Prvý zápas na turnaji mal víťaznú príchuť: Slováci otočili zápas s Francúzskom

Slováci sa radujú z góluSlováci sa radujú z gólu Zdroj: SITA

INNSBRUCK - Olympijský hokejový výber Slovenska úspešne vstúpil do turnaja Euro Ice Hockey Challenge v rakúskom Innsbrucku, keď vo svojom úvodnom vystúpení zdolal reprezentáciu Francúzska 2:1. Tím vedený trénerom Petrom Oremusom síce prehrával od 16. minúty po góle Eliota Berthona, no dokázal skóre otočiť, keď na konci druhej tretiny vyrovnal Andrej Kudrna a v 46. minúte strelil víťazný gól Peter Galamboš.

Až sedem slovenských hráčov absolvovalo vo štvrtok premiéru v reprezentácii - obrancovia Andrej Hatala, Denis Rehák, útočníci Radoslav Macík, Jozef Tibenský, Lukáš Paukovček, Branislav Rapáč a Václav Stupka.

V Innsbrucku absolvujú Slováci dovedna tri stretnutia. V piatok preveria výber trénera Petra Oremusa domáci Rakúšania (20.20 h) a v sobotu Slovinci (12.30 h).

Turnaj Euro Ice Hockey Challenge - Innsbruck (Rak.) - výsledok - štvrtok:

Olympijský výber SR - Francúzsko 2:1 (0:1, 1:0, 1:0)
Góly: 38. Kudrna (Hatala, Deyl), 46. Galamboš (D. Rehák, Tibenský) - 16. Berthon (Monavian, Kara)
Vylúčení: 2:1 na 2 min, presilovky a oslabenia: 0:0, rozhodovali: M. Nikolič, K. Nikolič - Schauer, Seewald (všetci Rak.), 300 divákov

Zostavy:
Slovensko: Baroš - Štajnoch, L. Kozák, Kubka, M. Rosandič, Hatala, Deyl, D. Rehák, Holenda - Macík, Zigo, Puliš - Majdan, Paukovček, R. Rapáč - B. Rapáč, Kudrna, Gašparovič - Tibenský, Galamboš, Stupka
Francúzsko: Quemener - Hecquefeuille, Besch, Beron, Chakiachvili, Manavian, Trabichet, Janil, Douay - Fleury, Ritz, Desrosiers - Kara, Claireaux, Berthon - Perret, B. Henderson, Lamperier - Gaborit, Raux, Rech

Rakúsko - Slovinsko 2:6 (0:2, 1:4, 1:0)

Tabuľka:
1. Slovinsko    1 1 0 0 6:2 3
2. Slovensko    1 1 0 0 2:1 3
3. Francúzsko    1 0 0 1 1:2 0
4. Rakúsko    1 0 0 1 2:6 0

Úvod stretnutia priniesol vyrovnaný hokej, v ktorom sa hra rýchlo prelievala z jednej strany klziska na druhú, pričom najmä v strednom pásme si oba tímy po chybách vymieňali puk. Po vylúčeniach Ziga a Tibenského sa musel slovenský výber dvakrát brániť vo štvorici a hoci ho súper zatlačil, oslabenia zvládol. Brankár Baroš prvýkrát inkasoval až v 16. minúte, keď ho počas vyrovnaného hráčskeho stavu prekonal Berthon. Ďalšie minúty patrili Francúzom, ktorí v prvej tretine prestrieľali Slovákov 14:8. V druhej časti hráči v bielych dresoch pridali a začali si vytvárať šance. Svoju aktivitu korunovali v 38. minúte, keď sa dostali do prečíslenia 3 na 2 a po prihrávke Hatalu trafil Kudrna spomedzi kruhov presne do horného rohu Quemenerovej bránky - 1:1. Hralo sa pomerne čisto, o kvalitnej hre olympijského výberu v prostrednom dejstve svedčil pomer striel 15:12 v jeho prospech. Aj v tretej dvadsaťminútovke sa hralo podľa slovenských nôt. V 46. minúte dokonal obrat Galamboš, ktorý po asistencii Reháka prekonal Quemenera a upravil na 2:1 pre SR. "Les Bleus" sa pripravili o záverečný tlak, keď necelé tri minúty pred koncom putoval za faul lakťom na trestnú lavicu Chakiachvili. Slováci si už tesný náskok ukontrolovali a slávili úspešný turnajový vstup.

Peter Oremus, tréner SR: "Z pohľadu medzinárodného hokeja to bol pre nás určite náročný zápas. Podali sme veľmi kvalitný, zodpovedný výkon. Veľmi nás podržal brankár Baroš, Samovi patrí za to veľká vďaka. Každá jedna päťka sa presadila, samozrejme, škoda, že nepadlo viac gólov. Víťazstvo si veľmi ceníme a posúva nás dopredu. Chlapci sa presadzujú vo svojich kluboch a dobrú prácu odviedli aj tu. Sami sebe dokázali, že sa vedia presadiť aj na medzinárodnej scéne."

Peter Galamboš (útočník SR, strelec víťazného gólu): "Začali sme dobre, Francúzov sme mali pod tlakom. Potom sa im podarilo streliť gól a prevzali iniciatívu. Keď sme vyrovnali, začali sme hrať lepšie a víťazstvo sme si zaslúžili. Náš útok povzbudil strelený gól, mali sme aj ďalšie šance. Škoda, že už to tam viac nepadlo. Víťazstvo však teší. Minulý rok sa nám na tomto turnaji príliš nedarilo. Teraz sme začali výhrou a verím, že v tom budeme aj pokračovať."

Samuel Baroš (brankár SR): "Konečne som zvíťazil v reprezentácii, čo ma teší. Hrali sme pozorne smerom dozadu, čiže sa mi dobre chytalo. Súper nás zatlačil iba v presilovkách, občas sa dostal do prečíslení. Myslím si, že sme si zaslúžili zvíťaziť."

Viac o téme: Slovensko Francúzsko