VIDEO+FOTO Sen o šampionáte sa im rozplýva: Futsalisti utrpeli krutý barážový debakel

Gólové oslavy ukrajinských futsalistovGólové oslavy ukrajinských futsalistov Zdroj: SITA

NITRA - Slovenskej mužskej futsalovej reprezentácii nevyšiel prvý zápas baráže o postup na MS 2016 do Kolumbie. Zverenci trénera Mariána Berkyho v Nitre podľahli výberu Ukrajiny vysoko 0:6 a pred odvetou, ktorá sa 12. apríla uskutoční v Odesse, sú k svetovému šampionátu podstatne ďalej ako ich súper. Druhý duel je na programe 12. apríla na Ukrajine.

Už od úvodu diktovali ukrajinskí hráči tempo hry, keď vysokým pressingom držali Slovákov na dištanc. Kvalita sa začala postupne prejavovať v ich čoraz častejších šanciach, ale zverencov Mariána Berkyho držal nad vodou vynikajúci Herko. Prvý strelecký pokus pritom patril domácim, ale Kozár nezaskočil hosťujúceho brankára. Najväčšiu šancu slovenského mužstva mal v 14. minúte Kyjovský, lopta však opečiatkovala obe žrde a ostala na čiare, kde ju Ivaniak pohotovo chytil. Ukrajina zvyšovala tlak, najskôr prišla žrď Kiseľova, ale v 15. minúte sa dokázal po jednoduchej akcii presadiť Grycyna – 0:1.

Slovensko otvorilo hru, ale o dve minúty neskôr pykalo, autorom druhého gólu bol Kiseľov. Ani v druhom polčase nepoľavili hostia z aktívnej hry, v 23. minúte dal tretí gól Grycyna. Slováci sa vytiahli dopredu, ale po chybe sa z nájazdu dvoch na jedného presadil Borsuk. Nepomohla im ani power play, do prázdnej bránky pridali ďalšie góly sebavedomých Ukrajincov Žurba a Grycyna, ktorí dokonali debakel domáceho tímu a pochovali jeho postupové nádeje.

Slovensko - Ukrajina 0:6 (0:2)
Góly: 15., 23. a 33. Grycyna, 17. Kyseľov, 28. Borsuk, 29. Žurba, ŽK: 40. Bondar (Ukr.), rozhodovali: Onatsu (Fín.) a Kolev (Bul.)

Zostava SR: Herko (Brndiar) - Kozár, Kyjovský, Brunovský, Drahovský - Rafaj, Směřička, Hudek, Papajčík, Serbin, Paštrnák, Višváder, Doša

Marián Berky, tréner SR: "Súper bol veľmi dobrý, čo som aj ja z toho koša upozorňoval, že ho netreba podceniť. Naši hráči vedeli s akým súperom hráme. Jeho silnou stránkou je defenzíva, nedostávajú veľa gólov, či už hrajú proti slabším alebo silnejším mužstvám. Urobili sme dve hrúbky, za čo sme pykali, najmä pri tom prvom góle, kedy sme nezachytili súpera a dostali sme lacný gól. Druhý gól nás položil, videl som na hráčoch, že už tomu neveria. Súper bol o triedu lepší, v hlavách sme to nezvládli. Neverili sme tomu, že môžeme vyhrať a to bolo na tom najhoršie. To je tá potupa, nie ten výsledok 0:6, ale to, že sme tomu neverili. Musím poďakovať súperovi, že nám ukázal, akým spôsobom sa bojuje o baráž na MS. Snáď už na tú Európu raz postúpime, aj keď teraz to bol svet. Bola to veľká možnosť, škoda."

Milan Herko, brankár SR: "Ukrajina hrá veľmi dobre v obrane, organizovane. Nedá sa k ním dostať, všetci sú rýchli. My sme nestíhali a zápas bol o prvom góle. Keby sme ho dali my, tak by sa to možno inak vyvíjalo. Dostali sme ho my a potom sa to už viezlo."

Bielorusko - Rusko 1:4 (1:3)
Poľsko - Kazachstan 1:1 (0:1)
Maďarsko - Taliansko 0:3 (0:0)