VIDEO Pripomeňme si historickú púť Kozákovej družiny: Takto Slováci vybojovali EURO 2016!

Postupová radosť futbalistov spolu s trénerom Jánom KozákomPostupová radosť futbalistov spolu s trénerom Jánom Kozákom Zdroj: facebook

BRATISLAVA - Skvelý tím okolo kormidelníka Jána Kozáka (61) sa postaral o historický zápis. Slovenskí futbalisti sa po fantasticky zvládnutej kvalifikácii po prvý raz v ére samostatnosti prebojovali na záverečný turnaj EURO a vo Francúzsku budú môcť medzi absolútnou elitou hrdo reprezentovať svoju rodnú krajinu. Pripomeňme si spoločne púť našich chlapcov, ktorí sa postarali o senzačný úspech a rozradostili všetkých slovenských futbalových fanúšikov.

1. Kvalifikácia začala nečakaným triumfom na Ukrajine (september 2014)

Róbert Mak a jeho Galéria fotiek (12) Zdroj: SITA

Slováci v prvom vystúpení kvalifikačnej skupiny zaskočili favorita v 17. minúte, keď Róbert Mak tretím gólom v najcennejšom drese umlčal zaplnené hľadisko Olympijského štadióna. Tím domáceho kouča Michajla Fomenka mal síce počas súboja prevažne silný tlak, ale nedokázal nájsť recept na výborne hrajúcich a bojujúcich hostí.

2. Senzačné víťazstvo nad futbalovou veľmocou zo Španielska! (október 2014)

Miroslav Stoch strelil rozhodujúci Galéria fotiek (12) Zdroj: SITA

Slováci v prvom dejstve favorita, úradujúceho majstra Európy a majstra sveta z 2010 zaskočili aktívnou obranou a v 17. minúte sa ujali vedenia, keď z priameho kopu prepálil tvrdou strelou Ikera Casillasa Juraj Kucka. Hostia v druhom polčase dostali Slovákov pod tlak a v 82. minúte vyrovnal striedajúci Paco Alcacer. Hostí však zrazil do kolien v 87. minúte Miroslav Stoch, ktorý hlavou využil parádny center Michala Ďuriša a senzačný triumf našich chlapcov bol na svete!

3. Rozbehnutých Slovákov nezastavilo ani Bielorusko (október 2014)

Marek Hamšík sa raduje Galéria fotiek (12) Zdroj: SITA

Zverenci Jána Kozáka mali loptu častejšie na kopačkách, ale dlho sa nedokázali presadiť proti obrannému valu súpera. Až v 65. minúte po presne načasovanej prihrávke od Vladimíra Weissa odklial bieloruskú bránku Marek Hamšík, ktorý sa tešil z dvanásteho gólu v reprezentačnej kariére. Potom prevzali iniciatívu domáci a vyťažili z nej vyrovnanie zásluhou Timofeja Kolačova. Vedenie na slovenskú stranu strhol druhým presným zásahom v zápase Marek Hamšík. V závere ešte víťazstvo prikrášlil Stanislav Šesták.

4. Víťazné ťaženie Slovenska neskončilo ani v Macedónsku (november 2014)

Juraj Kucka po góle Galéria fotiek (12) Zdroj: SITA

Slovenskí futbalisti na štadióne Arena Filipa II. Macedónskeho v Skopje zaklincovali fantastickú jesennú časť kvalifikácie. Postavili sa proti reprezentantom Macedónska a proti domácim opäť potvrdili skvelé predchádzajúce výsledky. O víťazstvo v Macedónsku sa postarali gólmi v prvom polčase Juraj Kucka a Adam Nemec a naši chlapci naďalej putovali kvalifikáciou bez straty bodu.

5. Povinný triumf s Luxemburskom rozdielom triedy (marec 2015)

Peter Pekarík po góle Galéria fotiek (12) Zdroj: SITA

V pozícii jasných favoritov nastúpili slovenskí futbalisti v prvom jarnom kvalifikačnom dueli proti tímu Luxemburska, s jedným bodom papierovo najslabšiemu účastníkovi C-skupiny. Zverenci trénera Jána Kozáka už v prvom polčase položili základy jasného víťazstva 3:0, keď sa o góly postupne postarali Adam Nemec, Vladimír Weiss a Peter Pekarík.

6.  Tesná domáca výhra predĺžila víťaznú sériu Kozákovej družiny (jún 2015)

Kornel Saláta (štvrtý sprava, Galéria fotiek (12) Zdroj: SITA

Slováci vstúpili v Žiline do druhej polovice kvalifikácie tesným domácim triumfom 2:1 nad Macedónskom. Na konte tak stále mali plný počet 18 bodov, zostali lídrami tabuľky a výrazne si posilnili postupové vyhliadky do Francúzska. O góly našej reprezentácie sa postarali Kornel Saláta a Marek Hamšík, na druhej strane skóre korigoval Arijan Ademi.

7. V Španielsku sme už domácu senzáciu nezopakovali (september 2015)

Andrés Iniesta pri pokutovom Galéria fotiek (12) Zdroj: SITA

Až v 7. kole kvalifikácie stratila slovenská futbalová reprezentácia prvé body, keď v súboji v Oviede podľahla domácim favoritom zo Španielska 0:2 (0:2). Tlaku obrovského favorita duelu odolávali hostia na oviedskom Štadióna Carlosa Tartierea iba do piatej minúty, keď Matúša Kozáčika prekonal hlavou Jordi Alba. Po pol hodine hry zvýšil na 2:0 Andrés Iniesta, ktorý premenil jedenástku po faule Kozáčika na Diega Costu. Mužstvo Vicenteho del Bosqueho malo jasnú prevahu, no tretí gól už pridať nedokázalo. Španielsko ukončilo 9-zápasovú víťaznú šnúru Slovenska, ktoré predtým ťahalo naposledy za kratší koniec v máji minulého roka v príprave v Rusku (0:1).

8. Bezzubá slovenská ofenzíva sa proti Ukrajine nepresadila (september 2015)

Artem Kravets (Ukrajina), Michal Galéria fotiek (12) Zdroj: SITA

​Ôsmy kvalifikačný súboj slovenských reprezentantov priniesol v Žiline bezgólovú remízu s Ukrajinou. V tabuľke C-skupiny tak naši chlapci nielenže potvrdili druhé miesto za majstrami kontinentu Španielmi, ale udržali si dôležitý trojbodový náskok pred rivalom z Ukrajiny. Na spečatenie postupovej definitívy potrebovali Kozákovi zverenci ešte jedno víťazstvo.

9. Šokujúca domáca prehra s Bieloruskom (október 2015)

Róbert Mak zo Slovenska Galéria fotiek (12) Zdroj: SITA

Slováci nestrelili gól ani v treťom kvalifikačnom dueli za sebou, keď nečakane šokovali domácich fanúšikov v súboji s Bieloruskom. Jediný gól zápasu dosiahol v 34. min Dragun hlavičkou po rohovom kope. Vidina zabezpečenia si historickej účasti na kontinentálnom šampionáte akoby zviazala nohy zverencom Jána Kozáka, ktorí na štadióne v Žiline nedokázali proti východoeurópskemu mužstvu dominovať. Slováci navyše nevyužili ani približne 25 minút trvajúcu početnú výhodu po vylúčení hosťujúceho kapitána Martynoviča a laxne tak premrhali definitívne spečatenie postupu.

10. Víťazná rozlúčka s kvalifikáciou ukázala ofenzívnu silu Slovákov (október 2015)

Radosť slovenských hráčov Galéria fotiek (12) Zdroj: SITA

Slovenská futbalová reprezentácia si záverečným kvalifikačným víťazstvom 4:2 na pôde Luxemburska v skupine C zaistila historický postup na EURO 2016 do Francúzska. Zverenci trénera Jána Kozáka pretavili na postup šiesty pokus v kontinentálnej kvalifikácii a po osemfinálovej účasti na MS 2010 v Juhoafrickej republike dosiahol slovenský futbal ďalší medzinárodný úspech. O góly našich reprezentantov sa postarali postupne Adam Nemec, dvakrát Marek Hamšík a Róbert Mak.

​Futbalový rok naši reprezentanti ešte uzatvárali duom prípravných duelov. V tom prvom nový trnavský štadión pokrstili cenným triumfom 3:2 nad Švajčiarskom, keď po dvoch zásahoch Ďuriša a jednom góle Maka vyhrávali už 3:0. V novembri potom ukončili jeden z historicky najlepších rokov triumfom v Žiline proti Islandu. Aj bez najväčších reprezentačných opôr (Škrtela, Hamšíka, Kucku a Šventa) otočili proti húževnatému severskému celku nepriaznivý vývoj a po dvoch góloch Maka a jednom zásahu Ďuriša zvíťazili 3:1. Tréner Kozák po skvelých výsledkoch netajil veľkú spokojnosť z dosiahnutých úspechov.

Nyonský žreb Slovákov pri historickej účasti na Majstrovstvách Európy zaradil do skupiny B, kde o postup postupne zabojujú proti Walesu (11. jún - Bordeaux), Rusku (15. jún - Lille) a na záver aj proti atraktívnemu Anglicku (20. jún - Saint. Étienne). Držíme palce!
Viac o téme: Ján Kozák Slovensko EURO 2016
  • Zdroj: športky, SITA, TASR