Pád slovenského hokeja sa dá zachrániť: Tréner, ktorý utiekol do zahraničia, má riešenie!

Tréner slovenskej reprezentácie Zdeno Cíger dáva pokyny hráčomTréner slovenskej reprezentácie Zdeno Cíger dáva pokyny hráčom Zdroj: TASR

BRATISLAVA - Vystúpenie hokejových reprezentantov na šampionáte v Rusku sa označuje za neúspešné. Nesplnili základný cieľ - postúpiť zo skupiny do štvrťfinále. Neúspech odštartovali prehra s Nemeckom a následný výbuch s Bieloruskom. Reprezentanti aj napriek štyrom prehrám (pozn. s Nemeckom, Bieloruskom, Kanadou a Fínskom) mali šancu na postup. Stačilo vyhrať v riadnom hracom čase nad USA, ale to sa im podarilo až po predĺžení. Počas celého šampionátu museli cígerovci znášať veľký tlak a kritiku zo všetkých strán. Avšak hokejový tréner, ktorý nechcel byť menovaný, má iný pohľad na tieto zlé výsledky. Rozhodol sa objasniť čitateľom Športiek, čo všetko je za tým.

Tréner momentálne pôsobí v zahraničí, pretože si nedokáže predstaviť robiť svoju profesiu v súčasných podmienkách a ľuďmi, ktorí na Slovensku v hokeji pôsobia. Svoju filozofiu o súčasnom stave hokeja začal s dávnejšou minulosťou. "Náš hokej má históriu spojenú s Československom. Systém a metodika, ktoré v danej dobe fungovali sa venovali mená ako Kostka, Bukáč a iní odborníci. Bol považovaný za vysoko odborný a prepracovaný."
 

Slovensko zaspalo dobu

Podľa jeho slov, po rozdelení našu reprezentáciu a zväz začali riadiť ľudia, ktorí v tomto systéme pokračovali. Na vtedajší hokej to pasovalo. Veď si zoberme hráčov ako Pálffy, Bondra, Šatan a ďalší. Urobili kariéry v NHL a dosiahli veľa úspechov. "Oni boli vychovaní v tomto systéme a nemali sa problém presadiť ani v ťažkej konkurencii," povedal.

Odborníci, čo vymenili vtedajšie vedenie, si mysleli, že ak budú robiť hokej rovnako ako doteraz, úspechy sa dostavia. "Neuvedomili si, že úspechy dosahované vtedy, neboli ich zásluhou. To, čo je ich zásluha a akých hráčov vychoval systém, ktorý sa nastavil po rozdelení, môžeme aktuálne sledovať na MS. To je najväčší problém slovenského hokeja," myslí si tréner. Všade vo svete sa tento šport vyvíjal, iba na Slovensku nie. "Stále sa tu presadzoval zastaralý systém. Síce fungoval, ale v inej dobe a inom hokeji," dodal.


Problém vidí v systéme

Ako sa hovorí - ryba smrdí od hlavy, aj  v tomto prípade je to podľa neho tak. "Ľudia, ktorí sú zodpovední za to, kde sa nachádza slovenský hokej, sú stále vo funkciách. Na posty riaditeľov a šéftrénerov v kluboch dosadzujú starších ľudí. Tí zas presadzujú názor - starší tréner, skúsenejší tréner, takže celý problém končí tu."

Ako príklad uviedol, že kluby si radšej zvolia za trénera bývalého hráča reprezentácie, prípadne legendu slovenského hokeja ako vyštudovaného trénera s niekoľkoročnou praxou popri štúdiu. On však vidí veci úplne inak. "Bývalý reprezentant hral celý život hokej a bol v kontakte viacmenej so spoluhráčmi. Tí poriadne celý život neštudovali, iba sa opíjali, chodili na tréningy a hrali zápasy." A ako sa teda dostane k najvyššej licencii? Jednoducho, je to legenda slovenského hokeja a pozná sa s ľuďmi, ktorí ju udeľujú.

Naopak vyštudovaný tréner si musel všetko vydrieť. "Licenciu si musel zaslúžiť štúdiom na vysokej škole, kde mu nikto nedal nič zadarmo. Pohyboval sa v intelektuálnom prostredí a musel sledovať trendy. Vzdelával sa aj v iných oblastiach - ako správne vychovávať, aké dodržiavať zásady pri tréningu. Skutočný tréner vychováva nielen hokejistov, ale vychováva z nich aj ľudí," dodal.

Podľa trénera, je to kameň úrazu nášho hokeja. Nerobia ho ľudia, ktorí súčasnému trendu rozumejú. Vo funkciách sú tí, u ktorých s predpokladá, že by mu mali rozumieť. Snaha o prevrat tu už bola minulý rok v podobe kandidatúry Richarda Lintnera na post šéfa slovenského hokeja, ale bola neúspešná.

Trénerovi je zároveň ľúto mladých hokejistov. "Kritika, ktorú musia znášať, by mala byť smerovaná inam," dodal na záver.

Viac o téme: Slovensko MS v hokeji 2016
  • Autor: © Zoznam/
  • FOTO: TASR
  • Zdroj: športky
Staršie správy

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy