Stoch bude znovu bojovať o miesto v základe, Fenerbahce ma nového trénera

Ersun YanalErsun Yanal Zdroj: fenerbahce.org

ISTANBUL - Päťdesiatjedenročný Ersun Yanal povedie od novej sezóny turecký futbalový klub Fenerbahce Istanbul, v ktorého kádri figuruje aj slovenský reprezentant Miroslav Stoch. Bývalý tréner tureckej reprezentácie nahradí vo funkcii Aykuta Kocamana, ktorý odstúpil z postu v máji.

Yanal, ktorý naposledy viedol konkurenčný Eskisehirspor, podpísal podľa agentúry Reuters s klubom ročný kontrakt. Fenerbahce obsadilo v uplynulej sezóne tureckej ligy druhé miesto a malo hrať v 3. predkole Ligy majstrov, Európska futbalová únia (UEFA) ho však potrestala zákazom štartu v pohárovej Európe za ovplyvňovanie výsledkov v domácich súťažiach. Fenerbahce dostalo od UEFA trojročný zákaz, v európskych pohároch však bude chýbať zatiaľ dva roky, pretože na posledný rok trestu sa vzťahuje päťročná podmienka.

Škandál prepukol v Turecku už v roku 2011. V poslednom ligovom kole si vtedy hráči Fenerbahce zabezpečili zisk titulu víťazstvom 4:3 nad Sivasporom, čo bol jeden z podozrivých zápasov, ktoré vyšetrovala Turecká futbalová federácia (TTF). TTF reagovala okamžite a zakázala Fenerbahce štartovať v Lige majstrov v sezóne 2011/2012. Turecký súd vtedy odsúdil 93 obžalovaných vrátane prezidenta klubu Aziza Yildirima, ktorý bol ústrednou postavou škandálu a údajne ovlyvnil až 19 zápasov. Súd mu vymeral viac ako šesťročné väzenie, Yildirim sa však odvolal a súdny proces stále prebieha. Ešte predtým Disciplinárna komisia TTF potrestala jeden až trojročným zákazom činnosti 10 hráčov a funkcionárov.