Nepoučiteľní volejbalisti: Slováci v Svetovej lige opäť stratili skvelé vedenie

Slovenskí volejbalisti v zápase s ČínouSlovenskí volejbalisti v zápase s Čínou Zdroj: worldleague.2015.fivb.com

SOLÚN - Slovenskí volejbaloví reprezentanti neuspeli vo svojom úvodnom zápase na druhom turnaji G-skupiny Svetovej ligy v Grécku. Zverenci talianskeho trénera Flavia Gulinelliho v piatok v Solúne prehrali s Číňanmi 2:3 (20, 23, -19, -20, -13). Slováci už tretíkrát v krátkom čase v rámci Svetovej ligy stratili výhodný náskok 2:0 na sety. Predtým sa im to prihodilo pred necelým týždňom na turnaji v Mexiku s Grékmi a rovnako aj s Číňanmi.

Slováci vstúpili do stretnutia lepšie a v úvode prvého setu viedli 6:3. Číňania ziskom štyroch bodov v sérii otočili na 7:6 vo svoj prospech a neskôr viedli aj 14:11, slovenskí volejbalisti však dokázali zmazať manko. V závere úvodnej časti Slováci prehrávali 19:20, vyrovnali však a pri podaní striedajúceho Skladaného doviedli set do úspešného konca - 25:20.

Na začiatku druhého setu sa obe mužstvá presadzovali najmä útokom. Slováci mali miernu výhodu (9:7), onedlho však už bolo skóre výraznejšie v prospech Číňanov - 15:11. Gulinelliho zverenci následne skorigovali na 16:17. Slováci prehrávali aj 17:20, získali však päť bodov v sérii a otočili vo svoj prospech - 22:20. Číňania ešte dokázali vyrovnať (22:22), Slováci však neskôr premenili druhý setbal a uspeli 25:23. V treťom sete Slováci viedli 11:9 a 12:11, ale odvtedy prevzalin taktovku Číňania a vydržali až do koncovky.

Po pokazenom servise Bencza sa Číňania tešili zo zníženia na 1:2 na sety (25:19). Ázijčania sa rozbehli a úvod štvrtého dejstva patri im. Sung Ťien-wej bol na servise famózny a šiestimi esami poslal Číňanom do vedenia 8:1. A hoci Slováci neskôr znížili na 19:21, koncovka patrila čínskemu tímu - 25:20. Na rad prišiel rozhodujúci tajbrejk, ktorý bol v úvode vyrovnaný (2:2). Potom získali čínski volejbalisti dvoj až trojbodový náskok, a hoci Slováci ešte vyrovnali na 10:10, záver tesne patril Číňanom. Za stavu 14:13 premenili tretí mečbal. Vyrovnaný duel uzavrelo nevydarené podanie Patáka.

Slovákom patrí v tabuľkovom poradí priebežne druhá priečka so 6 bodmi, v Solúne ešte v sobotu nastúpia proti Grékom (20.05 h) a v nedeľu proti Mexičanom (17.00 h). Víťaz G-skupiny si zabezpečí právo štartu na záverečnom turnaji Final Four III. výkonnostnej divízie Svetovej ligy 2015 v Bratislave (4. - 5. júla). SR má ako organizátor na Final Four istú účasť.

Slovensko - Čína 2:3 (20, 23, -19, -20, -13)
Za 143 minút, rozhodovali: Kandil (Egypt) a Pinero (Portor.)
Zostava SR: Bencz, Kohút, M. Sopko st., Masný, Paták, Kašper, libero Kubš (Skladaný, Ogurčák)