Slováci triumfovali nad Bieloruskom: Z Yellow Cupu s tretím miestom

Slovenskí hádzanári Slovenskí hádzanári Zdroj: web.slovakhandball.sk

WINTERTHUR - Slovenská hádzanárska reprezentácia zakončila víťazstvom svoje účinkovanie na 43. ročníku medzinárodného turnaja mužov Yellow Cup vo švajčiarskom Winterthure. Zverenci trénera Zoltána Heistera v nedeľňajšom stretnutí, v ktorom sa rozhodovalo o konečnom 3. mieste, zdolali v Eulachhalle Bielorusov 34:29 (15:14) a pripravili účastníkovi MS 2015 tretiu prehru na tohtoročnom podujatí.

Reprezentanti SR aj do tretice vyhrali prvý polčas a na rozdiel od súbojov so Švajčiarmi (29:31) a Tunisanmi (27:28) prvýkrát dotiahli svoje snaženie do úspešného konca. Bielorusi ako obhajcovia prvenstva skončili na turnaji bez bodu na poslednom 4. mieste. Celkovým víťazom sa po nedeľňajšom triumfe 26:24 nad domácim výberom stalo Tunisko.

Slovensko - Bielorusko 34:29 (15:14)
Zostava a góly SR: T. Paul, Putera - Petro 2, Slaninka 1, B. Sivák 1, T. Urban 4, M. Briatka 1, M. Volentics 2, Kysel 1, Cs. Szücs ml. 6, P. Hruščák 8, Mikéci 3, P. Masica ml., Pekár, Rábek 5/2, Zechmeister
Najviac gólov za Bielorusko: S. Rutenka 8/3, Puchovskij 6
pok. hody: 2/2 - 3/3, vylúčení: 5 - 1, rozhodcovia: Bernet a Wick (obaja Švajč.), 1000 divákov

Začiatok zápasu sa tentoraz vydaril súperovi slovenských hádzanárov, ktorí od 5. min museli doháňať trojgólové manko (1:4), ale na konci úvodnej desaťminútovky bolo po góle Szücsa vyrovnané (5:5). Slováci sa prvýkrát ujali vedenia v 17. min, keď dvoma strelami Rábeka otočili na 9:8. V zostávajúcom čase I. polčasu museli hráči súpera doťahovať ich tesný náskok. V 30. min bol z pokutového hodu opäť úspešný Rábek (15:13), ale počas Sivákovho vylúčenia tesne pred prestávkou znížil Baranov na 14:15.

Necelé dve minúty po zmene strán stačili Bielorusom, aby predviedli priebežný obrat na 17:15. Heisterovi zverenci sa však rýchlo spamätali a tiež odpovedali trojgólovou šnúrou na 19:18 v 35. min. Necelú štvrťhodinu pred koncom vyhrávali s chuťou hrajúci Slováci 25:20. Keď Kysel zvýšil v 50. min na 27:21, kouč súpera si zobral oddychový čas. Bielorusi v 57. min znížili na 28:31, ale vzápätí Hruščákov gól v oslabení priniesol poistenie víťazstva.

Zoltán Heister (tréner SR): "Naše výkony na turnaji gradovali. Zahrali sme zhruba rovnako ako v sobotu, ale proti Tunisanom nás obralo o víťazstvo množstvo striel, ktoré skončili na konštrukcii súperovej bránky. Dnes to bolo v tomto smere lepšie, dobre nám zachytali brankári i pracovala obrana. My sme mali piatich vylúčených hráčov, kým súper len jedného, ale napriek tomu sme sa dokázali presadiť aj v oslabení. V druhom polčase už nehral pre zranenie Rábek a opäť nemohol nastúpiť ani Masica, preto sme trochu šetrili spojky a snažili sa rozložiť záťaž medzi chlapcov tak, aby vydržali až do konca. Na turnaji nám nešlo o konečné umiestnenie, ale o to, aby naša hra dostala tvár, akú chceme mať. Postupne sa k tomu blížime, takže sme spokojní. V tomto reprezentačnom bloku máme pred sebou ešte dva prípravné zápasy v Grécku."