Slovenské hádzanárky na ME naďalej bez bodu: Jakubisová po dueli so Švédskom rekordérkou

Lýdia Jakubisová v súboji so ŠvédskomLýdia Jakubisová v súboji so Švédskom Zdroj: SITA

ZÁHREB - Slovenské hádzanárky sú v II. štvrťfinálovej skupine ME v Maďarsku a Chorvátsku naďalej bez bodu. V utorok prehrali vo svojom druhom vystúpení v Záhrebe so Švédskom jednoznačne 22:31. Šampionát zakončia v rozhodujúcom dueli o 5. miesto v skupine i o nasadenie pred žrebom baráže MS 2015 v stredu o 18.00 h proti Nemecku.

Švédky potvrdili úlohu vysokého favorita a od začiatku na palubovke záhrebskej arény dominovali. Už v prvom polčase si severanky vybudovali šesťgólový náskok a bez väčších problémov získali dva body. Poskočili tak na čelo tabuľky a sú bližšie k postupu do semifinále. O všetkom rozhodne až záverečný hrací deň. Ďalej idú prvé dva tímy, o medaily sa bude hrať od piatka v Budapešti.

Návrat do zostavy oslávila Simona Szarková siedmimi gólmi a bola najlepšou strelkyňou svojho tímu. Krídelníčka Lýdia Jakubisová je novou spolurekordérkou v počte dosiahnutých gólov na ME v drese Slovenska. V utorok zaznamenala dva góly a s celkovým súčtom 21 sa dotiahla na Andreu Šalatovú, ktorá na ME pred dvadsiatimi rokmi mala na konte zhodný počet presných zásahov.

Brankárka Gubiková sa hneď v úvode prezentovala vydareným zákrokom pri čistej šanci Švédok, jej spoluhráčky ale za chvíľu prehrávali 0:3. Gólu sa dočkali až v polovici 6. minúty zásluhou Jakubisovej a hoci vzápätí Szarková svojim prvým presným zásahom na šampionáte znížila na 2:3, opraty zápasu držali v rukách severanky. V 10. minúte odskočili už na 6:2, na druhej strane zasa kontrovala najmä Szarková. Oddýchnutá spojka mala po necelej štvrťhodine hry na konte štyri góly, jej tím ale zaostával v 19. minúte jasne 5:11. Švédky dominovali a šesťgólový náskok si udržali až do prestávky.

Slovenky už bez zranenej opory Školkovej v druhom polčase už podľa očakávania kvalitu ani silu na zvrat v dueli nenašli. "Tri korunky" viedli v 35. minúte presvedčivo 20:12, keď ich v ofenzíve ťahala najmä strelecky disponovaná Gulldenová. V bránke slovenského tímu sa potom po vystriedaní chytili brankárka Súlovská i Rajnohová, Súkenníková v 42. minúte dvoma zásahmi po sebe znížila na 16:22 a Szarková o štyri minúty neskôr už na 18:23. Slovenky ale nevyužili ani jednu z troch sedmičiek, Švédky odstup od súpera v závere ešte zvýraznili a a tešili sa zo zaslúženého triumfu.

Švédsko - Slovensko 31:22 (17:11)
Najviac gólov Švédska: Gulldenová 9/6, Odenová 5, A.-M. Johanssonová 3, Agrenová 3.

Zostava a góly SR: Gubiková, Tóthová, Súlovská - Jakubisová 2, Trehubová 2, Beňušková, Czaniková, Dubajová, Súkenníková 3, Szarková 7, Rajnohová 5, Kertészová, Horňáková 1, Bíziková 2, Michnová, Blažeková.
Rozhodovali: Horváth a Marton (obaja Maď.), vylúčenia: 5:4, 7m hody: 6/6 - 3/0, 500 divákov.

Dušan Poloz, tréner SR: "Švédky držali počas celého zápasu kontrolu nad zápasom a vyhrali zaslúžene. My sme začiatok úplne nezachytili, ale po prestávke sme zlepšili obranu a len škoda, že za stavu 19:24 sme nevyužili tri sedmičky za sebou. Záver mohol byť pozitívnejší smerom k zajtrajšiemu dôležitému duelu s Nemeckom, na ktorý sa musíme dobre pripraviť."

Simona Szarková, najlepšia strelkyňa a hráčka SR: "Som rada, že mi vyšiel návrat do zostavy. Bolo to trochu ťažšie a mala som aj obavy, keďže som bola chorá a dlhšie nehrala. Ale najmä v prvom polčase to išlo, v tom druhom mi už asi dochádzali sily."

Lýdia Jakubisová v súboji Galéria fotiek (2) Zdroj: SITA

Lýdia Jakubisová, spolurekordérka v počte gólov za SR na ME: "Takéto rekordné štatistiky vôbec nesledujem, ale určite to poteší. Ešte máme pred sebou jeden zápas, tak dúfam, že ešte tých gólov bude aj viac. Do rozhodujúceho zápasu s Nemeckom musíme dať všetko, tak ako v základnej skupine so Srbskom."

Monika Rajnohová, druhá najlepšia strelkyňa SR: "Snažili sme sa, išli sme do toho na sto percent. V druhom polčase keď sme sa doťahovali, tak sme urobili veľa zbytočných chýb v prechode do útoku a to sa nám vypomstilo. Čaká nás Nemecko, nie je to slabý súper, ale dáme do toho všetko a verím, že nejaký bod uhráme."

Martina Školková, pre zranenie nemohla hrať: "Mám problémy s ohybnosťou v oblasti kľúčnej kosti, je to zapálené a bolestivé. Takže sme to nechceli riskovať. Som rada, že Simona Szarková sa v zostave proti Švédsku namiesto mňa chytila. Ja som si šampionát užívala, ale nastúpiť som už nemohla."

Holandsko - Čierna Hora 27:31 (13:15)
Najviac gólov: Polmanová 8, Van der Heijdenová 5, Grootová 4 - Bulatovičová 10, Petrovičová 6, Radičevičová a Jovanovičová po 4