Biatlonisti sa dočkali odkladaného štartu: Slovák Kazár minul len dva terče

Matej KazárMatej Kazár Zdroj: SITA

ČERVENÁ POĽANA - Nórsky biatlonista Emil Hegle Svendsen zvíťazil v utorňajších pretekoch s hromadným štartom na 15 km na zimných olympijských hrách v Soči. Druhý skončil v strhujúcom finiši Francúz Martin Fourcade v rovnakom čase ako víťaz.

Tretiu pozíciu obsadil Čech Ondřej Moravec (+13,8 s). Jediný slovenský zástupca Matej Kazár v konkurencii 30 pretekárov obsadil 15. miesto s odstupom 1:56,5 min, keď netrafil dva z dvadsiatich terčov.

Záver utorňajších pretekov priniesol fantastické divadlo. O prvenstvo bojovali dvaja dlhodobo najlepší biatlonisti na svete. Fourcade takmer zdolal svojho severského rivala, ktorý sa trochu predčasne pred cieľovou páskou tešil z triumfu a takmer sa mu to vypomstilo. Kazár netrafil šiesty a trinásty výstrel, ale je to preňho najlepší výsledok na ZOH 2014 aj v kariére. Predtým v šprinte skončil v komplexe Laura v Červenej Poľane 37. a v stíhačke ho klasifikovali na 23. pozícii.

"Z celkového hľadiska je to krásny výsledok, aj keď na týchto hrách som chcel a mal na viac. Dnes som predviedol dobrú streľbu, bežecky to bolo ťažké. Po úvodnej 'ležke' som bol medzi prvými šiestimi, snažil sa udržať v tej skupinke. V druhej som mal jedno trestné kolo, potom som sa pokúšal držať sa iných pretekárov. Bolo náročné čakať dva dni na tieto preteky, ale urobili sme si vhodný program, takže ak si človek zariadi čas, dá sa to vydržať. Počasie bolo šialené, pred štartom sme nevedeli, či vôbec pôjdeme," uviedol v reakcii pre RTVS Matej Kazár.

Francúz Fourcade netrafil hneď v prvej ležke jeden terčík a bol až v tretej desiatke. Vynikajúcim bežeckým výkonom sa napokon dopracoval k tretiemu kovu zo ZOH 2014. V šprinte i stíhacích pretekoch dominoval.

Biatlon - muži:

Preteky na 15 km s hromadným štartom: 1. Emil Hegle Svendsen (Nór.) 42:29,1 min (0 trestných okruhov), 2. Martin Fourcade (Fr.) - rovnaký čas ako víťaz (1), 3. Ondřej Moravec (ČR) +13,8 s (0), 4. Jakov Fak (Slovin.) +28,1 (2), 5. Jevgenij Garaničev (Rus.) +56,2 (3), 6. Fredrik Lindström (Švéd.) +1:01,4 min (2), 7. Dominik Landertinger (Rak.) +1:03,7 (2), 8. Johannes Thingnes Bö (Nór.) +1:05,1 (1), ... 15. Matej Kazár (SR) +1:56,5 (2)