V Austrálii triumfoval Lorenzo, lídra seriálu Marqueza diskvalifikovali

Jorge Lorenzo pózuje fotografom po triumfe na Veľkej cene Austrálie v kategórii MotoGPJorge Lorenzo pózuje fotografom po triumfe na Veľkej cene Austrálie v kategórii MotoGP Zdroj: SITA

SYDNEY - Jorge Lorenzo si triumfom na nedeľňajšej Veľkej cene Austrálie udržal nádej na obhajobu titulu v seriáli majstrovstiev sveta cestných motocyklov. Španielsky jazdec zvíťazil na okruhu vo Phillip Islande v triede MotoGP pred krajanom Danim Pedrosom a talianskym veteránom Valentinom Rossim.

Lídra poradia MS Marca Márqueza zo Španielska, ktorý má šancu stať sa najmladším svetovým šampiónom v tejto kategórii, diskvalifikovali päť kôl pred koncom pretekov, keďže pred povinnou zastávkou v boxoch zostal na trati o jeden okruh dlhšie, ako je povolené. Na konto si pripísal nulu, z možnej predčasnej korunovácie nebolo nič a Lorenzo sa pred zostávajúcimi dvoma podujatiami dotiahol na rozdiel 18 bodov.

Prvýkrát v histórii MotoGP bola povinná výmena motocyklov (najneskôr po 10 kolách), navyše nedeľňajšie preteky skrátili z 27 na 19 okruhov pre obavy o bezpečnosť jazdcov pre rýchlosť opotrebovania pneumatík na novom asfalte tamojšieho okruhu.

"Boli to bláznivé preteky s výmenou motoriek uprostred. Dosť sme to trénovali. Mal som šťastie. Keby Marc neurobil chybu, bol by prvý alebo druhý. Pred VC Austrálie som mal šancu na titul dvoj či trojpercentnú, ale teraz sa situácia zmenila a je to dvadsať či tridsať percent. Aj tak to však bude veľmi ťažké. Uvidíme, čo sa udeje na budúci týždeň v Motegi," uviedol Lorenzo, ktorý slávil dve jubileá. V nedeľu absolvoval svoj 100. štart v triede MotoGP a dosiahol celkovo 50. triumf na pretekoch VC.

V Moto2 zvíťazil Španiel Pol Espargaró, ktorý sa vďaka tomu dostal na líderskú pozíciu o 16 bodov pred Scotta Reddinga z Veľkej Británie.

V kubatúre Moto3 bol najlepší Álex Rins zo Španielska, ale na čele s päťbodovým náskokom zostal jeho krajan Luis Salom.

Výsledky MotoGP  - VC Austrálie:
1. Jorge Lorenzo (Šp./Yamaha) 29:07,155 min., 2. Dani Pedrosa (Šp./Honda) 29:14,091, 3. Valentino Rossi (Tal./Yamaha) 29:19,499, 4. Cal Crutchlow (V. Brit./Yamaha) 29:19,615, 5. Alvaro Bautista (Šp./Honda) 29:19,668, 6. Bradley Smith (V. Brit./Yamaha) 29:35,418

Celkové poradie: 1. Marquez 298, 2. Lorenzo 280, 3. Pedrosa 264, 4. Rossi 214, 5. Crutchlow 179, 6. Bautista 147

Viac o téme: Austrália Lorenzo MotoGP Marquez
  • Zdroj: TASR, SITA