VIDEO Vlhová a Velez-Zuzulová nezabodujú: Sľubne sa vyvíjajúci slalom v Maribore zrušili

Petra Vlhová počas prvého kola slalomuPetra Vlhová počas prvého kola slalomu Zdroj: SITA

MARIBOR - Nedeľňajší slalom Svetového pohára alpských lyžiarok v slovinskom Maribore zrušili pre nevyhovujúce podmienky na trati. Slovenským reprezentantkám Petre Vlhovej a Veronike Velez-Zuzulovej patrila v priebežnej klasifikácii 1. kola tretia a štvrtá priečka. Ich výsledky rovnako ako výkony ďalších 22 pretekárok, ktoré pustili na trať 1. kola, sa nebudú rátať do klasifikácie Svetového pohára.

Na líderskej pozícii boli spoločne Švajčiarka Wendy Holdenerová a Češka Šárka Strachová. Rakúšanka Katharina Truppeová išla ako dvadsiata štvrtá a v cieli zaostala až o 5,39 s, lebo na trati sa vytvárali nebezpečné jamy a ryhy a lyžiam chýbal sklz. Ďalšie slalomárky sa už na trať z bezpečnostných dôvodov nedostali.

Monitor signalizuje zrušenie pretekov Galéria fotiek (3) Zdroj: SITA

"Prvá časť trate bola v dobrom stave. V tej strednej som sa troška borila, vytvoril sa tam - my lyžiari tomu hovoríme - cukor, v závere sa mi išlo opäť dobre. Pred pretekmi sa diskutovalo o tom, čo vlastne bude s týmto slalomom. Dievčatá nechceli pretekať, aj tréneri boli proti. Podľa mňa sú podmienky na hrane regulárnosti," skonštatovala Velez-Zuzulová v cieli 1. kola neskôr zrušených pretekov.

Už po anulovaní slalomu sa k téme vyjadrila aj Petra Vlhová. "Mrzí to, lebo po 1. kole sme boli na tom dobre. Podmienky však boli katastrofálne a voči ďalším pretekárkam to bolo neférové. Ešte som nezažila situáciu, aby mi zrušili preteky počas nich. V cieli pri mojej prvej reakcii boli aj škaredé slová, ale čo už. Keby to aspoň zrušili pred prvým kolom, aby sme sa nespustili na trať... Ide sa ďalej a ja verím, že za Maribor bude nejaká náhrada. Úplné zrušenie by nebolo dobré. Neviem, aké bude rozhodnutie ľudí v Medzinárodnej lyžiarskej federácii. Ak tento mariborský slalom nahradia, tak v Jasnej to asi nebude, lebo dva slalomy v slovenskom stredisku by bola pre nás výhoda."

K zrušeniu pretekov sa vyjadril aj manžel Veroniky Velez-Zuzulovej a zároveň šéftréner francúzskych slalomárok Romain Velez. "Je to správne rozhodnutie. Pustiť ďalšie pretekárky na trať by nebolo pre ne bezpečné. Jasné, že tie slalomárky, ktoré dokončili a mali za sebou dobré jazdy, neboli nadšené. Mohli dosiahnuť dobré výsledky v 2. kole. Neviem, či je Veronika sklamaná, ale opakujem - z môjho pohľadu je to správne rozhodnutie. Možno mali vo FIS-e uvažovať skôr o tom, či slalom z Mariboru nepresunú napríklad do susednej Kranjskej Gory. Na to sa však malo myslieť oveľa skôr. Musíme sa zmieriť so súčasnou situáciou a sústrediť sa na ďalšie preteky."

Pohľad na čiastkové výsledky prvého kola dával Slovenkám dobré vyhliadky pred druhou jazdou. Vlhovej po odjazdení 24 pretekárok Svetového pohára patrila tretia priečka a jej skúsenejšia kolegyňa Veronika Velez.-Zuzulová bola štvrtá. Za líderkami - Švajčiarkou Wendy Holdenerovou a Češkou Šárkou Strachovou Petra zaostávala o 9 stotín sekundy a Veronika o tridsať. "Na začiatku som sa nevedela chytiť, ale bolo to celkovo dobré. Druhé kolo bude náročnejšie. Budem mať horšiu trať, ale pôjdem naplno o dobrý výsledok," uviedla Petra Vlhová pre slovenské médiá v cieli 1. kola, keď ešte netušila, že výsledky anulujú. Dvadsaťročná Liptáčka sa vydala na trať jedného z najkratších a profilovo najjednoduchších slalomov Svetového pohára ako prvá a mala výhodu neporušenej trate. Velez-Zuzulová si v sobotu večer vyžrebovala trojku a tiež z toho profitovala. V prvej päťke priebežných výsledkov 1. kola sa nachádzali slalomárky s číslami 7, 4, 1, 3 a 2. S každou ďalšou pretekárkou sa na trati v teplom počasí a so silnejúcim dažďom vytvárali nebezpečné miesta a to už zaváňalo hazardom so zdravím športovkýň.

Veronika Velez-Zuzulová počas prvého Galéria fotiek (3) Zdroj: SITA

Veronike Velez-Zuzulovej patrila pred mariborským slalomom v hodnotení najtočivejšej disciplíny vo Svetovom pohári druhá priečka, Petre Vlhovej celkovo štvrté. Líderkou bola Švédka Frida Hansdotterová. Toto poradie sa nebude meniť ani po Maribore, ktorý napokon nezasiahol do tohtoročnej slalomovej klasifikácie. O prípadne náhrade bude FIS neskôr informovať.

Svetový pohár v alpskom lyžovaní - Maribor (Slovin.) - neplatné výsledky do zrušenia pretekov:

Slalom žien - 1. kolo po odjazdeni 24 pretekárok: 1. Wendy Holdenerová (Švaj.) a Šárka Strachová (ČR) 49,60 s, 3. Petra Vlhová +0,09, 4. Veronika Velez-Zuzulová (obe SR) +0,30, 5. Frida Handotterová (Švéd.) +0,44, 6. Nastasia Noensová (Fr.) +0,60 - výsledky neplatia

Viac o téme: Petra Vlhová Veronika Velez-Zuzulová