Slovensko premrhalo postupovú šancu: Oslabeným Bielorusom sme nestrelili ani gól

Hráči Slovenska Róbert Mak a Tomáš Hubočan a hráči Bieloruska Pavel Nekhaychik a Maksim BordachevHráči Slovenska Róbert Mak a Tomáš Hubočan a hráči Bieloruska Pavel Nekhaychik a Maksim Bordachev Zdroj: SITA

ŽILINA - Slovenskí futbaloví reprezentanti prehrali 0:1 s bieloruským národným tímom v piatkovom večernom domácom stretnutí predposledného 9. kola C-skupiny kvalifikácie o postup na budúcoročné majstrovstvá Európy do Francúzska.

Jediný gól zápasu dosiahol v 34. min Dragun hlavičkou po rohovom kope. Vidina zabezpečenia si historickej účasti na kontinentálnom šampionáte akoby zviazala nohy zverencom Jána Kozáka, ktorí na štadióne v Žiline nedokázali proti východoeurópskemu mužstvu dominovať.

Slováci nevyužili ani približne 25 minút trvajúcu početnú výhodu po vylúčení hosťujúceho kapitána Martynoviča. Výber SR derniéru v tejto eliminácii absolvuje v pondelok 12. októbra 2015 od 20.45 h na pôde luxemburského outsidera. Do Luxemburgu však Slováci nepocestujú len na "výlet", na definitívu potrebujú zvíťaziť, keďže Ukrajina v piatok triumfovala v Macedónsku a bodovo sa v tabuľke "céčka" dotiahla na SR.

Slovensko - Bielorusko 0:1 (0:1) - hralo sa v Žiline
Gól: 34. Dragun, ŽK: 11. Škrtel, 35. Weiss - 49. Stasevič, 57. Martynovič, 83. Gordejčuk, ČK: 65. Martynovič (Bielorusko) po 2. ŽK, rozhodovali: Hüseyin Göcek - Mustafa Emre Eyisoy, Orkun Aktas (všetci Tur.), 9859 divákov

Slovensko: Kozáčik - Hubočan, Škrtel, Saláta, Švento - Pečovský (60. Nemec), Kucka - Mak (79. Mak), Hamšík, Weiss (71. Stoch) - M. Ďuriš

Bielorusko: Gorbunov - Poľakov, Martynovič, Sivakov, Bordačov (40. M. Voloďko) - Renan Bressan, Dragun - Stasevič, Nechajčik (70. Politevič) - Gordejčuk, Signevič (72. Kisľak)

Online prenos:

Hráči prichádzajú za búrlivého potlesku divákov na ihrisko. Atmosféra je elektrizujúca, Tribúny sú zaplnené do posledného miesta. Posiate sú slovenskými vlajkami. Pri našej hymne sa naši chlapci svorne zomkli. V areáli je počuť tisíce hlasiviek. Vyšla aj zaujímavá idea s farebnými fóliami, ktoré fanúšikovia počas hymny zdvihli nad hlavu. Bielou, modrou a červenou farbou vytvorili skratku SVK.

Už od úvodných minút tlačia našich futbalistov dopredu skvelí diváci, ktorí tlieskajú a skandujú. Náš súper sa dostal k lopte ako prvý a dokonca mal možnosť rohového kopu. Nič nebezpečné sa však nestalo. Hra sa dostáva na polovicu súpera. Kombinačne sú na tom naši hráči lepšie a pri najmenšej šanci sa tlačia dopredu. Hostia si už z kraja zápasu pomáhajú nedovolenými zákrokmi. Evidentne našim futbalistom nestačia.

Slováci testujú obranu súpera neustálymi útokmi. Videli sme už niekoľko nakopávaných lôpt či samostatných prienikov. Prvým potrestaným je Martin Škrtel, ktorý za svoj zákrok videl žltú kartu. Tisíce rozhodcov v hľadisku hlasne vyjadrilo svoj nesúhlas. Nebezpečenstvo štandardnej situácie bolo úspešne zažehnané a naši sa opäť tlačia do útoku.

Naši hráči skončili neraz na zemi. Rozhodca je stále skúpi vytiahnuť žltú kartu, čím si vyslúžil piskol fanúšikov. Hra sa prelieva z jednej strany na druhú a Slováci si už niekoľko minút nevypracovali vážnejšiu šancu. Bielorusi v šestnástke úspešne blokujú naše prihrávky. Pochváliť sa žiada Škrtela, ktorý odkopol nejednu nebezpečnú loptu.

Hubočan ostáva zranený na zemi, no súper sa s odkopom lopty vôbec neponáhľa, nepresvedčilo ho ani bučanie domácich divákov. Situáciu po dlhých sekundách zachránil rozhodca prerušením hry. Našťastie sa po krátkom ošetrení Hubočan vracia do akcie.

Tutovú šancu sme ako prví spálili my. Makova strela síce prekonala brankára hostí, no nemala dostatočnú razanciu. Tesne pred bránkovou čiarou ju súper dokázal v obetavom zákroku zneškodniť. Chýbali centimetre.

Potvrdilo sa staré známe nedáš-dostaneš. V 34.minúte súper zahral rohový rok, ktorý Deagun upratal do brány. Aby toho nebolo málo, slovenskú snahu o vyrovnanie turecký arbiter odmenil ďalšou žltou kartou. Zákrok bol na hranici. Fanúšikovia znovu vyjadrili jasný nesúhlas. Previnilcom je Weiss.

34. minúta Drahun 0:1

Striedanie na strane hostí. Z ihriska odchádza Bordačev. Vystriedal ho hráč s číslom 16 Volodko. Striedaniu predchádzal ďalší tvrdý atak na Hubočana. Znovu ostal zrazený na zemi, no rozhodca tento zákrok nepotrestal.

Prvý polčas sa skončil, Slovensku sa nepodarilo vyrovnať a na hráčoch bola badať frustrácia z činov hlavného arbitra.

Na strane súpera sme zaznamenali prvý kartový trest. Žltú kartu dostal Stasevič v 49. Minúte. Po súboji ostáva na trávniku ležať hráč s číslom 2 Dragun. Svojmu tímu kúpil niekoľko cenných sekúnd. Po ošetrení musel opustiť hraciu plochu.

Mladý Weiss sa chopil oprát a individuálnym prienikom vypracoval pre Slovensko prvú vážnu šancu v druhom dejstve, avšak tá ostala nevyužitá.

Atmosféra na štadióne sa výrazne zmenila. Ľudia sa snažia našich chlapcov ťahať dopredu, no intenzita povzbudzovania je výrazne nižšia. Hra sa kúskuje rôznymi malými súbojmi, po ktorých ostávajú hráči Bieloruska ležať na hracej ploche, čím získavajú cenný čas. Na kopačky slovenských hráčov sa ešte k tomu prilepila nepresnosť a zbrklosť.

Po ďalšej akcii ktorú rozbehol Weiss sme sa prepracovali k šestnástke súpera. Prišiel ale faul, ktorý našu snahu zastavil. Nariadený priamy kop z veľmi dobrej pozície znamenal veľkú šancu. Weiss loptu kopol prekrásne, no brankár Gorbunov loptu skvelým zákrokom vyrazil. Táto strela mohla znamenať vyrovnanie. Slováci ale očividne ožili, predovšetkým Weiss.

Na strane domácich prišlo k prvému striedaniu. Z ihriska odchádza Pečovský, ktorého vystriedal v 60. minúte Adam Nemec.

Bielorusi prišli o svojho kapitána! Z ihriska sa po druhej žltej karte porúča Martynovič. Slováci sa taktiež dostávajú k sľubnej štandardnej situácii, no tú sme nezahrali najlepšie.

Vyrovnanie bolo znovu tak blízko! Slováci chytili druhý dych a súpera zatvorili v obrannom pásme. Po útočnej akcii prišla vydarená strela, ktorá opečiatkovala tyčku.

Hostia pristúpili v 69. minúte k druhému striedaniu. Krokom sa z trávnika porúča hráč s číslom 17 Nekhayčik. Na hraciu plochu mieri Politevič. V 72. minúte striedajú i domáci. Odišiel Vladimír Weiss, opačným smerom vybehol Miroslav Stoch. Zároveň si poslednú možnosť striedania minuli i Bielorusi. Odchádza hráč s číslom 20 Signevič, nahradil ho Sergei Kislyak.

K dispozícii sme mali až dva zlepené rohové kopy, avšak ani po jednom sme si nemohli zakričať „gól“. Bieloruskí hráči blokujú v šestnástke jednu strelu za druhou. Naši sa rozhodli priliať olej do ohňa. Do hry zasiahol striedajúci Ondrej Duda. Z ihriska schádza hráč s číslom 20 Róbert Mak. Hra sa preniesla výhradne na polovicu hostí.

Nešetrný zákrok predviedol v 84. minúte hosťujúci Gordejčuk. Rozhodca vytiahol z vrecka žltú kartu. Naďalej pokračuje enormný tlak slovenských futbalistov, ktorí vôbec neschádzajú z polovice súpera. Nanešťastie zahadzujeme jednu šancu za druhou. Brankár Gorbunov je v neustálej pohotovosti.

Nadstavený čas je minimálne 5 minút. Diváci vstávajú na nohy a potleskom tlačia našich k vyrovnaniu. Nesmierny počet nakopávaných lôpt ale neslávi úspech.

Záver zápasu poznačilo zdržovanie hry Polyakova, ktorý bol potrestaný žltou kartou. Slováci sa minútu pred koncom dostali do ďalšej veľkej šance, no brankár hostí situáciu odhadol správne a pripísal si ďalší úspešný zákrok. Zápas sa končí. Diváci dávajú svoje sklamanie najavo bučaním, no iní tlieskajú.

Viac o téme: Bielorusko Slovensko Kvalifikácia na ME 2016
  • Zdroj: SITA, sportky.sk