Sagan sa ako šampión dočkal prvých pretekov: Sto metrov pred cieľom viedol, ale...

Peter SaganPeter Sagan Zdroj: SITA

ABÚ ZABÍ - Víťazom úvodnej etapy cyklistických pretekov Okolo Abú Zabí v Spojených arabských emirátoch sa stal Talian Andrea Guardini z tímu Astana v čase 4:21:11 h. Druhý skončil Belgičan Tom Boonen a tretí ďalší Talian Daniele Bennati. Slovák Peter Sagan (Tinkoff-Saxo) bojoval v šprintérskom závere o víťazstvo, ale niekoľko desiatok metrov pred cieľom to vzdal, záver vypustil a napokon skončil v druhej desiatke.

Sagan sa vo štvrtok v Spojených arabských emirátoch vôbec prvýkrát súťažne predviedol v dúhovom drese majstra sveta, ktorý si vybojoval nedávno v americkom Richmonde. Etapa z púštneho rezortu Qasr Al Sarab do mesta Madinat Zayed (160 km) bola historicky prvou súťažnou na území SAE, keďže ide o nové preteky, ktoré neboli predtým v kalendári UCI. Smutným hrdinom bol Tunisan Rafaa Schtioui z kontinentálneho tímu Skydive Dubai, ktorý dlho jazdil v úniku, ale 1 km pred cieľom ho súperi dostihli.

Etapa mala iba mierne zvlnený charakter a priniesla únik poltucta jazdcov: Paul Voss (Bora-Argon 18), Songezo Jim (MTN-Qhubeka), William Clarke (Drapac), Francisco Mancebo (Skydive Dubai), Alessandro Bazzana (UnitedHealthcare) a Michael Thompson (WIGGINS). Pôvodne mali cyklisti v závere etapy absolvovať ešte 15 km dlhý okruh v Madinat Zayed, ale vzhľadom na úmornú horúčavu dosahujúcu 40 °C sa organizátori rozhodli etapu skrátiť.

Neskôr zostal vpredu iba Mancebo, ale 23 km pred cieľom ho dostihli a do úniku sa vydal jeho tímový kolega Rafaa Schtioui. Utvoril si až dvojminútový náskok. V záverečných 10 km pelotón zrýchlil, ale 3 km pred cieľom mal tuniský šampión stále 19 sekúnd k dobru. Záver však už nebol v jeho réžii. Únik Tunisana sa skončil 1 km pred páskou. Vpredu sa sformovali šprintérske tímy a dobrú pozíciu si utvoril aj v dúhovom jazdiaci Peter Sagan. Začal však šprintovať príliš skoro a keď zistil, že nemôže zvíťaziť, záver vypustil.

Okolo Abú Zabí, 1. etapa (Qasr Al Sarab - Madinat Zayed, 160 km): 1. Andrea Guardini (Tal.) Astana 4:21:11 h, 2. Tom Boonen (Belg.) Etixx – Quick-Step, 3. Daniele Bennati, Tinkoff-Saxo, 4. Andrea Palini, Skydive Dubai, 5. Marco Canola (všetci Tal.) UnitedHealthcare, 6. Edwin Alcibaio Avila (Kol.) - všetci rovnaký čas ako víťaz

Viac o téme: Peter Sagan
  • Zdroj: SITA; Športky