Slovenky boli krok od majstrovstiev Európy: O všetkom rozhodol jeden prehratý set

Dominika Drobnáková zo Slovenska (vľavo) počas odvetného zápasu barážovej III. fázy kvalifikácie o postup na majstrovstvá Európy žienDominika Drobnáková zo Slovenska (vľavo) počas odvetného zápasu barážovej III. fázy kvalifikácie o postup na majstrovstvá Európy žien Zdroj: SITA

LEVICE - Slovenská ženská volejbalová reprezentácia sa nepredstaví na tohtoročných majstrovstvách Európy v Belgicku a Holandsku. Slovenky zvíťazili v sobotňajšom odvetnom zápase záverečnej III. fázy kvalifikácie v Leviciach nad výberom Azerbajdžanu 3:0 (24, 19, 18) a keďže svojim súperkám podľahli v minulotýždňovom prvom meraní síl v Baku zhodne 0:3, o postupujúcom na kontinentálny šampionát rozhodol dodatočný "zlatý set". V ňom Azerbajdžanky uspeli 15:6 a získali právo štartu na ME 2015.

Kontinentálny šampionát v Belgicku a Holandsku sa uskutoční 26. septembra - 4. októbra 2015. Reprezentantky Azerbajdžanu budú účinkovať v základnej B-skupine spoločne s domácimi hráčkami Belgicka, Turkyňami a Maďarkami.

Slovenky vstúpili do zápasu dvomi esami blokárky Pencovej - 2:0. Počas prvého technického oddychového času hostky viedli 8:6, následne však Slovenky získali päť bodov v sérii a otočili skóre vo svoj prospech (11:8). Zverenky trénera Mareka Rojka si udržiavali mierny náskok; v koncovke úvodného setu viedli 22:18, no Azerbajdžanky znížili na rozdiel jedného bodu (21:22) a neskôr vyrovnali skóre - 23:23. Slovenské volejbalistky napokon premenili druhý setbal a uspeli 26:24.

Úvod druhej časti hry patril hostkám, viedli 6:2. Počas podania Radosovej však Slovenky získali štyri body a otočili skóre (7:6). Slovenky neskôr viedli po útoku tej istej hráčky aj 13:11. Počas druhého technického prerušenia mali miernu výhodu Azerbajdžanky (16:15), no do koncovky vstupovali v sľubnejšej pozícii domáce volejbalistky (20:17). Slovenky pridali eso (22:17) a víťazstvo v druhom sete si postrážili - 25:19.

Do tretieho setu vstúpili lepšie Slovenky, postupne viedli 5:3 a aj 12:7, počas druhého technického oddychového času dokonca 16:8. Záver tretieho dejstva zvládli Rojkove zverenky bez ťažkostí a po víťazstve 25:18 si vynútili zlatý set.
Slovenky viedli v úvode zlatého setu 2:1, Azerbajdžanky však získali päť bodov v sérii a otočili na 6:2 vo svoj prospech. Zverenky Mareka Rojka skorigovali skóre (5:8), no hostky opäť zveľadili svoj náskok a viedli 12:6. Napokon Azerbajdžanky zvíťazili 15:6 a tešili sa z postupu na ME.

Výsledok sobotňajšieho odvetného zápasu záverečnej III. fázy kvalifikácie o postup na tohtoročné ME volejbalistiek do Belgicka a Holandska v Leviciach:
Slovensko - Azerbajdžan 3:0 (24, 19, 18), zlatý set: 6:15 - prvý zápas: 0:3, Azerbajdžan postúpil na ME 2015
90 min, rozhodovali: Petrovič (Srb.) a Gril (Slovin.)

Slovensko: Hrončeková, Drobňáková, Crkoňová, Pencová, Radosová, Dudová, libero Valachová (Noseková, Kijaková, Koseková)

Azerbajdžan: Pozňaková, Kurtová, Bajramovová, Abdulazimovová, Židkovová, Rahimovová, liberá V. Mammadovová a Kiseľovová (Matiašovská-Aghajevová, Jagubovová)

Hlasy (zdroj: RTVS):
Marek Rojko (tréner SR): "V prvom rade chcem poďakovať svojmu tímu. Spôsob, akým sme hrali proti účastníkovi MS, má určite budúcnosť. V prvej pasáži zlatého setu sme dostali tri esá, potom to je už v takomto krátkom sete zložité. V zápase sme podali jeden špičkový výkon, v zlatom sete už bol Azerbajdžan od úvodu lepší. Hrali sme dnes viac ako na hranici našich možností. To, čo sme predviedli počas troch setov, bude mať určite odozvu. Táto generácia je dobrá, budúcnosť je pozitívna. Gratulujem súperkám k postupu."

Jana Matiašovská-Aghajevová (smečiarka Azerbajdžanu, rodáčka zo SR): "Musím sa priznať, že to bolo veľmi ťažké. Hrať pred domácim hľadiskom bolo pre mňa zvláštne. Prvé tri sety hrali Slovenky vynikajúco, nám sa veľmi nedarilo, bolo to naozaj veľmi zlé. Pred zlatým setom sme si povedali, že ak to nedáme, tak je s nami koniec. Pre mňa to budú prvé majstrovstvá Európy, na ktorých si zahrám, ale bude do mať zvláštnu chuť, lebo sme vyradili Slovensko."

Tatiana Crkoňová (univerzálka SR): "Po zlatom sete nás premohlo sklamanie. Hrali sme vynikajúci zápas, tri sety nemali súperky šancu, no v zlatom už to bolo ťažké. Je mi to veľmi ľúto. Vedeli sme, že musíme ísť do toho agresívne, trénovali sme to celý týždeň. Myslím, že sme hrali na 110 percent a že tento tím má budúcnosť."

Viac o téme: Slovensko Azerbajdžan