Baltimore sa teší z druhého Super Bowlu, po dráme zdolal San Francisco

Radosť hráčov Baltimoru RavensRadosť hráčov Baltimoru Ravens Zdroj: SITA

NEW ORLEANS - Hráči Baltimore Ravens sa stali víťazmi 47. ročníka Super Bowlu. V sledovanom finále zámorskej ligy v americkom futbale NFL v New Orleans zdolali Ravens favorizovaný tím San Francisco 49ers 34:31 a druhýkrát v histórii mohli oslavovať zisk Trofeje Vincea Lombardiho. Super Bowl priniesol dva rozdielne polčasy.

V prvom jasne dominoval Baltimore, ktorý si po prestávke vytvoril už 22-bodový náskok (28:6). Vyše 72-tisíc divákov v Superdome v New Orleans si následne muselo počkať na pokračovanie zápasu, keďže vypadla časť svetiel. Po polhodinovom čakaní mohli sledovať snahu 49ers o veľký obrat. San Francisco zaskočilo súpera veľkou ofenzívou a do konca tretej štvrtiny dokázali získať 17 bodov (23:28). V dramatickej štvrtej štvrtine napokon Baltimore svoj náskok ubránil, 49ers chýbalo k touchdownu a definitívne obratu len 7 metrov, ale cez obranu Ravens sa nedostali. 49ers sú päťnásobní víťazi (1981, 1984, 1988, 1989, 1994).

Baltimore nebol pred začiatkom play-off favoritom. V závere základnej časti sa mu nedarilo. V play-off sa však zlepšoval od zápasu k zápasu.

Za najužitočnejšieho hráča Super Bowlu vyhlásili quarterbacka Ravens Joea Flacca. V dôležitých chvíľach finálového súboja žiaril aj Jacoby Jones (28). Wide receiver bol väčšinu sezóny náhradníkom a v základnej časti si pripísal len jeden touchdown. V Super Bowle však za pár minút na prelome prvého a druhého polčasu položil loptu do koncového územia dvakrát a najmä jeho druhý touchdown dvihol divákov zo sedadiel, keď na 28:6 zvyšoval behom z vlastnej endzóny kľučkovaním cez celé ihrisko až do súperovej.

Super Bowl mal tentokrát aj prezývky Harbaugh Bowl, HarBowl, SuperBaugh či Brother Bowl. V súboji bratov Harbaughovcov, ktorí trénujú tímy finalistov, zdolal John mladšieho Jima.

"Zápas ovplyvnilo prerušenie, museli sa s tým vyrovnať oba tímy. Oni sa s tým však vyrovnali oveľa lepšie. Boli schopní otočiť vývoj," povedal po zápase kouč víťazov.

"Viesť tím v Super Bowle proti bratovi bolo oveľa náročnejšie, ako som si myslel. Bolo to veľmi bolestivé, Jim bol veľký protivník a máme za sebou veľký súboj, najmä záver bol poriadne napätý. Pri podávaní rúk po zápase som mu hovoril, že ho mám rád," povedal John.

"Nič sme si neuľahčili. Bol to tvrdý boj na oboch stranách. Ale ľuďom sme dali pekný zážitok, videli zaujímavý zápas," uviedol Flacco, ktorý mal 22 dokončených prihrávok (z 33), nahádzal 287 yardov a Ravens priviedol do play off počas všetkých jeho piatich sezónach v klube.

Vynútenú prestávku sa snažili hráči vyplniť tréningovými hodmi či inými cvičeniami. "Pre nás to bolo, ako by sme mali ďalšiu prestávku. Úplne sme vypadli z rytmu. Poľavili sme v koncentrácii a skoro sa nám to vypomstilo," uviedol wide receiver Baltimoru Anquan Boldin.

"Čo môže byť lepšie, ako vyhrať posledný zápas kariéry? Teraz však nemôžem myslieť na seba. Je to veľký úspech celého tímu. Bolo to ako na šmýkačke. Boli sme hore i dole. Verili sme v úspech a hrali ako veľký tím," povedal Ray Lewis, ktorý sa lúčil s kariérou.

Super Bowl bol už tradične aj veľká šou, okrem zápasu sa pozornosť sústredila na sprievodný program. Polčasovú prestávku vyplnila vystúpením spevácka hviezda Beyoncé, ktorá na rozdiel od prezidentskej inaugurácie tentoraz spievala naživo. Polčasové vystúpenia na Super Bowle patria k veľmi prestížnym udalostiam. V ostatných rokoch sa tejto pocty dostalo takým legendám ako Paul McCartney, Rolling Stones, U2, Prince alebo Bruce Springsteen. Madonnu si vlani pozrelo až 114 miliónov divákov. Ďalšia hviezda Alicia Keys pred začiatkom zápasu zaspievala americkú hymnu a Jennifer Hudson so zborom newtonskej Sandy Hook Elementary School pieseň America the Beautiful.

San Francisco 49ers - Baltimore Ravens 31:34 (3:7, 3:14, 17:7, 8:6)

• Zdroj: SITA, TASR, youtube