FOTO Sagan opäť postavil Slovákov na nohy: Toto je úspešná sezóna majstra sveta!

Úspešná sezóna Petra SaganaÚspešná sezóna Petra Sagana Zdroj: SITA

BRATISLAVA - Opäť nám robil radosť! Slovenský cyklista Peter Sagan má za sebou ďalšiu úspešnú sezónu. Treba povedať, že to v novom tíme nemal zo začiatku ľahké, ale rodák zo Žiliny prekonal ťažké začiatky a neskôr sa dostavili aj úspechy. Športky pre vás pripravili zostrih sezóny, na konci ktorej sme videli nášho Tourminátora žiariť.

Nevydarené začiatky v novom tíme

Dvadsaťpäťročný cyklista si začiatky v Tinkoff-Saxo predstavoval určite inak. Nevydarené preteky slovenského jazdca na Okolo Kataru a Okolo Ománu sa odzrkadlili aj na šéfovi Olegovi Tiňkovovi. V médiách sa objavovali informácie o nespokojnosti ruského miliardára.

Prvý etapový triumf prišiel až v marci

Prvej veľkej radosti sa dočkal až v marci na pretekoch Tirreno - Adriatico. Sagan triumfoval v 6. etape a víťazstva sa dočkal po neuveriteľných 261 dňoch. Ľudia v jeho tíme si údajne povedali "konečne!" Už o deň neskôr sa tešil z celkového triumfu na tretích etapových pretekoch sezóny.

Peter Sagan sa teší Galéria fotiek (10) Zdroj: SITA

Víťaz okolo Kalifornie

Peter Sagan postupne začal pridávať víťazstvá. Tým cennejším bol práve celkový triumf na pretekoch, ktoré patria medzi jeho obľúbené - Okolo Kalifornie. Tento rok síce prehral boj o zelený dres s Markom Cavendishom, ale získal najcennejší. Samozrejme, nezabudol pridať aj jazdu na zadnom kolese, ktorou opäť pobavil prítomných divákov.

Peter Sagan Galéria fotiek (10) Zdroj: facebook

Bodovacia súťaž na Okolo Švajčiarska

Ďalší úspech pridal na cyklistických pretekoch Okolo Švajčiarska. Rodák zo Žiliny skončil na konečnej 30. priečke a zároveň piatykrát ovládol bodovaciu súťaž, inými slovami všetky svoje účasti na Tour de Suisse premenil na víťazstvá v bodovačke.

Peter Sagan vyhral šiestu Galéria fotiek (10) Zdroj: SITA

MS Slovenska

Jazdec tímu Tinkoff-Saxo sa stal suverénne majstrom SR na spoločnom československom šampionáte v Žiline v kategórii elite a pripísal si tak už piaty triumf v sérii. Víťaznú šnúru ťahá od roku 2011. Triumfoval aj v jazde proti chronometru, keď vystriedal na tróne Petra Velitsa, ktorý vyhral posledné tri tituly. Ten chýbal na pretekoch pre doliečovanie si zranenia.

Na stupni víťazov v Galéria fotiek (10) Zdroj: SITA

Tour de France a majster druhých miest

Slovenský cyklista nesklamal ani na najväčších pretekoch sezóny Tour de France. Jeho výkony vychvaľovali nielen médiá a fanúšikovia, ale aj samotní konkurenti na dvoch kolesách. Treba však povedať, že sa nedočkal žiadneho etapového triumfu. Počas 21 etáp skončil na päťkrát druhom mieste, dvakrát skončil tretí a rovnaký počet krát obsadil zemiakové 4. miesto. Aj preto ho označili za majstra druhých miest. To však nezastavilo Tourminátora, aby si po štvrtý raz v rade neobliekol na konci Tour zelený dres.

Peter Sagan Galéria fotiek (10) Zdroj: SITA

Streľba s pohárom

Najlepších jazdcov, ku ktorým patril aj Sagan, dekorovali v Paríži na stupňoch víťazov. Tam opäť predviedol svoju zábavnú povahu a po prebratí pohára ho namieril na fanúšikov a napodobňoval streľbu zo samopalu.

Najlepší pretekári so svojimi Galéria fotiek (10) Zdroj: SITA

Úspešná Vuelta so zlým koncom

Nie najlepšie dopadli pre Petra Sagana preteky Vuelta a Espaňa. Niekoľko kilometrov pred cieľom 8. etapy padol vinou sprievodnej motorky a nielenže stratil šancu na druhý etapový vavrín, ale organizátori ho ešte pokutovali sumou 300 eur za nevhodné správanie. Jazdec Tinkoff-Saxo mal popáleniny prvého a druhého stupňa na ľavej strane tela od bedrovej časti až k predkoleniu. Dovtedy slovenský Tourminátor vyhral jednu etapu, v ďalších dvoch bol druhý (vrátane tímovej časovky), raz aj tretí a mal na sebe aj dres lídra bodovacej súťaže.

Peter Sagan po páde Galéria fotiek (10) Zdroj: Facebook - Peter Sagan

Majster sveta

Všetky tie druhé miesta na Tour de France a nevydarené preteky v Španielsku si však vynahradil na Majstrovstvách sveta v cestnej cyklistike, ktoré sa konali v americkom Richmonde. Dvadsaťpäťročný jazdec sa na majstrovskej trati s dĺžkou 259,2 km presadil odvážnym únikom asi 2,5 km pred cieľom a záverečné 2 km kilometre boli jeho sólojazdou. Vyhral suverénne, jeho súperi reálne nemohli prehovoriť do boja o zlato, ktorým sa postaral o historický úspech pre slovenskú cyklistiku.