VIDEO Dojemná rozlúčka futbalovej legendy: Historicky najlepší strelec USA sa neubránil slzám

Američan Landon Donovan sa rozlúčil s reprezentačnou kariérouAmeričan Landon Donovan sa rozlúčil s reprezentačnou kariérou Zdroj: SITA

HARTFORD - Landon Donovan sa v sobotňajšom prípravnom zápase s Ekvádorom rozlúčil s futbalovou reprezentáciou USA. Duel sa v meste Hartford skončil nerozhodne 1:1, Donovan sa do streleckej listiny nezapísal a hral do 41. minúty.

Donovan je s 57 gólmi historicky najlepším strelcom v reprezentácii USA, v ktorej drese odohral celkovo 157 zápasov. Tridsaťdvaročný ofenzívny futbalista, ktorý viedol tím s kapitánskom páskou, bol v zápase s Ekvádorom blízko ku gólu, ale v 25. minúte skončila jeho strela na žrdi. Skóre duelu otvoril už v 5. minúte domáci Mix Diskerud, keď víťaznú akciu naštartoval centrom do šestnástky práve Donovan.

"Pred pár týždňami som sledoval (bejzbalistu Dereka) Jetera. Hovoril som si, že by to bolo dokonalé streliť gól, ale bohužiaľ sa mi to dnes nepodarilo," povedal Donovan s odkazom na dlhoročného kapitána New York Yankees Dereka Jetera, ktorému sa v poslednom domácom stretnutí kariéry podaril víťazný odpal.

Jeden z najlepších futbalistov v histórii futbalu v USA vopred avizoval už skôr, že to bude jeho posledný duel v národnom tíme. Pred zápasom dostal od vedenia federácie špeciálny zarámovaný dres s číslom 10 a na jeho rozlúčku sa prišlo pozrieť 36.000 divákov vrátane 20 členov jeho rodiny. Keď ho v 41. minúte tréner Jürgen Klinsmann vystriedal, vyobjímal sa s celým tímom, odovzdal kapitánsku pásku Jozymu Altidorovi a vychutnal si ovácie publika. Objatie s Klinsmannom bolo trochu rozpačité, pretože Donovan má na Nemca stále ťažké srdce za to, že ho nenominoval na tohtoročné majstrovstvá sveta do Brazílie. Po zápase si ešte Donovan užil ďalšie dojímavé momenty, keď krokom prešiel okolo celého ihriska a mával fanúšikom na zaplnených tribúnach Rentschler Field.

V reprezentácii hral Donovan od roku 2000 a štartoval na troch majstrovstvách sveta. Predtým reprezentoval aj v mládežníckych výberoch USA. Na klubovej úrovni strávil najviac v Los Angeles Galaxy, kde pôsobí aj v súčasnosti. Skúšal to aj v Európe, hral za Leverkusen, Bayern Mníchov a Everton, ale výraznejšie sa nepresadil.