Slováci zvládli aj posledný zápas úspešného roka: Mak strojcom obratu proti Islandu

Róbert Mak, Ondrej Duda a Norbert Gyömbér zo Slovenska a Arór Traustason z Islandu počas medzištátneho prípravného zápasu medzi Slovensko - IslandRóbert Mak, Ondrej Duda a Norbert Gyömbér zo Slovenska a Arór Traustason z Islandu počas medzištátneho prípravného zápasu medzi Slovensko - Island Zdroj: SITA

ŽILINA - Slovenská futbalová reprezentácia zvíťazila v utorňajšom prípravnom zápase v Žiline nad Islandom 3:1. Hostia viedli od 8. minúty po góle Alfreda Finnbogasona, po zmene strán však prišli chvíle Róberta Maka. Legionár gréckeho PAOK Solún najskôr v 58. minúte po spolupráci s Adamom Nemcom využil zaváhanie hosťujúceho brankára a o tri minúty jeho tečovaný pokus spoza šestnástky zvrátil priebeh duelu.

V 84. minúte spečatil triumf SR striedajúci útočník Michal Ďuriš. Zverenci trénera Jána Kozáka v jubilejnom 250. medzištátnom zápase slovenského národného tímu nadviazali na piatkový triumf 3:2 nad Švajčiarskom. Kalendárny rok, v ktorom spečatili postup na EURO 2016, uzavreli s priaznivou bilanciou 6 víťazstiev, 1 remíza a 2 prehry. Slovensko a Island odohrali v doterajšej histórii päť vzájomných zápasov. Bilancia po utorku vyznieva v prospech SR (3 víťazstvá, 1 remíza, 1 prehra - pozn.).

V sobotu 12. decembra o 18.00 SEČ sa Slováci na žrebe v Paríži dozvedia mená súperov v základnej skupine európskeho šampionátu, ktorý v termíne 10. júna - 10. júla usporiada Francúzsko. Následne by mali po novom roku absolvovať dve stretnutia v marcovom asociačnom termíne.

Hráči oboch mužstiev nastúpili s čiernymi páskami na rukávoch a po doznení štátnych hymien si prítomní na štadióne uctili minútou ticha obete piatkového parížskeho teroristického útoku. Pri absencii Martina Škrtela viedol domáci tím do zápasu s ďalším účastníkom EURO 2016 v pozícii kapitána Ján Ďurica. Hneď v prvej vážnej akcii stretnutia však nedokázal vo vlastnom pokutovom území odzbrojiť od lopty Finnbogasona, ktorý slovenského stopéra oklamal telom a parádne poslal loptu do vinkla za chrbát bezmocného Novotu - 0:1. O minútu mohlo byť vyrovnané. Individuálna akcia Maka mala svetové parametre, ale chýbala jej gólová bodka, keď jeho krížnu strelu zastavila pravá žrď. Islanďania v úvodnej 20-minútovke museli striedať pre zranenie až dvoch hráčov, koncepciu ich hry to však nenabúralo. V 24. minúte po nenápadnej akcii smeroval krížny center na striedajúceho Bödvarssona, ktorý by však na usmernenie lopty do siete potreboval centimetre navyše. Na druhej strane Duda takmer potrestal zlú rozohrávku "vikingov", no hosťujúci brankár Kristinsson pred ním v poslednej chvíli odkopol loptu do autu. Slováci hrajúci v oklieštenej zostave bez Škrtela, Hamšíka, Kucku a Šventa začali viac vystrkovať rožky a prispeli tak vlastným "kumštom" do ofenzívne ladeného zápasu. Po pol hodine hry sa Mak obtočil okolo brániaceho hráča, ale v páde poslal loptu mimo brány. V 36. minúte sa skvelým zákrokom blysol Novota, ktorý vyrazil pokus Ingasona na roh.

V 47. minúte mohli ísť hostia do dvojgólového vedenia, Novota však podržal svoj tím pri štipľavej strele Finnbogasona. V 53. minúte už bol slovenský brankár prekonaný, ale gól Finnbogasona pre ofsajd rozhodca správne neuznal. O dve minúty mali hostia ďalšiu výbornú príležitosť, Bödvarsson už mieril do opustenej brány, no skvelý Novota sa rýchlo premiestnil k žrdi a loptu vyrazil. Zahrmelo na opačnej strane, Nemec išiel dôrazne do súboja s islandským brankárom, ktorému vypichol loptu a tú ako na podnose dopravil do prázdnej brány Mak - 1:1. Ten istý hráč už o tri minúty neskôr naklonil misky váh na stranu slovenského tímu, keď jeho náprahová strela spoza šestnástky aj s prispením teču Ingasona skončila v sieti - 2:1. V 68. minúte vyslal plachtiaci projektil na Novotu B. Bjarnason a len tesne minul pravú žrď. Atraktívne ofenzívne manévre pokračovali, islandská snaha o vyrovnanie však ovocie nepriniesla. Naopak, ich defenzívne trhliny ponúkali obrovské príležitosti domácim. Po jednej z nich Ďuriš v 84. minúte definitívne rozhodol, keď nešpekuloval a spoza šestnástky poslal loptu presne k žrdi - 3:1. Diváci na žilinskom štadióne v tom čase už naplno dokola "krútili" mexické vlny a hráčom pripravili búrlivé ovácie v stoji.

Slovensko - Island 3:1 (0:1)
Góly: 58. a 61. Mak, 84. Ďuriš - 8. Finnbogason. Rozhodovali: Raczkowski - Sapela, Obukowicz (Poľ.), ŽK: Árnason (Island), 5568 divákov.

SR: Novota - Gyömbér, Saláta, Ďurica (46. Sabo), Tesák - Pečovský (46. Hrošovský), Greguš - Mak (75. Ďuriš), Duda, Weiss - Nemec (75. Jakubko)

Island: Kristinsson - Hauksson, Árnason (75. R. Sigurdsson), Ingason, Skúlason (55. Saevarsson) - Gudmundsson (81. O. Sigurjónsson), B. Bjarnason, R. Sigurjónsson (10. T. Bjarnason), Traustason (19. Bödvarsson) - Finnbogason (90. Ómarsson), Sigthórsson

Viac o téme: Slovensko Island