Poľský klenot im vystrieľal vytúžený postup: Toto sú slová kanoniera Lewandowského

Robert LewandowskiRobert Lewandowski Zdroj: SITA

VARŠAVA - Poľskí futbalisti zvládli priamy súboj o postup na EURO 2016. V nedeľu zvíťazili vo Varšave nad Írskom 2:1, v tabuľke D-skupiny obsadili konečné druhé miesto a vybojovali si účasť na finálovom turnaji vo Francúzsku.

Oba tímy mali pred kľúčovým duelom na konte zhodne po 18 bodov. Misky na stranu domácich ako prvý naklonil stredopoliar Grzegorz Krychowiak, ktorý v 13. minúte presnou hlavičkou otvoril skóre. Írom na vyrovnanie stačili len tri minúty, keď Jon Walters premenil pokutový kop nariadený po faule Michala Pazdana na Shanea Longa. O výsledku napokon rozhodol Robert Lewandowski, ofenzívy líder Poľska strelil víťazný gól krátko pred polčasovou prestávkou.

Poliaci nastrieľali v kvalifikácii 33 gólov v desiatich zápasoch, čo bolo o deväť viac ako prví Nemci. Trinásť presných zásahov zaznamenal Lewandowski, ktorý zároveň vyrovnal rekord v počte gólov v kvalifikáciách o postup na ME. Kanonier Bayernu Mníchov sa vyrovnal Davidovi Healymu zo Severného Írska, ktorý nasúkal 13 gólov v kvalifikácii EURO 2008.

"Som veľmi hrdý na celý tím i na vás všetkých," kričal do mikrofónu priamo na trávniku odetý v tričku "Vive la Pologne 2016". Po pár dúškoch šampanského pre Polsat TV uviedol, že Poliaci si nedeľňajšie víťazstvo zaslúžili. "Súperovi sme nič nedovolili, Íri si nevytvorili ani jednu šancu. Boli sme lepší a postup sme si zaslúžili," dodal.

Íri nezopakovali výkon zo štvrtkového zápasu v Dubline, v ktorom zdolali majstrov sveta z Nemecka 1:0. Napriek prehre stále majú šancu dostať sa do baráže. "V porovnaní so zápasom s Nemeckom nám dnes chýbali nasadenie a intenzita. Hráči boli dobre pripravení, ale domáci hrali skutočne dobre a bolo ťažké sa proti nim presadiť. Verím, že v baráži dostaneme druhú šancu," povedal írsky tréner Martin O'Neill a na adresu Lewandowskeho dodal: "Je to výnimočný hráč. Poliaci majú veľké šťastie, že ho majú v tíme."

Viac o téme: Robert Lewandowski Poľsko