VIDEO Česi svoju šancu nevyužili: Turci rozbili ich ambície dvoma gólmi

Bořek Dočkal v súboji s Ozanom TufanomBořek Dočkal v súboji s Ozanom Tufanom Zdroj: SITA

BRATISLAVA - Talianski, belgickí a waleskí futbaloví reprezentanti si zaistili postup v sobotňajších zápasoch kvalifikácie EURO 2016 vo Francúzka. Taliani v Baku zdolali domáci Azerbajdžan 3:1 zásluhou gólov Edera, El Shaarawyho a Darmiana. Na šampionát môžu postúpiť ako lídri H-skupiny, pokiaľ v utorok nepodľahnú Nórsku.

Taliansky futbalový útočník Stephan El Shaarawy skóroval jeho prvý presný zásah v reprezentácii od novembra 2012. Potomok egyptského otca a talianskej matky poslal v 43. minúte Taliansko do vedenia 2:1, keď sa presadil do odkrytej brány súpera po krížnej prihrávke od Antonia Candrevu. Taliani si vedenie udržali až do konca zápasu a dokonca sa im podarilo náskok zvýšiť na konečných 3:1, čím si zaistili účasť na ME 2016.

Dvadsaťdvaročný El Shaarawy bol v minulosti považovaný za jedného z najtalentovanejších talianskych futbalistov, ale po prvej úspešnej sezóne v AC Miláne ho začali trápiť zranenia a vypadol zo základnej zostavy "rossoneri", ale i talianskeho reprezentačného mužstva. V letnom prestupovom období sa ho vedenie Milána rozhodlo poslať na hosťovanie s možnosťou trvalého prestupu do Monaka. V novom pôsobisku sa zatiaľ "Faraón" strelecky presadil dvakrát.

Istú účasť majú aj futbalisti Belgicka, ktorí vyhrali v Andorre 4:1. Dostali sa tak na prvé miesto v B-skupine, keď v kvalifikácii získali 20 bodov.

Bosna a Hercegovina vyhrala nad Walesom 2:0 vďaka gólom Djuriča a Ibiševiča. Posunula sa tak na tretie miesto v B-skupine s celkovo 14 bodmi. Wales má aj napriek prehre istotu postupu, s 18 bodmi ho už nikto nemôže zosadiť z druhej priečky.

Izrael prehral na domácom štadióne s Cyprom 1:2. Domáci reprezentanti majú v B-skupine 13 bodov a sú na štvrtej priečke, hostia na piatom mieste vlastnia 12 bodov. Obe reprezentácie ešte môžu atakovať tretiu priečku.

Nóri v sobotu zvíťazili pred svojimi fanúšikmi nad Maltou 2:0 vďaka gólom Tetteya a Söderlunda. Domáce mužstvo sa nachádza na druhom mieste skupiny s 19 bodmi.

Chorváti nezaváhali a na domácom trávniku získali tri body vďaka výhre 3:0 nad Bulharskom, najmä zásluhou dvojgólového Perišiča. Domáci sa so 17 bodmi držia na barážovej priečke H-skupiny, môžu však pomýšľať aj na priamy postup z druhého miesta. K tomu však potrebujú v utorok naplno bodovať proti Malte a zároveň dúfať, že Nórsko nezíska v rovnaký deň tri body v dueli proti Taliansku.

Islandskí futbalisti, ktorí mali istotu postupu už pred sobotňajším stretnutím, remizovali na domácej pôde s Lotyšskom 2:2. Domáci sa v prvom polčase dostali do vedenia 2:0 gólmi Sigtorssona a Sigurossona, v druhom polčase vyrovnali hostia z kopačiek Caunu a Šabalu.

Reprezentanti Kazachstanu stále čakajú na víťazstvo v kvalifikácií. S Holandskom prehrali 1:2, keď výhru pre "Oranjes" zaistili Wijnaldum so Sneijderom a priebežne posunuli svoj tím na tretiu pozíciu v A-skupine.

Futbalisti českej reprezentácie, ktorí už získali miestenku na majstrovstvá Európy 2016, nestačili v domácom stretnutí na Turecko a prehrali 0:2. V 62. minúte využil penaltový kop Inan, o osemnásť minút neskôr upravil skóre na konečný stav Calhanoglu. Turecko tak figuruje na tretej priečke v A-skupine a má na konte 15 bodov, jeho hostiteľ je na druhom mieste s 19 bodmi.

Istí účastníci futbalových majstrovstiev Európy vo Francúzsku 2016 (10. júna - 10. júla 2016):
Usporiadateľ (1): Francúzsko

Priamy postup z kvalifikácie (11): Anglicko, Česko, Island, Rakúsko, Severné Írsko, Portugalsko, Španielsko, Švajčiarsko, Taliansko, Belgicko, Wales

Andorra - Belgicko 1:4 (0:2)
Góly: 51. Lima (z 11 metrov) - 19. Nainggolan, 42. De Bruyne, 56. Hazard (z 11 metrov), 64. Depoitre

Azerbajdžan - Taliansko 1:3 (1:2)
Góly: 31. Nazarov - 11. Eder, 43. El Shaarawy, 65. Darmian, ČK: 88. Husejnov (Azer.)