Slovenky vydreli proti vicemajsterkám Európy remízu: Na postup to však nestačilo

Slovenská brankárka Lucia GubíkováSlovenská brankárka Lucia Gubíková Zdroj: SITA

ŠAĽA - Slovenské hádzanárky sa nepredstavia na decembrovom svetovom šampionáte v Dánsku. V baráži MS 2015 ich vyradili vicemajsterky Európy Španielky, ktoré po výhre 25:19 doma remizovali v nedeľňajšej odvete v Šali 20:20.

Zverenky trénera Dušana Poloza potrebovali zmazať šesťgólové manko z prvého stretnutia, no favorit prekvapenie neprupustil a už v úvodnej tridsaťminútovke si vypracoval trojgólový náskok. V druhom polčase Španielky náskok z prvého zápasu napriek zlepšenej hre domácich kontrolovali a vybojovali si postup na MS.

Slovenky na svetovom šampionáte štartovali naposledy ešte v roku 1995 v Rakúsku a Maďarsku, kde obsadili 12. miesto.

Slovenky mali lepší vstup do zápasu - Rebičová otvorila po 88 sekundách hry skóre a Gubiková sa v bránke domácich prezentovala dvoma úspešnými zákrokmi vrátane zlikvidovanej sedmičky. Potom ale nasledovala hluchá pasáž v ofenzíve, počas ktorej slovenský tím vyše deväť minút neskóroval a v 11. minúte razom prehrával 1:4. Sen o zmazaní šesťgólovej straty sa rýchlo rozplýval, najmä keď sa domáce iba sporadicky presadzovali cez kompaktný obranný val súpera. V 16. minúte viedli Španielky už 6:2 a jasne kontrolovali priebeh stretnutia. Sedem minút pred prestávkou to bolo 10:4 pre hostky, pred odchodom do kabín domáce skorigovali na aspoň trojgólový rozdiel.

Zaplnená šalianska hala sa v druhom polčase dočkala obratu v skóre. V bránke domácich viackrát zažiarila Gubiková a po presných záshoch Súkenníkovej a dvakrát Jakubisovej Slovenky vďaka trojgólovej šnúre dokázali v 41. minúte vyrovnať na 13:13. Kouč Španielok zvolil oddychový čas, no jeho zverenky nápor domácich nezastavili a Horňáková v 44. minúte poslala svoj tím druhýkrát v dueli do vedenia - 14:13. Súper ale opäť zapol na vyššie obrátky v polovici druhého dejstva, keď v priebehu dvoch minút otočil zo 14:15 na 17:15 vo svoj prospech. Španielky si potom držali tesný náskok, trinásť sekúnd pred koncom ale cennú remízu 20:20 zariadila Bíziková.

Slovensko - Španielsko 20:20 (9:12)
/prvý zápas 19:25, na MS postúpilo Španielsko/

Zostava a góly SR: Gubiková, Tóthová - Jakubisová 4, Trehubová 4/2, Školková 4, Horňáková 1, Rebičová 1, Súkenníková 1, Beňušková, Dubajová, Bíziková 1, Rajnohová, Czaniková 1, Szarková, Michnová 3/1, Minárčíková. Najviac gólov Španielska: Peňová 4/3, Cabralová Barbosová 3, Gonzalesová Ortegová 3, Alonsová 3. Rozhodovali: Rakytinová, Tkačuková (obe Ukr.), vylúčenia: 3:2, 7m hody: 3/3 - 7/5, 2000 divákov

Dušan Poloz, tréner SR: "Remizovali sme s druhým najlepším tímom Európy, čo je určite cenné a jasne to dokazuje, že stále napredujeme a zlepšujeme sa. Ak by sme ale chceli postúpiť cez Španielsko, museli by sme sa vyhnúť hluchým pasážam, ktoré sme mali aj dnes v Šali. V prvom polčase sme robili hrúbky v obrane, vyhoreli sme v útoku a nepremieňali sme šance vpredu, aj preto nám súper ušiel a to rozhodlo. Nemôžeme mať päťnásťminútovke výpadky, to sa potom nedá dohnať. Dali sme dva góly v úvodnej štvrťhodine a už tam sme definitívne prišli o šancu na postup. Treba ale povedať, že Španielky po celý čas kontrolovali priebeh zápasu."

Viac o téme: Španielsko Slovensko Lucia Gubíková