhla ponad padajúceho gólmana Raska. Druhý pridal dorážkou strely Michaela Del Zotta, keď sa dobre uvoľnil pred bránkou. V predĺžení slovenský reprezentant využil zaváhanie Bostonu v útočnom pásme, rútil sa sám na Raska, ktorý jeho prvý pokus vyrazil, no Gáborík poslal puk vo vzduchu za jeho chrbát dorážkou priamo zo vzduchu.

"Ference sa ešte dotkol puku, no mne sa podarilo vyraziť s ním dopredu. Snažil som sa strieľať na vyrážačku, napokon som zakončil aj s trochu šťastia z dorážky,“ povedal Gáborík.

Jeho aktivitu a rýchlosť pochvaľoval spoluhráč Nash. „Jeho pobyt na ľade ďalším hráčom otváral viac miesta. Je jedným z najlepších strelcov ligy, súperi si to uvedomujú a viac ho strážia,“ povedal krídelník, ktorý prišiel do organizácie NY Rangers z Columbusu.

Kouč Tortorella sa pridal na stranu gratulantov: "V prvých zápasoch sa Gabbymu príliš nedarilo, ale predviedol, v čom tkvie jeho sila. Bol to z jeho strany veľký zápas. Naša prvá formácia hrala veľmi dobre, no hráči najvyššej kvality musia každým zápasom dokazovať, že sú najlepší. To je ich poslanie."

New York Rangers - Boston 4:3 po predĺžení (2:0, 1:2, 0:1 - 1:0)
Góly: 5. GÁBORÍK (R. Nash, B. Richards), 7. GÁBORÍK (Del Zotto, M. Staal), 34. Pyatt (Stepan), 61. GÁBORÍK - 22. Marchand (Hamilton, Peverley), 33. Lucic (CHÁRA, Krejčí), 56. Horton (G. Campbell)

O druhý hetrik dňa sa postaral Steve Sullivan z Phoenixu v súboji s Columbusom (5:1). Coyotes vyhrali prvý duel v sezóne.

Phoenix - Columbus 5:1 (0:0, 2:1, 3:0)
Góly: 28. Sullivan (Vermette, Doan), 36. Ekman-Larsson (Lombardi, Mikkel Boedker), 45. Sullivan (Mikkel Boedker, Ekman-Larsson), 51. Sullivan (Morris, Vermette), 56. Ekman-Larsson (Moss, Gordon) - 26. Ťutin (Brassard, Dorsett)

Dvojbodového zápisu sa dočkali aj vo Vancouveri, Canucks uspeli nad Calgary vďaka úspešnému samostatnému nájazdu Zacka Kassiana 3:2.

Vancouver - Calgary 3:2 po sam. nájazdoch (0:0, 2:2, 0:0 - 0:0, 1:0)
Góly: 27. Kassian, 29. Raymond (D. Sedin, Hamhuis), rozhodujúci sam. nájazd Kassian - 31. Tanguay (Glencross), 37. Backlund (Iginla, Kiprusoff)

Prvé góly v sezóne z hokejok Jevgenija Malkina a Sidneyho Crosbyho nestačili Pittsburghu a Penguins doma prehrali s Torontom 2:5. Hviezdou súboja bol James van Riemsdyk, ktorý dal dva góly a pridal asistenciu.

Pittsburgh - Toronto 2:5 (1:0, 1:3, 0:2)
Góly: 19. Malkin (Crosby, Letang), 28. Crosby (Dupuis) - 24. C. MacArthur (Kadri, Kuľomin), 27. Van Riemsdyk (Kuľomin, Grabovskij), 35. Van Riemsdyk, 46. Grabovskij (Kuľomin, Van Riemsdyk), 59. Bozak (C. MacArthur, Kostka)

• Zdroj: SITA, TASR, nhl.com