Slovenským hádzanárkam sľubný úvod nestačil: V odvete so Španielskom náročná úloha

Slovenské hádzanárky na Španielsko nestačiliSlovenské hádzanárky na Španielsko nestačili Zdroj: slovakhandball.sk

LAS PALMAS - Slovenské hádzanárky prehrali v nedeľu v prvom barážovom stretnutí o postup na MS 2015 v Las Palmas s domácim Španielskom 19:25. Zverenky trénera Dušana Poloza dlho držali s favorizovanými vicemajsterkami Európy krok a v prvom polčase dokonca dlho viedli. Druhé dejstvo už patrilo domácim a Slovenky tak budú mať v budúcotýždňovej odvete v nedeľu 14. júna v Šali (14.15 h) náročnú úlohu zmazať šesťgólové manko súpera a postúpiť na decembrový šampionát do Dánska.

Slovenky začali na Kanárskych ostrovoch vo veľkom štýle. Aktívnou hrou v obrane i útoku zaskočili favorita a v prvom polčase boli dlho lepším tímom. V 3. minúte síce inkasovali ako prvé, Súkenníková ale o chvíľu neskôr po rýchlom protiútoku otočila skóre na 2:1 a odvtedy Slovenky držali náskok. Oporou bola brankárka Gubiková, jej spoluhráčkam vpredu vychádzala streľba z diaľky i nábehy pred bránkovisko a Horňáková z pozície pivota zvýšila v 11. minúte už na 8:6 pre hostí. Až potom sa "zobudili" aj Španielky, v bránke začala úradovať Navarrová a Cabral Barbosová tromi gólmi za sebou zariadila náskok pre domáce 10:9 v 19. minúte. Tóthová potom zneškodnila dva sedemmetrové hody, v útoku sa ale Slovenkám prestalo dariť a pri odchode do kabín tak prehrávali o dva góly 11:13.

Po sľubnej prvej časti slovenskému tímu vstup do druhého polčasu nevyšiel. Takmer sedem minút nedokázali skórovať ani raz - Trehubová zo sedmičky trafila iba pravú žrď, Súkenníková nepremenila únik z krídla a náskok domácich narástol na 15:11. Slovenkám sa prestali dariť kombinácia, navyše začali kopiť technické chyby a tak v 39. minúte zaostávali už o päť gólov - 13:18. Na druhej strane kontrovala najmä agilná Jakubisová, ale na rozbehnuté domáce to už bolo primálo. Španielky chytili zápas pevne do rúk a štvrťhodinu pred koncom viedli 21:15. Kouč hostí nezastavil domácu lavínu ani oddychovým časom, súperky v ofenzíve koncertovali a v 51. minúte svietilo na tabuli skóre 25:16. Slovenky ešte v závere zdvihli hlavy a dokázali skorigovať aspoň na rozdiel šiestich gólov.

Slovenky naposledy štartovali na MS ešte v roku 1995 v Rakúsku a Maďarsku, kde obsadili 12. miesto.

Španielsko - Slovensko 25:19 (13:11)
Najviac gólov Španielska: Cabral Barbosová 6/2, Mangueová 5, Martinová 5/3. Zostava a góly SR: Gubiková, Tóthová, Medveďová - Jakubisová 4, Trehubová 3, Školková 3, Horňáková 3, Dubajová, Súkenníková 2, Beňušková 3/3, Rebičová 1, Bíziková, Rajnohová, Czaniková, Michnová, Minárčíková. Rozhodovali: Andorka, Hucker (obaja Maď.), vylúčenia: 2:3, 7m hody: 8/5 - 4/3, 2200 divákov.

Dušan Poloz, tréner SR: "Úvod zápasu nám vyšiel podľa predstáv, držali sme s favoritom krok. Škoda úvodu druhého polčasu, to bola hluchá perióda, v ktorej nám súperky odskočili a rozhodli zápas. Vedeli sme, že hráme proti špičkovému svetovému tímu, na palubovke ktorého uchmatnúť hoci remízu by bola obrovská senzácia. To by sme ale museli podať maximálny výkon na hranici našich možností, mali sme však zlú streleckú úspešnosť na úrovni štyridsiatich percent a to na takéhoto súpera nestačí. Verím, že v odvete nás publikum v Šali poženie k maximálnemu výkonu, ale nesmieme zabúdať na to, kto proti nám stojí. My môžeme Španielky občas prekvapiť, vyhráme možno jeden zápas z dvadsiatich, o šesť gólov to bude ale mimoriadne náročná úloha."