Slovenská kanoistika sa o budúcnosť báť nemusí: Skvelé výkony na majstrovstvách sveta

Vodný slalomár Jakub GrigarVodný slalomár Jakub Grigar Zdroj: SITA

FOZ DO IGUACU - Slovenskí reprezentanti Marko Mirgorodský a Jakub Grigar sa stali v brazílskom Foz do Iguacu juniorskými majstrami sveta vo vodnom slalome. Grigar triumfoval v sobotňajšom finále kajaku. Na trati bol suverénny, dosiahol jasne najrýchlejší čas a aj s dvoma trestnými sekundami za jeden dotyk na pätnástej bránke zdolal Francúza Mala Quemeneura o 2,19 sekundy.

Tesne za medailovými priečkami skončil v K1 Samuel Stanovský, tretí slovenský zástupca vo finále Richard Macúš bol ôsmy. Grigar potvrdil v Brazílii úlohu favorita, vlani bol v austrálskom Penrithe bronzový, predvlani získal v Liptovskom Mikuláši zlato. "Sú to neskutočné pocity. Je dobré byť späť na najvyššom stupienku. Pred pretekmi som nemal veľké očakávania, necítil som sa pred nimi najlepšie, bol som chorý. Som šťastný, že sa mi napokon podarilo vyhrať," uviedol na oficiálnom kanáli ICF na YouTube Jakub Grigar.

Mirgorodský sa presadil v kategórii singlkanoistov. Vo finále C1 ho o titul nepripravilo ani menšie zaváhanie na predposlednej devätnástej bránke. V konečnom účtovaní zdolal o 66 stotín sekundy Poliaka Kacpera Sztubu, bronz získal Čech Václav Chaloupka. Bronzový medailista z vlaňajších olympijských hier mládeže v Nankingu Mirgorodský dosiahol najväčší úspech svojej doterajšej kariéry a potvrdil veľký talent. "Malý Marko Mirgorodský je majster sveta, tá medaila ma potešila viac ako moja, a Andrej Málek to dopádloval na tretie miesto. Krása nie?!” vyznal sa večne usmiaty tímový hráč Jakub Grigar. “Som veľmi šťastný, je to moje prvé individuálne zlato z veľkého podujatia. Nesmierne sa teším. Jazda bola až na jeden ťuk veľmi dobrá. Kto by nebol spokojný so zlatom? Budem sa poctivo pripravovať aj na majstrovstvá Európy. Keby sa mi podarila ďalšia, bolo by to super,” naznačil rastúce ambície na webe Slovenského zväzu kanoistiky na divokej vode Mirgorodský.

O tretí cenný kov pre Slovensko sa v kajaku mužov do 23 rokov postaral Andrej Málek, ktorý si vybojoval bronz. Lepší boli len Čech Jiří Prskavec a Španiel David Llorente. Málek bol pred dvoma rokmi medzi juniormi v K1 strieborný za Grigarom. "Som neskutočne šťastný, vždy som sa snažil dávať vodnému slalomu sto percet, všetko ostatné išlo bokom a ja som sa sústredil na jazdenie. Je veľmi pekné, keď človek maká, v lete v zime a následne príde výsledok. Pri spomienke na medailu sa následne lepšie trénuje, ženie ho vpred. Keď cíti šancu niečo dosiahnuť, viac si verí a má väčšiu chuť. Je veľmi náročné zhrnúť poďakovanie do jednej vety. Podporujú ma rodičia, vždy stoja pri mne, aj keď spravím dobre či zle, snažia sa ma pochopiť. Nedá sa poďakovať jednej osobe, vďaka patrí celku, bez ktorého by to nešlo - rodičia, tréner, kamaráti. Keď to celé do seba zapadne, môže z toho niečo vzniknúť. Dúfam, že to bude pokračovať. Nejaké úspechy som dosiahol už predtým, som veľmi rád, že to vyšlo,” povedal podľa webu SZKDV Málek.

Slovensko bolo najúspešnejšou krajinou sobotňajšieho individuálneho finálového bloku. "Motív mojej cesty do Brazílie bol predovšetkým v tom, že som chcel na vlastné oči vidieť športovcov, ktorí budú Slovensko reprezentovať v ďalšom olympijskom cykle Tokio 2020. Po prvých finálových disciplínach sme veľmi spokojní, máme dva tituly v prestížnych olympijských kategóriách K1 a C1 zásluhou Jakuba Grigara a Marka Mirgorodského, mimoriadnu hodnotu možno už aj smerom k OH v Riu de Janeiro má aj tretie miesto kajakára Andreja Máleka v kategórii do 23 rokov, v ktorej je konkurencia už veľmi podobná ku kategórii dospelých. Rovnako veľkým úspechom je aj štvrté miesto nováčika v tíme Samuela Stanovského v kategórii K1," uviedol vedúci slovenskej výpravy Richard Galovič.

V pretekoch hliadok Slováci ďalší cenný kov nepridali.

Výsledky - majstrovstvá sveta juniorov a pretekárov do 23 rokov v brazílskom Foz do Iguacu:
Muži do 23 rokov:

K1: 1. Jiří Prskavec (ČR) 82,96 (0), 2. David Llorente (Šp.) 86,42 (2), 3. Andrej Málek (SR) 86,69 (2)
C1: 1. Adam Burgess (V. Brit.) 93,22 (0), 2. Paolo Ceccon (Tal.) 95,09 (2), 3. Felipe Da Silva (Braz.) 96,78 (0)
3xK1: 1. Česko 97,69 (0), 2. Poľsko 99,49 (2), 3. Brazília 99,87 (0), ... 8. Slovensko (Málek, Urban, Blasbalg) 103,43 (6)
3xC1: 1. Taliansko 106,91 (2), 2. Veľká Británia 107,01 (2), 3. Česko 110,69 (2), ... 6. Slovensko (Gurecka, Mirgorodský, Mračna) 118,04 (10)
Ženy do 23 rokov:
C1: 1. Nuria Vilarrublová (Šp.) 103,15 (0), 2. Mallory Franklinová 106,62 (4), 3. Kimblerley Woodsová (obe V. Brit.) 108,65 (0)
3xC1: 1. Španielsko 126,18 (2), 2. Česko 137,82 (8), 3. Veľká Británia 138,03 (14)

Juniori:
K1: 1. Jakub Grigar (SR) 88,04 (2), 2. Malo Quemeneuer (Fr.) 90,23 (0), 3. Thomas Strauss (Nem.) 90,40 (2), 4. Samuel Stanovský 91,46 (2), ... 8. Richard Macúš (SR) 95,79 (6)
C1: 1. Marko Mirgorodský (SR) 95,76 (2), 2. Kacper Sztuba (Poľ.) 96,42 (2), 3. Václav Chaloupka (ČR) 100,93 (2)
3xK1: Francúzsko 101,87 (2), 2. Nemecko 107,26 (4), 3. Slovinsko 107,39 (6), ... 14. Slovensko (Grigar, Stanovský, Macúš) 154,35 (54)
3xC1: 1. Nemecko 106,18 (0), 2. Poľsko 115,83 (6), 3. Česko 116,58 (4)

Juniorky:
C1: 1. Andrea Herzogová (Nem.) 113,03 (4), 2. Lucie Priouxová (Fr.) 113,42 (2), 3. Kate Eckhardtová (Aus.) 113,68 (2)
3xC1: 1. Nemecko 136,20 (6), 2. Česko 143,59 (8), 3. Austrália 148,82 (66)

Viac o téme: Jakub Grigar Marko Mirgorodský Andrej Málek