Svetový pohár v Čunove: Z ôsmich Slovákov šiesti do semifinále

Ilustračné fotoIlustračné foto Zdroj: SITA

ČUNOVO - V prvom bloku kvalifikácie na pretekoch finálového 5. kola Svetového pohára 2013 vo vodnom slalome v Areáli vodných športov Divoká voda v Čunove uspeli z ôsmich slovenských reprezentantov šesť a postúpili do sobotného predpoludňajšieho semifinále.

V C1 mužov uspeli Michal Martikán, Matej Beňuš a Alexander Slafkovský, v C1 žien Katarína Macová a v K1 mužov Ján Šajbidor a Martin Halčin.

Z kvarteta slovenských kanoistov v päťdesiatke štartujúcich bol najlepší Michal Martikán, ktorý skončil siedmy. Matej Beňuš ide do ďalšieho kola súťaže z deviatej pozície, Alexander Slafkovský zo šestnástej. Neuspel iba Jerguš Baďura, ktorý obsadil 31., teda prvú nepostupovú priečku. Od účasti v semifinále ho delilo 16 stotín sekundy. Víťazom kvalifikácie C1 mužov sa stal Benjamin Savšek zo Slovinska.

Jediná slovenská kanoistka Katarína Macová obsadila v kvalifikácii tretie miesto, zdolali ju iba Austrálčanky Rosalyn Lawrenceová a suverénna líderka celkovej klasifikácie SP Jessica Foxová.

V najobsadenejšej kategórii kajakárov uspeli majster Európy z roku 2007 Ján Šajbidor a aktuálny kontinentálny šampión v kategórii pretekárov do 23 rokov Martin Halčina. Šajbidor ide do ďalšieho kola súťaže zo šiestej a Halčin z dvadsiatej piatej pozície. Neuspel iba Jakub Grigar, v 16 rokoch jasne najmladší člen slovenského reprezentačného družstva, ktorý obsadil 45. miesto. Postupovalo iba prvých štyridsať. Prekvapujúcim víťazom kvalifikácie sa vďaka vynikajúco zvládnutej druhej jazde stal poľský rodák v drese USA Michal Smolen.

Popoludní od 15.45 h pokračujú súťaže v Čunove dvojkolovou kvalifikáciou kajakárok a deblistov, Slovensko má v oboch kategóriách po tri lode.

Výsledky - kvalifikácia:
C1 muži (postupovalo 30): 1. Benjamin Savšek (Slovin.) 96,93 (0), 2. Nicolas Peschier (Fr.) 98,68 (0), 3. Denis Gargaud Chanut (Fr.) 98,86 (0), ... 7. Michal Martikán 99,75 (0), 9. Matej Beňuš 100,51 (2), 16. Alexander Slafkovský 103,06 (4), ... nepostúpil do semifinále Jerguš Baďura (všetci SR) 107,31 (0)

C1 ženy (postupovalo 20): 1. Rosalyn Lawrenceová 117,02 (0), 2. Jessica Foxová (obe Aus.) 118,90 (0), 3. Katarína Macová (SR) 125,72 (0)

K1 muži (postupovalo 40): 1. Michal Smolen (USA) 92,68 (0), 2. Boris Neveu (Fr.) 92,82 (0), 3. Peter Kauzer (Slovin.) 93,06 (0), ... 6. Ján Šajbidor 94,44 (0), 25. Martin Halčin 97,15 (0), ... nepostúpil do semifinále 45. Jakub Grigar (všetci SR) 101,40 (2)
Viac o téme: Čunovo Slalom Pohár Výsledky Vodný Svetový