VIDEO Nitra v šlágri zdolala Bystricu, kríza majstrovských Košíc pokračuje

Hráči MsHK DOXXbet Žilina a HC Košice počas zápasu 6. kola slovenskej hokejovej Tipsport ligy Hráči MsHK DOXXbet Žilina a HC Košice počas zápasu 6. kola slovenskej hokejovej Tipsport ligy Zdroj: SITA

ŽILINA - Hokejový majster z Košíc sa nevymanil z výsledkovej krízy ani v piatok v Žiline. Košičania vyťažili z desiatich zápasov iba jedenásť bodov a zostávajú na 9. priečke tabuľky.

Košice s ďalšou prehrou

Úvodných desať minút duelu bolo vyrovnaných a zaujala akurát šanca Sojčíka a Bortňáka v 6. min., ktorú však brankár Tomek vyriešil na jednotku. Hostia mali potom k dispozícii presilovku a po nej zostali aktívnejší, čo im vynieslo aj úvodný gól. Do dráhy puku po Cebákovej polostrele nastavil šikovne hokejku Sojčík a Tomek kapituloval. Košičania boli pri chuti a Bortňák mohol v 18. min. pridať druhý gól, Tomek však jeho strelu pokryl. V závere tretiny hrali presilovku aj domáci a po výbornej prihrávke Richarda Hunu a gólovej strele Šveca sa vyznamenal brankár Melicherčík.

Druhú časť začala lepšie Žilina, neustálym pohybom sa dostávala do šancí, horšie to bolo s ich zakončením a efektivitou. Hostí podržal viackrát Melicherčík a potom im pomohla presilovka, v ktorej otupili žilinské ostrie. Vlci však o pár minút opäť hrýzli a Melicherčík sa znovu zapotil. Dobrú formu však potvrdzoval aj žilinský Tomek, ktorý neinkasoval ani po závare a trme-vrme v 38. min., keď puk nekontrolovane poskakoval pred ním a spoluhráči ho nevedeli dostať do bezpečia.

Dobrý hokej predvádzali aktéri aj v tretej tretine, ale z viacerých zaujímavých situácií na oboch stranách sa žiadna neskončila gólom. Žilinčania mali veľkú šancu skórovať v 47. min., keď sa dostali na 87 sekúnd do výhody o dvoch hráčov a navyše musel pre zranenie nohy odstúpiť Melicherčík. Hostia síce vyrazili aj v oslabení do brejku 2 proti 1, ten im však nevyšiel a z následného protiútoku prekonal Riečického strelou z prvej Stupka. Domáci vycítili šancu na zvrat v zápase a boli ochotní sa o výhru aj pobiť, ako to predviedol vo víťaznom pästnom súboji s Macejkom domáci Ježek. Žilinčania sa snažili o druhý gól, mali k nemu bližšie, ale hráči majstra ich útoky ustáli. Keď navyše pár sekúnd pred koncom Bartánus a na opačnej strane Novotný trafili iba do žrdí, muselo sa predlžovať.

Hneď v 20. sekunde predĺženia mohol rozhodnúť Štrbák, ale nenamieril presne. Nakoniec sa šťastie usmialo na Stupku o minútu neskôr, keď na modrej získal puk a úspešným blafákom do ľavej strany prekonal Riečického.

MsHK DOXXbet Žilina – HC Košice 2:1 po predĺžení (0:1, 0:0, 1:0 – 1:0)
Góly: 49. Stupka (Drevenák), 62. Stupka - 13. Sojčík (Cebsák, Bortňák). Rozhodovali: D. Konc – Bednár, Gavalier, vylúčení: 4:4, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, striedania: od 47. min. Riečický za Melicherčíka, 1123 divákov.

Žilina: Tomek – Grman, Kurali, Makovský, Novotný, Leško, D. Brejčák, Niník, Bajaník – Ri. Huna, Ró. Huna, Švec – Kubiš, Valášek, Stupka – Drábek, Ježek, Drevenák – D. Rehák, Schroner, Lipovský.

Košice: Melicherčík (47. Riečický) – Macejko, Štrbák, Philipp, Šedivý, Cebák, Dudáš, Boltun, Pavúk – Lelkeš, Češík, Lapšanský – Bicek, Suja, Bartánus – Bortňák, Hrnka, Sojčík – Šoltés, Bartoš, Jenčík.

Martin zdolal vedúci Trenčín

Prvá tretina bola plne v réžii lídra súťaže. Dukla bola rýchlejšia, dôraznejšia a svojimi kombináciami zatlačila domácich do defenzívy. Už v 2. min. stroskotal Koyš pri nájazde na Dzubinovi, na martinskom brankárovi si potom vylámali zuby postupne Pavlikovský, Vozdecký, Gašparovič i Jakúbek. Na druhej strane kontrovali domáci iba sporadicky, s pokusmi Tabačka a T. Vargu nemal Chábera problémy. Martinský brankár si poradil v 15. min. aj s ďalším samostatným nájazdom Jakúbka. V závere prvého dejstva sa domáci len s vypätím všetkých síl ubránil pri dvoch presilovkách hostí.

V úvode druhej tretiny sa Martin prebral z letargie po odchode najlepšieho hráča Špirka a hra sa čiastočne vyrovnala. Tabaček v 21. a Kokavec v 24. min. preverili pozornosť Cháberu. Rozdiel v hernej kvalite však bol očividný. V 29. min sa Zaťko dostal sám pred Dzubinu, ten vytiahol ďalší zo svojich istých zákrokov. V polovici stretnutia sa opäť zaskvel pri šanci Gašparoviča. Hráči MHC obetavo vzdorovali prevahe hostí a pokúšali sa aj o streľbu. V 31. minúte bomba Pokrivčáka preletela tesne nad bránkou Dukly a potom bol Chábera bezchybný aj po príležitostiach Rusinu a Murčeka. Na konci 2. tretiny mal Martin výhodu presilovky, ale stav zostal aj po nej nezmenený.

Pred 3. dejstvom znela na štadióne jediná otázka - dokedy odolá Martin tlaku hostí. Už v 41. min mohol otvoriť skóre Nemec, ale skvele chytajúci Dzubina zlikvidoval aj jeho nájazd. V 46. min. sa domáci brankár vyznamenal pri príležitosti Zlochu. Martin hrozil z protiútokov, Chábera si v 48. min. poradil s pokusom Murčeka a domáci potom nevyužili ani dve presilovky. Na hokejky hostí sa však postupne vkrádzala nervozita a nadšenie bojujúci Martin to aj využil, keď sa v 53. min. pekne uvoľnil Matejka a prekonal strelou do vinkľa Cháberu. Domáci potom výborne takticky zvládli aj dramatický záver. Vôbec nepustili Duklu do útoku, naopak 23 sekúnd pred koncom Tibor Varga gólom do prázdnej bránky zabezpečil domácim nečakané víťazstvo nad favoritom.

MHC Martin - HK Dukla Trenčín 2:0 (0:0, 0:0, 2:0)
Góly: 53. Matejka (Pokrivčák, T. Varga), 60. T. Varga (Pokrivčák, Matejka). Rozhodovali: J. Konc - Korba, Rovenský, vylúčení: 2:5, presilovky a oslabenia: 0:0, 2000 divákov.

MHC Martin: Dzubina – Tabaček, Matejka, Dvořák, J. Dlouhý, Bačik, Jáchym, Trávniček, Vyskoč – Pokrivčák, Surovka, T. Varga - Rusina, Murček, Kokavec - R. Varga, R. Dírer, Jokeľ - Kabáč, Jurášek, Rzavský
HK Dukla Trenčín: Chábera – Zaťko, Pavlikovský, Drgoň, Mikuš, Hatala, Holenda, Nechala, Ryzák – Vozdecký, Nemec, R. Dlouhý - Melichárek, Gašparovič, Koyš - Hudec, Petrovický, Hlinka – Švec, Zlocha, Jakúbek

Ivan Dornič, tréner Martina: "V obojstranne veľmi dobrom zápase mali brankári veľký podiel na tom, že aj po 2. tretine bol stav 0:0. Najmä Trenčín si vypracoval veľa šancí, ale náš brankár Dzubina má reprezentačnú formu a všetky strelecké pokusy hostí likvidoval. Naši chlapci mali veľkú motiváciu vyhrať nad vedúcim mužstvom tabuľky. V 3. tretine vystupňovali tempo a dvoma strelenými gólmi sa nám to aj podarilo. Som veľmi šťastný a hrdý na svojíich hráčov."

Marcel Hanzal, tréner Trenčína: "Vedeli sme, že Martin ešte doma neprehral. Pripravili sme sa na to, ale bez gólu nemôžeme vyhrať. Strieľame ich veľmi málo, to je náš najväčší problém. Tam nás tlačí topánka a v tom sa musíme v ďalších stretnutiach zlepšiť."

Zvolen vysoko predčil Poprad

Domácich dobre naladilo predchádzajúce víťazstvo na banskobystrickom lade, proti Popradu sa však ťažšie rozbiehali. Už v 45. sekunde prestrelil v šanci Rud. Huna a zdvihol varovný prst. Až postupne sa prejavila sila Zvolenčanov v ofenzíve, v 9. min nepremenil trestné strieľanie Mráz a v 11. min už po šikovných kľučkách Semorád pomedzi nohy Kostúra otvoril skóre. V 15. min domáci zaspali, Rapáč vyrovnal a v druhej tretine sa začínalo odznova. Skvelých 126 sekúnd zažili domáci medzi 29. až 31. minútou.

Strelili tri góly a vyhnali bezradného Kostúra z bránky. Ani Svoboda však dlho čisté konto neudržal a Brabenec ho v 38. min zaskočil presným bekhendom, keď sa puk len dokotúľal do bránky. Hostí žŕdka Rud. Hunu a následná šanca Krotáka v 39. min nemohli uspokojiť a pred treťou tretinou mali len jednu starosť, ako neinkasovať ešte väčší gólový prídel. Popradčanom nedopriala hneď v úvode presilovka, v 43. min neprekonal Rud. Huna zblízka Baroša, a tak udreli domáci. Svoboda pustil pomerne v 45. min lacnú strelu Krejčího z uhla od mantinelu a aj tento moment potvrdil, že ak sa darí, tak gól padne aj zo všedných situácií. Zvolenčanov priebežný stav nasýtil a hladké víťazstvo si dlho kontrolovali. Jedine raz zlyhali, keď v 59. min neustrážili prienik Štraucha.

HKM Zvolen - HK Poprad 6:2 (1:1, 4:0, 1:1)
Góly: 11. a 29. Semorád, 30. Misenev, 31. Škvaridlo, 38. Brabenec, 45. Krejčí - 15. R. Rapáč, 59. Štrauch. Rozhodcovia Jonák, Jura - Bogdaň, M. Smrek, vylúčení 4:2, presilovky 1:0, v oslabení 0:0, zmeny: 31. Svoboda za Kostúra (Poprad), 935 divákov.

Andrej Podkonický, asistent trénera Zvolena: "Pre nás bol začiatok zápasu veľmi ťažký a súper sa pred našu bránku častejšie dostával. Po troch rýchlych góloch v druhej tretine nám to neustále padalo ďalej a boli sem už lepším tímom."

Pavol Paukovček, tréner Popradu: "Tridsať minút sme boli lepší, no nepremenili sme viacero šancí. Nasledovalo vylúčenie, vzápätí tri inkasované góly a z tohto sme sa už nevedeli spamätať."

Piešťany si hladko poradili so Skalicou

Úvodné minúty v Piešťanoch vôbec nepripomínali hokej, kombinácie viazli na oboch stranách a pohyb hráčov bol pomalý. Všetko zmenilo vylúčenie Brendla, po ktorom putoval do šatne Grachulinec. Presilovku domáci síce nevyužili, ale dostali sa do tlaku, ktorý si udržiavali až do konca prvej časti. Z neho aj vyťažili dva góly. Najskôr využil závar Šimíček a o minútu neskôr, rovnako počas závaru dopravil puk do prázdnej bránky Holovič – 2:0.

Do druhého dejstva však Skaličania naskočili ako vymenení a Rybár sa nestihol obracať. Mierila na neho strela z každej pozície a často aj so šťastím to domáci ustáli. V 28. minúte však naštartoval vo svojom pásme Jaborník, prebojoval sa až pred Rybára a strelou medzi betóny znížil. Ešte viac stúplo hosťom sebavedomie a Piešťany sa bránili veľakrát aj za cenu zakázaného uvoľnenia. Domáce trápenie prerušil až v 37. minúte Balej, ktorý zadovkou z nulového uhla aj za pomoci žŕdky prekvapil Ševelu – 3:1. Keď už sa zrejme Skaličania pomaly pripravovali na odchod do šatne, zaútočila štvrtá piešťanská lajna, Tibenský prenechal puk Tomčákovi, ktorého strela po ľade aj so šťastím prekĺzla Ševelovi pod lapačku a dokĺzala sa za čiaru – 4:1.

V úvode tretej časti vychytal Rybár svojho exspoluhráča Pašeka a následne sa vyložené šance z ľadu vytratili. Rušno bolo až v záverečnej päťminútovke, keď najskôr z ľavej strany prifrčal pred Ševelu Tomčák, položil si ho, obišiel a upravil na 5:1. V poslednej minúte zápasu sa gólu dožadovali aj Skaličania. Rybár bol bez hokejky, na dve strely stihol reagovať, ale tretia cez neho prešla, no na bránkovej čiare ho zaskočil S. Hudec, čo potvrdil po videoanalýze aj hlavný rozhodca. Piešťany zvíťazili hladko 5:1.

ŠHK 37 Piešťany - HK 36 Skalica 5:1 (2:0, 2:1, 1:0)
Góly: 12. Šimíček (Belluš, Hudec), 13. Holovič (J. Ručkay, Svetlík), 37. Balej (Brancis, Brňák), 40. Tomčák (Tibenský, Hrehorčák), 56. Tomčák (Hrehorčák, Brňák) – 28. Jaborník (Brendl). Rozhodovali: Baluška - Kacej, Synek, vylúčení: 2:4, presilovky a oslabenia: 0:0, 959 divákov.

ŠHK 37 Piešťany: Rybár – Filip, Gachulinec, Brňák, Svetlík, S. Hudec, Gipters, Hluch, Krotov - Šimíček, Belluš, F. Hudec – J. Ručkay, Holovič, Valo – Kučera, Brancis, Balej – Hrehorčák, Tomčák, Tibenský
HK 36 Skalica: Ševela – Polata, Ďurák, Novák, Opalek, Jaborník, Barák, Zukal, Rezek - Komínek, Školiak, Pašek – Korytko, Brendl, Sloboda – Mickievics, Studenič, Jass – Rožník, Lantoš, Brodek

Jozef Krišák, asistent trénera Piešťan: "Sme radí, že sa chalani po včerajšej prehre s dvadsiatkou zmobilizovali a zabrali všetky štyri päťky. Vtedy sme silní, no mrzí nás veľké množstvo zranených obrancov."

Michal Ružička, asistent trénera Skalice: "Snažili sme sa pripraviť zodpovedne a získať tri body. Bohužiaľ, bez vyhratých súbojov sa to nedá a tie sme dnes prehrávali vo veľkom."

Nitra doma stačila na Bystricu

V šlágri kola začali banskobystrickí "barani" pod Zoborom tlakom, ktorý vyústil do gólu v 10. minúte. Po asistencii Galamboša využil presilovú hru strelou zblízka Majdan. V 16. minúte nešetrne narazil Di Diomete na mantinel domáceho Piačku a musel predčasne pod sprchy. Už o minútu opustil ľad na nosidlách domáci Milo po strete pri mantineli s Lamperom a Nitra presilovku využila, keď brankára hostí zblízka prekonal Lukáš Novák.

Druhú tretinu začali Nitrania lepšie, v 27. minúte pekne našiel Michal Novák pred bránou zabudnutého Štefanku a ten dokončil obrat domáceho celku. O 55 sekúnd viedla Nitra už o dva góly, Banská Bystrica mala hrať presilovú hru, no hostia si kuriózne sami dopravili puk do opustenej bránky, keďže Bacashihua vykorčuloval na striedačku. Gól bol pripísaný Stloukalovi.

V tretej tretine sa čakalo, či Nitra potvrdí víťazstvo alebo hostia zápas zdramatizujú. Banská Bystrica vyvinula v snahe zmeniť pre ňu nepriaznivý stav veľký tlak, no v závere naopak inkasovala, keď v power play skóroval do prázdnej bránky Macík a Nitra tak vyhrala 4:1.

HK Nitra - HC'05 iClinic Banská Bystrica 4:1 (1:1, 2:0, 1:0)
Góly: 19. L. Novák (Stloukal, Mezei), 27. Štefanka (M. Novák), 28. Stloukal, 59. Macík (Štefanka, M. Novák) - 10. Majdan (Galamboš, Kytnár). Rozhodovali: Novák, Lokšík - Tvrdoň, Výleta, vylúčení: 5:7 na 2 min., navyše Di Diomete (B. Bystrica) 5 min.+DKZ za napadnutie hlavy a krku, presilovky 1:1, oslabenia: 0:0, 2424 divákov.

Zostavy
Nitra: Valent - Mezei, Podhradský, Ordzovenský, P. König, Milam, Milo, M. Novák - Kutálek, Stümpel, Slovák - S. Saliji, Stloukal, L. Novák - Bajtek, Štefanka, Macík - Buček, Bene, Piačka - Pupák

Banská Bystrica: Bacashihua - Ďatelinka, Sandgren, Čížek, Šmach, Rosandič, Gründling, Handlovský, Petran - Majdan, Galamboš, Handlovský - Mikula, Kytnár Loskot - Hudec, Handzuš, Di Diomete - Lamper, Zigo, Gillies

Viac o téme: HC Košice HK Nitra MsHK DOXXbet Žilina HC'05 iClinic Banská Bystrica
  • Zdroj: TASR, SITA