VIDEO Strhujúci boj o červený dres na Vuelte: O priebežnom lídrovi rozhodla jediná sekunda!

Joaquim RodríguezJoaquim Rodríguez Zdroj: cyclingnews.com

SOTRES CABRALES - Náročné cieľové stúpanie do Sotres Cabrales najlepšie zvládol a víťazom 15. etapy cyklistickej Vuelty sa stal domáci matador Joaquím Rodríguez. Výsledný čas 36-ročného španielskeho lídra tímu Kaťuša v cieli 178,5 km dlhej etapy bol 4:33:31 h. Rodríguez získal deviaty etapový triumf na Vuelte v kariére a výrazne zaútočil na červený dres lídra pretekov, ale napokon si ho Talian Fabio Aru z tímu Astana udržal o jedinú sekundu.

Aru finišoval piaty s odstupom 15 sekúnd a Rodríguezovi, ktorý pred etapou zaostával o 26 sekúnd, nestačilo ani 10 sekúnd bonifikácie za etapové víťazstvo. Tretie miesto v celkovom poradí patrí Poliakovi Rafalovi Majkovi (+1:24), ktorý v 15. etape skončill druhý. Cieľové stúpanie I. kategórie Alto de Sotres meralo 12,7 km s najstrmšími pasážami 13,33%. O 51 sekúnd za víťazným Rodríguezom v ňom zaostal v etape dvanásty Holanďan Tom Dumoulin, ktorý celkovo klesol z tretieho na 4. miesto.

"Som veľmi nadšený víťazstvom v tejto etape. Dostal som sa v historickej tabuľke etapových triumfov pred Oscara Freireho? To je skvelé. Na tejto Vuelte sa cítim asi najlepšie zo všetkých svojich účastí. Chcem si udržať túto formu a kondíciu až do konca,“ uviedol Joaquím Rodríguez pre Eurosport. "Dnešnú etapu ´urobil´ tím Movistar a "Purito“ bol v závere jasne najsilnejší. Ja som nedokázal reagovať, ale som rád, že mám stále na sebe červený dres. Všetko je absolútne otvorené. Zajtra nás opäť čaká horský dojazd a neskôr bude veľmi náročná aj individuálna časovka,“ povedal Fabio Aru pre Eurosport.

Nedeľňajšiu etapu ovplyvnil únik deviatky cyklistov, ktorý sa zrodil po 35 km. Boli v ňom Blel Kadri (AG2R - La Mondiale), Ricardo Vilela (Caja Rural - Seguros RGA), Dominique Rollin (Cofidis), Brayan Ramirez (Colombia), Nikolas Maes (Etixx - Quick Step), Natnael Berhane (MTN - Qhubeka), Pierre Rolland (Europcar), Maarten Tjallingii (Lotto NL - Jumbo) a Haimar Zubeldia (Trek Factory). Ešte 43 km pred cieľom mali utečenci k dobru pred pelotónom 5 minút. Pod cieľový kopec prišla skupina ešte s náskokom jeden a pol minúty a 6 km pred métou to bola stále minúta. Medzitým sa neujal atak lídra Movistaru Naira Quintanu, ktorý Astana bez problémov zlikvidovala. Dva kilometre pred cieľom bol únik dostihnutý a v prudkých vyše 13-percentných pasážach tesne pred cieľom. Neskorší víťaz Rodríguez zaútočil približne 800 m pred cieľom a cyklistovi s prezývkou "Purito" (cigaretka) v závere nikto nestačil vrátane lídra celkového poradia Fabia Arua.

Pondelková 16. etapa povedie z Luarcy na Ermita de Alba.Quirós a na cyklistov čaká 185 km s veľkou porciou horských kilometrov v Pyrenejach vrátane cieľového stúpania špeciálnej kategórie vo výške 1185 m. So siedmimi horskými prémiami ide o jednu z dvoch kráľovských etáp na tohtoročnej Vuelte.

15. etapa (Comillas - Sortres Cabrales, 175,8 km): 1. Joaquím Rodríguez (Šp.) Kaťuša 4:33:31 h, 2. Rafal Majka (Poľ.) Tinkoff-Saxo +12, 3. Daniel Moreno (Šp.) Kaťuša +14, 4. Nairo Quintana (Kol.) Movistar +15, 5. Fabio Aru (Tal.) Astana +15, 6. Mikel Landa (Šp.) Astana +18

Poradie po 15. etape: 1. Fabio Aru (Tal.) Astana 61:53:56 h, 2. Joaquim Rodríguez (Šp.) Kaťuša +1 s, 3. Rafal Majka (Poľ.) Tinkoff-Saxo +1:24, 4. Tom Dumoulin (Hol.) Giant-Alpecin +1:25, 5. Esteban Chaves (Kol.) Orica GreenEdge +1:34 min, 6. Daniel Moreno (Šp.) Kaťuša +2:08

Viac o téme: Joaquim Rodríguez Fabio Aru Vuelta