Historická chvíľa pre Slovensko: Postupujeme na EURO 2016!

Radosť slovenských hráčovRadosť slovenských hráčov Zdroj: SITA

LUXEMBURG - Slovenská futbalová reprezentácia si pondelňajším víťazstvom 4:2 na pôde Luxemburska zaistila historický postup na EURO 2016 do Francúzska. Zverenci trénera Jána Kozáka pretavili na postup šiesty pokus v kontinentálnej kvalifikácii a po osemfinálovej účasti na MS 2010 v Juhoafrickej republike dosiahol slovenský futbal ďalší medzinárodný úspech.

Zdalo sa, že Slováci "vybavili" zápas už v prvom polčase, keď sympatickým domácim strelili tri góly za šesť minút od 24. do 30. minúty. Na presné zásahy Mareka Hamšíka, Adama Nemca a Róberta Maka vždy prihral Vladimír Weiss. V druhom dejstve sa ale začali hostia zahrávať s ohňom a v krátkom slede inkasovali z kopačiek Maria Mutscha a Larsa Gersona, ktorý premenil penaltu. Napokon však favorit výhru uhájil, skóre uzavrel v nadstavenom čase Hamšík, v tabuľke skončili Slováci druhí za obhajcom titulu Španielmi a postúpili na ME.

Kozákovci napriek piatkovej domácej prehre 0:1 s Bieloruskom mali osud stále vo vlastných rukách, na šampionát ich posúvalo akékoľvek víťazstvo v Luxemburgu. Pri rovnosti 19 bodov mali totiž lepšie vzájomné zápasy ako tretia Ukrajina.

V poradí 15. európsky šampionát sa uskutoční v termíne 10. júna - 10. júla 2016 vo Francúzsku. Premiérovo sa na ňom predstaví 24 účastníkov namiesto doterajších šestnástich. Z celkového počtu 53 tímov, ktoré bojujú v kvalifikácii, si účasť na turnaji vybojuje 23 tímov plus automaticky domáce Francúzsko. Okrem deviatich víťazov skupín postúpia aj mužstvá na druhých miestach a jeden najlepší tím z tretej priečky plus štyria úspešní z baráže.

Zápasy EURO 2016 sa budú hrať v desiatich mestách (Paríž, Saint-Denis, Lille, Lens, Lyon, Saint Etienne, Bordeaux, Toulouse, Marseille, Nice). Skupiny finálového turnaja vyžrebujú v sobotu 12. decembra v Kongresovom paláci Porte Maillot v Paríži.

Luxembursko - Slovensko 2:4 (0:3)
Góly: 61. Mutsch, 65. Gerson (z pok. kopu) - 24. a 90.+ Hamšík, 29. A. Nemec, 30. Mak, ŽK: 9. Mutsch, 20. Philipps, 49. Payal, 63. Jans - 65. Kucka, 84. Šesták, rozhodovali: Oliver Drachta - Roland Brandner, Stefan Kühr (všetci Rak.), 2512 divákov

Luxembursko: Joubert - Delgado (81. Turpel), Philipps, Chanot, Jans - Gerson - Mutsch, Payal (57. Malget), C. Martins - Bensi (66. Thill), Joachim

Slovensko: Kozáčik - Gyömbér, Škrtel, Hubočan, Švento - Pečovský, Kucka - Mak (87. E. Sabo), Hamšík, Weiss (72. Šesták) - Nemec (79. Jakubko)

Ján Kozák (tréner SR): "Veľmi dobre sme sa na tento zápas pripravili. Prvý polčas bol z našej strany úžasný, hrali sme v ňom skvelý futbal. Po prestávke sme urobili dve chyby pod dojmom náskoku, tie situácie sme mali riešiť jednoduchšie. Luxemburčania majú sympatické mužstvo, ktoré sa nevzdáva za žiadneho stavu. Víťazstvo je však najdôležitejšie a my sme ho zaslúžene dosiahli. Hrali sme veľmi dobre, nepochyboval som o postupe ani sekundu. Naše mužstvo ukázalo charakter a kvalitu. Ďakujeme všetkým fanúšikom za podporu na štadióne aj tým, ktorí nám držali palce doma. Aj na šampionáte sa chceme predviesť v dobrom svetle."

Luc Holtz, tréner Luxemburska: "Gratulujem Slovensku k výhre a postupu na EURO do Francúzska. Zaslúžili si to. My sme ale tiež odohrali výborný zápas. Škoda, že sme rýchlo inkasovali tri góly v krátkom slede v prvom polčase. Stratili sme koncentráciu a inkasovali. V druhom sme ale priebeh zdramatizovali, strelil dva góly, bola to dobrá reakcia. Chceli sme vyrovnať, no nepodarilo sa nám to už."

ONLINE PRENOS:

V 6. minúte sa náš súper dostal do prvej väčšej šance, Jans sa pokúsil prelobovať nášho brankára Kozáčika, no jeho pokus bol značne nepresný. Domácim však narástlo sebavedomie a hráči si čoraz viac trúfajú.

Neskutočné sólo predviedol Martin Škrtel. Po súboji o loptu spadol na zem, no okamžite vyskočil a s loptou sa vybral do útoku. Tesne pred šestnástkou ho súper nedovolene zastavil. Priamy kop realizoval v 10. minúte Kucka. Bola to delovka, s ktorou si domáci gólman poradil. Smerovala totiž do stredu brány.

Prvý rohový kop patrí nášmu súperovi. Zahrával ho kapitán Muč, no Kozáčik s prehľadom loptu vyboxoval do bezpečia. V krátkom čase sa domáci kapitán postavil pri rohovú zástavku druhýkrát, no ani tentoraz jeho pokus nevyústil v gól. Podstatne nebezpečnejšie vyzeral pokus Slovenska, po ktorom mohol skóre otvoril Nemec a následne i Škrtel. Znovu nám chýba povestné šťastie v koncovke.

Góóóól! Slovensko sa po množstve neprememených šancí ujalo vedenia. Parádnou strelou otvoril skóre Marek Hamšík.

Ak si niekto odskočil na toaletu, prišiel o veľa. Slovensko dvoma expresnými gólmi poistilo svoj postup a vedie už vysoko 3:0! Zaslúžene. V 29. minúte sa presadil Nemec a o minútu neskôr aj bojovný Mak. Jednoducho futbalová fantázia.

Ďalšiu veľkú šancu mal Kucka, no jeho strela skončila tesne mimo. naši hráči avizovali, že domáci strelecký pokus jemne tečovali, no rozhodca nám rohový rok odoprel. Našich to ale pri pohodlnom náskoku mrzieť nemusí.

Pred koncom prvého polčasu sa už nič výrazné nestalo. Naši futbalisti môžu byť pokojní, takýto výsledok nás vedie za postupom.

Začal sa druhý polčas. Najväčšiu šancu sme mali v 50. minúte. Štandardnú situáciu z tesnej blízkosti súperovej brány zahrával Weiss, no jeho pokus bol tečovaný a skončil mimo. Slováci sa dostali k rohovému kopu, no touto príležitosťou na zveľadenie nášho náskoku sme pohrdli.

Druhé dejstvo je podstatne pokojnejšie. Naši sa už nemusia bezhlavo rútiť do útoku no stále sú nebezpeční. Súper sa v 57. minúte odhodlal k prvému striedaniu. Na trávnik prichádza Malget (14), opúšťa ho Payel (10).

Náš pohodlný trojgólový náskok je preč. Tak rýchlo ako prišiel aj odišiel. V priebehu pár minút udrel súper dvoma gólmi. Prvý padol z približne 25 metrov po teči a druhý po prísnej penalte.

Weiss (7), ktorý prihrával na všetky 3 slovenské góly, odchádza z hracej plochy. V 71. miníte ho strieda Šesták (9).

Po dvoch góloch naši začali znovu tlačiť. Viacero dobrých šancí sme však nevyužili. Z trávnika schádza strelec druhého gólu Adam Nemec (11), na jeho miesto prichádza Jakubko (14). K rovnakému ťahu sa uchyľujú i domáci. V 81. minúte odchádza Delgado (4), ktorého strieda Turpel (20).

Po dlhšom čase prišla ďalšia veľká šanca. Gól mal na kopačke Róbert Mak, no ten napálil iba brániaceho súpera. Fanúšikovia začali skandovať hlasné "chlapci bojovať".

Obrovskú šancu spálil Marek Hamšík. Po rýchlom brejku dvoch na jedného si chcel súperovho brániaceho hráča obhodiť, no tento pokus mu nevyšiel. Črtala sa pekná prihrávka alebo strela.

Nastavený čas je minimálne 5 minút. Marek Hamšík svoju druhú šancu v krátkom čase nezahodil! V nadstavenom čase si krásne nabehol a šancou tentoraz nepohrdol. Slovensko vedie 4:2.

Je tu koniec, Slovensko to dokázalo. Sme na ME 2016!

Viac o téme: Slovensko Luxembursko Kvalifikácia na ME 2016
  • Zdroj: sportky.sk, SITA, TASR