Na Slovensku nevídané: Neuveriteľné, ako Zákon o športe spojil politikov!

BRATISLAVA - Konečne nie v duchu hesla "o nás, bez nás". Vytúžený Zákon o športe, na ktorom pracovali športové zväzy a spoliehali sa na neho podvýživené kluby, schválili poslanci národnej rady. Prinesie sprehľadnenie finacovania a viac peňazí, do dejín vstúpil už pri hlasovaní - schválili ho vo výnimočnej a nečakanej zhode. Na hlasovanie síce neprišlo 15 poslancov, ale tí, čo v laviciach sedeli, nemali výhrady. Nový zákon podporilo 132 zo 135 prítomných poslancov. Proti nebol nikto, traja sa zdržali.

Právnu normu pripravila odborná pracovná skupina pod vedením predsedu národnej rady Petra Pellegriniho. Spolupracovali na ňom zväzy, členmi pracovného tímu, ktorý návrh zákona pripravoval, sú aj Danka Barteková a Richard Lintner, ktorí zastupujú slovenských športovcov. Názory a pohľady na problematiku športu vyjadrila aj verejnosť prostredníctvom ankety na webe ministerstva školstva.

Dôležitým prvkom návrhu je podľa predkladajúceho rezortu školstva nový informačný systém, v ktorom bude povinnosť zaregistrovať sa. Systém následne zverejní údaje o športových organizáciách, športovcoch i športových odborníkoch.

Peniaze pod drobnohľadom

V databáze budú zverejnené aj zmluvy, ktoré preukážu hospodárenie s verejnými financiami, ale aj sponzorské dary, prostredníctvom takzvaného transparentného účtu. Ten, kto bude žiadať podporu z verejných zdrojov, musí mať status "spôsobilý". Systém ho takto označí len pri dodržiavaní pravidiel. Ktokoľvek bude mať možnosť verejne sledovať smerovanie a využitie verejných prostriedkov v športe. Odmeny pre dobrovoľníkov v športe do výšky 500 eur sa podľa Pellegriniho pozmeňujúceho návrhu nebudú zdaňovať a budú sa zverejňovať v informačnom systéme športu.

Vďaka zákonu sa stransparentní financovanie a do športu sa má dostať viac peňazí, a to nielen nárazovo, ale aj dlhodobo a systémovo. Subjekty v športe môžu využiť existujúce zdravé ekonomické prostredie, ktoré tvorí plánovanie, rozpočty, kontroly a vyhodnotenie hospodárenia, čo doteraz pri nepredvídateľnom dotačnom systéme nebolo možné. Schválený zákon navrhuje, aby čo najviac peňazí do športu prerozdeľovali automaticky, podľa vzorca. Ten definuje kritériá, ako napríklad masovú (členskú) základňu, športové úspechy, popularitu daného športu a ďalšie faktory.

Hlavný kontrolór športu

Podľa nového zákona by manažovanie slovenského športu malo dostať nové pravidlá, a to nielen na úrovni štátu, ale aj na úrovni zväzov. Športovci a kluby sa po novom budú podieľať na riadení a kontrole ich zväzov, čo im umožnia povinné pravidlá pre stanovy a fungovanie zväzov. Nová funkcia - hlavný kontrolór športu - má usmerniť kontrolórov zväzov a priniesť poriadok aj do systému vzdelávania. Každá športová organizácia, ktorá je prijímateľom verejných prostriedkov a jej príjem zo štátneho rozpočtu za dve po sebe nasledujúce účtovné obdobia presiahne 50 000 eur ročne, bude povinná obsadiť funkciu kontrolóra.

Nový zákon zabezpečí aj právo maloletých športovcov a ich rodičov slobodne sa rozhodnúť, v ktorom klube bude ich dieťa šport vykonávať. Doteraz totiž mohli športové kluby robiť deťom problémy pri ich registrácii do iného klubu, na čo upozorňovala Slovenská občianska koalícia, podľa ktorej mohli kluby doteraz pri preregistrácii dieťaťa vytĺkať peniaze od rodičov pod hrozbou zákazu vykonávať šport až na 12 mesiacov.

Zamestnaní futbalisti či hokejisti

Návrh zákona ďalej podstatným spôsobom zjednocuje terminológiu subjektov v športe a zavádza sa napríklad pojem športová organizácia, ktorý zastrešuje dnes takmer všetky reálne využívané typy právnických osôb v oblasti športu. Návrh tiež posilňuje pozíciu profesionálnych športovcov, keďže zavádza ich pracovnoprávny pomer so športovým klubom. Doteraz boli futbalisti či hokejisti výhradne živnostníci a klubu posielali faktúry. Návrh zákona zavádza aj revolučnú myšlienku, na základe ktorej sa športovci bez zmlúv so športovými klubmi môžu kedykoľvek rozhodnúť, za ktorý klub chcú hrať.

Súčasťou pôvodného návrhu bol aj bod, podľa ktorého zdravotné poisťovne mali z odvodov, ktoré majú slúžiť predovšetkým na zabezpečenie zdravotnej starostlivosti, prispievať na rozvoj športu. Tento bod však napokon rezort z návrhu vypustil.

Viac o téme: Zákon o športe
  • Autor: © Zoznam/
  • Zdroj: kt; Športky; SITA

Súvisiace články

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy