Hamilton triumfoval na Veľkej cene Japonska: S Rosbergom sa postarali o double

Lewis Hamilton (vľavo) a Nick RosbergLewis Hamilton (vľavo) a Nick Rosberg Zdroj: SITA

SUZUKA - Úradujúci majster sveta formuly 1 Lewis Hamilton sa stal víťazom nedeľňajšej Veľkej ceny Japonska. Jazdec Mercedesu sa dostal na okruhu v Suzuke na prvé miesto hneď po štarte pred tímového kolegu Nica Rosberga a už ho pred seba nepustil. Nemec za Britom zaostal takmer o 19 sekúnd, Hamilton pevne kráča za tretím titulom svetového šampióna.

Tridsaťročný pilot dosiahol ôsme víťazstvo v 14. pretekoch tejto sezóny a celkovo 41. v kariére, čím sa v historických štatistikách dotiahol na legendárneho Ayrtona Sennu. Viac triumfov vo veľkých cenách majú len traja jazdci - Sebastian Vettel (42), Alain Prost (51) a sedemnásobný šampión Michael Schumacher (91). Pre Hamiltona je to na Suzuke tretie prvenstvo, vyhral tu aj vlani a v roku 2007.

"Boli to neuveriteľné preteky. Na tomto okruhu som sa vždy trápil. Celý tím odviedol parádnu robotu, aby pripravil auto a aby som bol schopný jazdiť podľa svojich možností. Je to tu ako jachting - krásne sa dostávate cez všetky tie zákruty, také plachtenie. Čo sa týka vyrovnania Sennu, nie som veľmi uslzený typ, ale napĺňa ma to radosťou," povedal Hamilton na stupni víťazov.

Lewis Hamilton Galéria fotiek (2) Zdroj: SITA

Na treťom mieste skončil Vettel na monoposte Ferrari s mankom vyše 20 sekúnd. Nemecký jazdec dosiahol už desiate pódiové umiestnenie v ročníku a jednoznačne je najlepším pretekárom za dvoma mercedesmi. Štvrtý bol Vettelov fínsky tímový kolega Kimi Räikkönen, piaty jeho krajan Valtteri Bottas z Williamsu a šiesty Nemec Nico Hülkenberg z tímu Force India. V prvej desiatke na bodoch skončili aj jazdci Lotusu a Toro Rosso.

Hamilton v celkovom poradí vedie pred Rosbergom o 48 bodov, do konca sezóny zostáva ešte päť veľkých cien. Na tretej priečke Vettel zaostáva o 59 bodov. Najbližšie preteky sa uskutočnia o dva týždne v ruskom Soči.

V Suzuke pred rokom tragicky havaroval Jules Bianchi. Francúz v službách tímu Marussia v 46. kole vlaňajších pretekov vo vysokej rýchlosti hlavou narazil do žeriavu, odvtedy bol v umelom spánku a v júli tohto roka zomrel.

Víťaz kvalifikácie Rosberg prišiel o prvé miesto krátko po štarte na úkor kolegu Hamiltona, keď v druhej zákrute vyšiel mimo trať a prepadol sa až na štvrtú priečku. Brit si zakrátko vypracoval pred druhým Vettelom vyše dvojsekundový náskok. Po desiatich kolách to bolo už šesť sekúnd. Po úvodných zastávkach v boxoch sa poradie na čelných priečkach nezmenilo, ale Rosberg sa krátko po nich v 17. kole dokázal predrať pred Bottasa na tretie miesto. Medzitým sa Alonso z McLarenu posťažoval do vysielačky, že má motor ako zo série GP2. V 30. kole prišli na rad druhé návštevy u mechanikov a Rosberg sa týmto spôsobom dostal na druhú pozíciu tesne pred Vettela, na čele bol neohrozene Hamilton, ktorý vedenie v pohode udržal a tešil sa zo 41. víťazstva v kariére.

1. Lewis Hamilton (V. Brit.) Mercedes 1:28:06,508 h, 2. Nico Rosberg (Nem.) Mercedes +18,964 s, 3. Sebastian Vettel (Nem.) Ferrari +20,850, 4. Kimi Räikkönen (Fín.) Ferrari +33,768, 5. Valtteri Bottas (Fín.) Williams +36,746, 6. Nico Hülkenberg (Nem.) Force India +55,559

Poradie MS (po 14 z 19 pretekov): 1. Lewis Hamilton (V. Brit.) Mercedes 277 bodov, 2. Nico Rosberg (Nem.) Mercedes 229, 3. Sebastian Vettel (Nem.) Ferrari 218, 4. Kimi Räikkönen (Fín.) Ferrari 119, 5. Valtteri Bottas (Fín.) Williams 111, 6. Felipe Massa (Braz.) Williams 97

Pohár konštruktérov: 1. Mercedes 506 bodov, 2. Ferrari 337, 3. Williams 208, 4. Red Bull 139, 5. Force India 77, 6. Lotus 60

Viac o téme: Nico Rosberg Lewis Hamilton Veľká cena Japonska