Kližan postúpil aj napriek výbuchu hnevu do finále: Odvrátil tri mečbaly a ovládol tretí set!

Martin KližanMartin Kližan Zdroj: Facebook - Martin Kližan

ROTTERDAM - Slovenský tenista Martin Kližan sa prebojoval do finále dvojhry na halovom turnaji ATP v holandskom Rotterdame. V semifinále si poradil s francúzskym kvalifikantom Nicolasom Mahutom 6:7 (3), 7:6 (7), 6:2.

V druhom sete odvrátil tri mečbaly. Kližanovi sa druhýkrát za sebou podaril dokonalý obrat, vo štvrťfinále proti Španielovi Robertovi Bautistovi Agutovi čelil dokonca piatim mečbalom. V dueli o štvrtý singlový titul na okruhu ATP nastúpi v nedeľu proti víťazovi súboja medzi ďalším Francúzom Gaelom Monfilsom a Nemcom Philippom Kohlschreiberom. V Rotterdame už má istú prémiu 170.665 eur a 300 bodov do svetového rebríčka ATP Entry pre nasadzovanie.

V prvom sete si obaja hráči s prehľadom držali podanie a tak na rad prišiel tajbrejk, v ktorom mal navrch Mahut. V druhom dejstve Kližan za stavu 3:3 stratil podanie a v deviatom geme čelil mečbalu. Odvrátil ho, v ďalšom geme Francúza brejkol a vyrovnanie na 5:5 oslávil kotrmelcom. Rozhodnutie opäť padlo až v tajbrejku, v ktorom Kližan za stavu 4:6 odvrátil ďalšie dva mečbaly a v koncovke slávil úspech. Za stavu 8:7 premenil druhý setbal a vynútil si rozhodujúce dejstvo, v ktorom dominoval. Po dvoch brejkoch si vybudoval náskok 5:1 a v ôsmom geme premenil po úspešnom obhodení pri vlastnom servise v poradí druhý mečbal. Nadviazal tak na triumf nad Mahutom z Roland Garros z roku 2012.

Zápas priniesol niekoľko kuriozít, ktoré mala na svedomí Kližanova horúca hlava. V napínavej koncovke druhého setu sa mu podarilo získať jedno súperove podanie, na ktoré ale nadviazal dvomi chybami. Po prvej z nich odpálil loptičku rovno do súpera, ktorému z ruky vypadla raketa. Po druhej od zlosti vyhodil Kližan vlastnú raketu do výšky niekoľkých metrov a napokon mohol byť rád, že neskončila v publiku. Po tomto výbuchu hnevu dostal aj upozornenie od rozhodcu.

Kližan na margo semifinálového duelu uviedol. "V prvom sete to bola taká nuda, že kebyže som divák, tak odídem zo zápasu. Bolo to celé o servise. On výborne servoval, pri jeho podaní som nemal nárok. Aj ja som kvalitne servoval. Nemal ani jeden brejkbal a až do tajbrejku uhral pri mojom servise dve lopty. V druhom sete mal tri mečbaly, no podarilo sa mi ich odvrátiť a vybojovať to srdcom.  Tretí set bol už v mojej réžii, To, čo hral súper v prvom a do polovice druhého setu. nebolo normálne. Servoval do vinklov rýchlosťou 200 km/h, nedalo sa to returnovať. Potom však prišli šance, podržali ma diváci, ktorí chceli, aby som trochu začal robiť šou. V nedeľu budem hrať prvé finále na 500-ke. Chcem, aby bolo na rotterdamskej trofeji napísané moje meno krásne so slovenskou vlajkou," sprostredkoval pre TASR slová Kližana jeho mediálny manažér Jozef Korbel.

dvojhra - semifinále:

Martin KLIŽAN (SR) - Nicolas Mahut (Fr.) 6:7 (3), 7:6 (7), 6:2

Zostávajúci program sobotňajšieho semifinále dvojhry:
Gael Monfils (Fr.-5) - Philipp Kohlschreiber (Nem.)

Cesta Kližana do finále
1. kolo: Tommy Robredo (Šp.) 6:2, 6:7 (5), 6:3 za 126 minút
2. kolo (osemfinále): Marcos Baghdatis (Cypr.) 6:3, 6:2 za 70 minút
Štvrťfinále: Roberto Bautista-Agut (Šp.-6) 6:7 (5), 7:6 (6), 6:0 za 164 minút (Kližan odvrátil 5 mečbalov)
Semifinále: Nicolas Mahut (Fr.) 6:7 (3), 7:6 (7), 6:2 za 166 minút (Kližan odvrátil 3 mečbaly)

Slovenskí tenisti s titulmi vo dvojhre na hlavnej profesionálnej úrovni ATP World Tour:
Miloslav Mečíř (11): Rotterdam 1985, Hamburg 1985, Kitzbühel 1986, Auckland 1987, Sydney 1987, Miami 1987, Dallas 1987, Stuttgart 1987, Hilversum 1987, Soul (OH) 1988, Indian Wells 1989
Marián Vajda (2): Praha 1987, Ženeva 1988
Ján Krošlák (2): Tel Aviv 1995, Šanghaj 1997
Karol Kučera (6): Rosmalen 1995, Ostrava 1997, Sydney 1998, New Haven 1998, Bazilej 1999, Kodaň 2003
Dominik Hrbatý (6): San Maríno 1998, Praha 1999, Auckland 2001, Adelaide 2004, Auckland 2004, Marseille 2004
Martin Kližan (3): Petrohrad 2012, Mníchov 2014, Casablanca 2015

Viac o téme: Martin Kližan Nicolas Mahut
  • Zdroj: TASR, SITA, sportky.sk