Volejbalisti Poľska na domácich MS ukončili nadvládu Brazílčanov: Bronz pre Nemecko

Volejbalisti Poľska ukončili ziskom zlata nadvládu BrazílieVolejbalisti Poľska ukončili ziskom zlata nadvládu Brazílie Zdroj: fivb.org

KATOVICE - Volejbalisti Poľska získali titul majstrov sveta na XVIII. svetovom šampionáte na domácej pôde. V nedeľňajšom finále v katovickej Spodek Arene zvíťazili nad reprezentantmi Brazílie 3:1 (-18, 22, 23, 22) a potvrdili svoju výhru 3:2 nad Juhoameričanmi zo štvrťfinálovej H-skupiny. Zaujímavosťou je, že z ostatných sedemnástich stretnutí na majstrovstvách sveta prehrali Brazílčania len dvakrát, a to práve v súbojoch s Poliakmi v Lodži a Katoviciach.

V treťom tisícročí sa z triumfu na MS tešili najskôr len "kanárici", ktorí postupne uspeli v rokoch 2002, 2006 a 2010. Tri tituly po sebe získali aj Taliani, úspešní boli v rokoch 1990 - 1998. Poľskí volejbalisti si vybojovali prvé zlato od roku 1974, keď triumfovali v Mexiku. Poliaci sa stali prvým tímom po 48 rokoch, ktorý získal titul na domácej pôde. Naposledy sa to podarilo v roku 1966 reprezentácii ČSSR v Prahe.

V zápase o bronz zvíťazili Nemci nad Francúzmi hladko 3:0 (21, 24, 23). Nemci sa tešili zo svojej druhej medaily v histórii, tou prvou je zlato z roku 1970 z MS v Bulharsku.

Do finálového zápasu o čosi lepšie vstúpili Brazílčania, ktorí zastavili Wlazlého útok a viedli 5:3. Zakončenie Lucarelliho znamenalo štvorbodový rozdiel v prospech Juhoameričanov (8:4), rovnako aj presný útok Sidaa - 12:8. Poliakom sa nedarilo prekonávať obranu súpera, Brazílčania zvýšili na 18:11, na čo tréner domácich Antiga reagoval žiadosťou o oddychový čas. Striedajúci Konarski znížil esom na 14:19, Brazílčanov opäť upokojil Lucarelliho smeč - 21:15. Poliaci už v závere setu nič na svojho súpera nevymysleli a prehrali 18:25.

Do druhej časti hry vstúpili domáci hráči ako vymenení a razom viedli 5:2. "Kanárici" sa vzchopili a Murilovým blokom korigovali na 5:6. Útok Miku dal poľským volejbalistom sľubný štvorbodový náskok (11:7), zakončenie Klosa znamenalo už rozdiel piatich bodov - 16:11. Poliaci však opäť poľavili a Brazílčania zakrátko vyrovnali na 17:17 a neskôr aj na 19:19. V závere domáci odskočili súperom, viedli 23:21 a set vyhrali 25:22.

V úvode tretieho setu vyhrávali Poliaci postupne 5:3 i 8:7. Brazílčan Wallace vyrovnal na 11:11, počas druhého technického oddychového času viedli Poliaci 16:15. Juhoameričania opäť dokázali vyrovnať mierny náskok hostiteľov - 19:19. Útok Klosa pomohol Poliakom k dvojbodovému vedeniu 23:21, tretí set uzavrela Lucarelliho technická chyba - 25:23 pre Poľsko.

Domáci priaznivci sa tešili po ese Miku, ktoré znamenalo stav 3:2 pre Poliakov. Brazílčania, hnaní nutnosťou uspieť vo štvrtom sete, otočili skóre a viedli 7:6. Ďalšie eso Miku vrátilo náskok domácim hráčom - 11:9. Po druhom technickom oddychovom čase vyhrávali Poliaci 16:15, no "kanárici" opäť zabrali a po úspešnom bloku Lucasa viedli 19:17. Domáci Nowakowski znížil na 19:20 a tréner Rezende požiadal o čas na tímovú poradu. Wlazly zablokoval Lucarelliho, Poliaci vyhrávali 23:21 a zvládli aj záver setu - Wlazlého útok znamenal ich víťazstvo 25:22 a zisk zlatých medailí.

Finále:

Brazília - Poľsko 1:3 (18, -22, -23, -22)
133 minút, rozhodovali: Loderus (Hol.) a Labašta (ČR)

Brazília: Bruno, Wallace, Sidao, Murilo, Lucarelli, Lucas, liberá Felipe a Mario Junior (Vissotto, Raphael)

Poľsko: Nowakowski, Winiarski, Klos, Wlazly, Drzyzga, Mika, libero Zatorski (Zagumny, Konarski, Kubiak)

O 3. miesto:

Francúzsko - Nemecko 0:3 (-21, -24, -23)
99 minút, rozhodovali: Zenovič (Rus.) a Cholakian (Arg.)

Francúzsko: Rouzier, Toniutti, K. Tillie, Ngapeth, Le Roux, Le Goff, libero Grebennikov (Sidibé, Marechal, Jaumel)

Nemecko: S. Schwarz, Kampa, Kaliberda, Grozer, Böhme, Broshog, libero Steuerwald (Fromm, Kühner, Schöps)

Konečné poradie MS: 1. Poľsko, 2. Brazília, 3. Nemecko, 4. Francúzsko, 5. Rusko, 6. Irán, 7. USA a Kanada, 9. Srbsko a Fínsko, 11. Argentína a Kuba, 13. Taliansko a Bulharsko, 15. Austrália a Čína, 17. Belgicko, Kórejská republika, Venezuela a Mexiko, 21. Kamerun, Egypt, Tunisko, Portoriko