Cígerova premiéra bez streleného gólu: Bezzubé Slovensko odštartovalo Nemecký pohár prehrou

Reprezentačný tréner Zdeno Cíger (vpravo dole) a hráči slovenskej hokejovej reprezentácie počas tréninguReprezentačný tréner Zdeno Cíger (vpravo dole) a hráči slovenskej hokejovej reprezentácie počas tréningu Zdroj: SITA

AUGSBURG - Slovenskí hokejoví reprezentanti neúspešne odštartovali svoje účinkovanie na Nemeckom pohári v Augsburgu, keď v piatkovom úvodnom zápase podľahli výberu USA 0:1.

Trénerovi Zdenovi Cígerovi sa tak nevydarila premiéra na slovenskej striedačke, jeho zverenci si síce vypracovali niekoľko zaujímavých akcií, ale ani jednu nedotiahli do úspešného konca. Všetky ich strelecké pokusy zmaril spoľahlivý Ryan Zapolski v americkej bránke. Naopak, v 24. minúte miláčik domácich tribún Ben Hanowski potrestal chybu v slovenskej defenzíve a rozhodol o triumfe USA.

Debut v reprezentačnom A-tíme absolvovali v piatok štyria hráči - brankár Samuel Baroš a obrancovia Eduard Šedivý, Michal Čajkovský a útočník Michal Hlinka.

V druhom zápase na turnaji nastúpili o 19.30 h domáci Nemci proti Švajčiarom. Slovenskí reprezentanti odohrajú svoj druhý duel na NP v sobotu, keď narazia o 17.30 na tím usporiadateľskej krajiny. Na záver sa potom v nedeľu o 13.00 stretnú so Švajčiarskom.

Nemecký pohár 2015 - piatok:
USA - Slovensko 1:0 (0:0, 1:0, 0:0)
Gól: 24. Hanowski (Little). Rozhodovali: Iwert, Rohatsch - Lajoie, Merten (všetci Nem.), vylúčení: 3:2 na 2 min., navyše Ďaloga (SR) 10 min. za nešportové správanie, presilovky a oslabenia: 0:0, 3000 divákov.

zostavy:

USA: Zapolski - Gilroy, Connelly, Billins, Lofquist, Brennan, Fairchild, Kessel - Butler, Wellman, Stoa - Stapleton, Hanowski, Little - Broadhurst, Slater, Burish - LeBlanc, Zalewski, Turnbull
Slovensko: Baroš - Brejčák, Čajkovský, Jurčina, Ďaloga, Štajnoch, Jánošík, Kotvan, Šedivý - Miklík, Kukumberg, Réway - Dravecký, Marcinko, Bartánus - Hlinka, Preisinger, Bakoš - Lušňák Šťastný, Skalický

Úvodná tretina sa niesla vo svižnom duchu, tímy si však dôsledne plnili obranné povinnosti a nebezpečných útočných akcií nebolo veľa. V 4. minúte mohol otvoriť skóre Turnbull, ale netrafil odkrytú časť Barošovej bránky. Na opačnej strane podnikol svoj typický útočný výpad po ľavej strane Ďaloga, nenašiel však medzierku v postoji Zapolského. V 9. minúte sa dostali Američania do rýchleho prečíslenia, Burish však mieril iba do Baroša. V závere tretiny sa Slováci výraznejšie osmelili smerom dopredu, vírivým pohybom pri manteli sa dokázali dlhšie udržať v útočnom pásme a viackrát pohrozili. Najprv si Skalický pekne potiahol puk do stredu a pálil do Zapolského, ktorý potom zneškodnil aj Marcinkov teč po Ďalogovej strele a neprestrelil ho ani Bartánus z medzikružia.

Bartánus bol najskloňovanejšou postavou aj v úvode druhého dejstva, keď dvakrát neuspel v koncovke zo sľubných pozícií a následne opečiatkoval žŕdku americkej bránky. V slovenskej presilovke mal dobrú príležitosť na otvorenie skóre dorážajúci Marcinko, no zahrmelo na opačnej strane. Po uplynutí amerického trestu Jurčinovu zlú rozohrávku v obrannom pásme potrestal útočník domácich Augsburger Panther Hanowski, ktorý po Littleovej prihrávke skóroval do odkrytej bránky - 1:0. Hra sa v ďalšom priebehu prelievala z jednej strany na druhú, náskok USA mohol zvýšiť Zalewski, na opačnom konci klziska sa po Skalického strele zasa k dorážke nedostal pred prázdnou bránkou Šťastný. Cígerovi zverenci podporovaní aj hŕstkou slovenských fanúšikov si aj dokázali vyprodukovať zaujímavé akcie, ale nevedeli ich dotiahnuť do úspešného konca.

Do tretej časti vstúpili Slováci s jasným cieľom - konečne odkliať streleckú smolu, no ich snahu pribrzdil zbytočným útočným faulom Réway. V oslabení sa ubránili, i keď jedna z amerických striel obtrela žŕdku Barošovej bránky. Po uplynutí trestu mohol vyrovnať Bakoš, opäť však strela mierila iba do pozorného Zapolského. Americký brankár potom zastavil maskou aj nahodenie Jánošíka od modrej. V 50. minúte mohol zvýšiť náskok Slater, ale tutovkou pohrdol, následne Baroš previedol skvelý zákrok pri šanci Hanowského. Slováci v závere vrhli všetky sily do útoku. V 54. minúte Zapolski kryl Ďalogov pokus i Kukumbergovu dorážku, vzápätí už štvrtýkrát zlikvidoval aj Bartánusovu jedovku. Slováci v závere na dlhé minúty zavreli súpera do jeho obranného pásma, ale vytúženého vyrovnania a vynútenia si predĺženia sa nedočkali ani v power play bez brankára.

Viac o téme: Slovensko USA Zdeno Cíger