VIDEO Wawrinka si na súpera ešte počká: Parádny duel Djokoviča s Murrayom prerušila búrka

Stan Wawrinka a jeho víťazná radosťStan Wawrinka a jeho víťazná radosť Zdroj: SITA

PARÍŽ - Švajčiarsky tenista Stan Wawrinka sa stal prvým finalistom mužskej dvojhry na grandslamovom turnaji Roland Garros v Paríži. V semifinále si ako nasadená deviatka poradil s domácim Francúzom Jo-Wilfriedom Tsongom v štyroch setoch 6:3, 6:7 (1), 7:6 (3), 6:4. Odvrátil 16 zo 17 brejkbalov. V nedeľu od 15.00 bude vlaňajší šampión Australian Open bojovať o druhý titul z podujatí veľkej štvorky proti víťazovi súboja medzi najvyššie nasadeným Srbom Novakom Djokovičom a Britom Andym Murraym.

Wawrinka čelil hneď v úvodnom geme zápasu s Tsongom trom brejkbalom. Podržal si však podanie, vo štvrtom geme po víťaznom bekhendovom longlajne súpera brejkol a prvý set sa stal jeho korisťou. Wawrinka hral umne do Tsongovho bekhendu, robil málo nevynútených chýb. Tsonga pôsobil na dvorci Philippa Chatriera nervóznym dojmom a keď mu nevyšlo prvé podanie, ťahal vo výmenách väčšinou za kratší koniec. Hneď na začiatku druhého dejstva opäť stratil servis a prehrával už 2:4, vďaka dvom dvojchybám Švajčiara sa mu však podarilo vyrovnať na 4:4. Napokon prišiel na rad tajbrejk, v ktorom Tsonga dominoval.

V treťom sete bol Francúz pri svojom podaní suverénny, zatiaľ čo Wawrinka sa trápil a musel odvracať množstvo brejkbalov. Švajčiar si však vynútil tajbrejk, v ktorom mal tentokrát navrch. Na začiatku štvrtého dejstva sa Wawrinka po rýchlom brejku ujal vedenia 2:0 a zápas už dotiahol do úspešného konca. Za stavu 5:4 premenil pri vlastnom servise hneď prvý mečbal. Tsonga zostal na Roland Garros druhýkrát pred finálovými bránami, pred dvomi rokmi podľahol v semifinále Španielovi Davidovi Ferrerovi.

Wawrinka mal po triumfe nad Tsongom veľkú radosť. "V Paríži som bol vo finále juniorky, je skvelé, že si zahrám o titul na Roland Garros aj medzi mužmi. Mentálne to bolo dnes veľmi ťažké, hral som proti domácemu hráčovi. V druhom sete som poľavil. Mal som brejk k dobru, no nepodarilo sa mi to dopodávať. V ďalších dvoch setoch som našťastie zabral. Fyzicky to bolo dnes v obrovskom teple náročné, podmienky však boli pre oboch rovnaké. Vo finále musím zlepšiť koncentráciu," povedal Švajčiar v prvom interview priamo na kurte.

"Som sklamaný, túžil som po úspechu. Odovzdal som však všetko, takže si nemám čo vyčítať. Súper mi skomplikoval život a ja som nebol dostatočne rezolútny pri tých brejkových príležitostiach. Diváci pritom znova boli skvelí. Cítil som, že si vychutnávajú zápas. Pomohli mi dostať sa až do tejto fázy turnaja," povedal Tsonga na tlačovej besede, citoval ho Twitter podujatia.

Druhé semifinále mužskej dvojhry na grandslamovom Roland Garros v Paríži medzi srbským tenistom Novakom Djokovičom a Britom Andym Murraym prerušili za stavu 6:3, 6:3, 5:7, a 3:3 vo štvrtom sete pre blížiacu sa silnú búrku. O finálovom súperovi Švajčiara Stana Wawrinku sa rozhodne až v sobotu.

O zápase medzi Djokovičom a Murraym hovorili mnohí odborníci ako o predčasnom finále, obaja v tomto roku na antuke nenašli premožiteľa. V prvom sete Murray dokázal so svetovou jednotkou držať krok do stavu 3:3. V ôsmom geme mal rodák zo škótskeho Dunblane totálny výpadok, pri vlastnom podaní neuhral ani fiftín a Djokovič získal úvodné dejstvo vo svoj prospech. Druhý set bol v réžii Srba, ktorý dvakrát prelomil súperov servis.

"Nole" hral mimoriadne koncentrovane, takmer nekazil, jeho údery mali správnu dĺžku. Murray sa v dôležitých momentoch dopúšťal ľahkých chýb, mal veľké problémy najmä pri hre nad hlavou. V treťom sete sa však olympijský šampión dokázal zmobilizovať. Po dvoch skvelých winneroch sa za stavu 5:5 dostal k prvým dvom brejkbalom v zápase a hneď prvú šancu  využil. Vzápätí pridal čistú hru a zobral Djokovičovi prvý set na tohtoročnom Roland Garros. Vo štvrtom sete za stavu 1:1 Murray súpera brejkol, Djokovič však okamžite kontroval. Za stavu 3:3 zápas prerušili pre blížiacu sa silnú búrku.

Novak Djokovič (Srb.-1) - Andy Murray (V. Brit.-3) 6:3, 6:3, 5:7, 3:3 - prerušené pre prichádzajúcu búrku

Stan Wawrinka (9-Švajč.) - Jo-Wilfried Tsonga (14-Fr.) 6:3, 6:7 (1), 7:6 (1), 6:4

Viac o téme: Jo-Wilfried Tsonga Stan Wawrinka
  • Zdroj: TASR, SITA