Francúzi sa neboja iba teroristických útokov, strašia ich aj slovenskí fanúšikovia!

Ilustračné fotoIlustračné foto Zdroj: dailymail.co.uk

PARÍŽ - Dva týždne pred začiatkom futbalových ME vo Francúzsku (10. júna - 10. júla) je témou číslo jeden bezpečnosť. Organizátori sa neobávajú iba teroristických útokov, ale aj verejných demonštrácií a vyčíňania futbalových fanúšikov. Medzi najnebezpečnejších považujú podporovateľov Poľska, Chorvátska, Ruska, Anglicka aj Slovenska.

Hostiteľská krajina ME nadobudla ďalší pocit znepokojenia po nedávnom finále národného pohára na Stade de France. Napriek dva metre vysokej ochrannej stene okolo štadióna a trojitým bezpečnostným kontrolám sa fanúšikom Paríža St. Germain a Olympique Marseille podarilo do hľadiska prepašovať svetlice. 

"Všetci sme boli prekvapení tým, čo sa stalo. Na zabezpečení stretnutia sa podieľalo veľa ochrankárov a podobné incidenty sa nemali stať. Navyše, v akcii boli svetlice aj ohňostroje. To iba opäť poukázalo na fakt, že ešte stále nie je všetko pripravené, dokonca ani v otázke bezpečnosti. Šéf organizačného výboru ME síce verejnosť ubezpečil, že neexistuje dôvod na obavy, ale scény z finále pohára vyvolávajú trochu iný dojem," vyhlásil pre denník L´Equipe televízny expert Philippe Doucet. 

Vo francúzskej verejnosti čas stále nezahojil rany po sérii teroristických útokov, ktoré sa v Paríži odohrali vlani 13. novembra. Tie neobišli ani blízke okolie Stade de France, kde došlo k explózii. Celkovo vtedy zahynulo okolo 130 ľudí. Francúzsky minister vnútra Bernard Cazeneuve v stredu vyhlásil, že na bezpečnosť počas európskeho šampionátu vo futbale bude v celej krajine dohliadať približne 90-tisíc ľudí, vrátane policajtov, vojakov, tajných agentov a členov súkromných bezpečnostných služieb. 

Výnimočný stav vo Francúzsku, ktorý trval od novembra minulého roka, pred pár dňami predĺžili aj pre futbalové ME a cyklistickú Tour de France o dva mesiace do júla tohto roka. Platnosť výnimočného stavu predtým predĺžili už dvakrát. Jeho ustanovenia poskytujú väčšie právomoci bezpečnostným zložkám na vykonávanie razií, domových prehliadok a nariaďovanie väzby bez súdneho príkazu. Môžu obmedziť či úplne zakázať pohyb osôb a dopravných prostriedkov. Francúzski hostitelia futbalových ME 2016 zvýšili ešte viac ostražitosť po aprílových explóziách na bruselskom letisku Zaventem a v tamojšom metre. Za potenciálne terče teroristov považujú tiež fanúšikovské zóny. Náklady na bezpečnostné opatrenia preto zvýšili o 15 %. 

"Pokiaľ ide o môj názor na udalosti vo finále národného pohára, keď je na štadióne 80-tisíc ľudí, nikdy nemôžete mať úplnú istotu, že sa napriek početným kontrolám nič nezomelie," doplnil Doucet, ktorý navrhol ďalšie obmedzenia v záujme bezpečnosti. "Do okolia štadiónov by sa mali dostať iba ľudia so vstupenkami. Organizátori by mali zaviesť aj osobné prehliadky," myslí si Doucet. 

Francúzi sa neboja iba Galéria fotiek (2) Zdroj: sickchirpse.com

Podľa ministra vnútra Cazeneuva je potrebné venovať dostatočnú pozornosť aj fanúšikovským skupinám, ktoré prídu do Francúzska vo veľkom počte povzbudiť svoje národné tímy. "Krajina galského kohúta" bola v roku 1998 dejiskom MS, počas ktorých organizátorom spôsobovali vrásky najmä chuligáni z Anglicka a Nemecka. Aj počas ostatného kontinentálneho šampionátu v roku 2012 došlo medzi fanúšikmi k viacerým incidentom, najvážnejšie boli predovšetkým strety medzi Poliakmi a Rusmi v uliciach Varšavy. 

Organizátori sa sústreďujú predovšetkým na priaznivcov z krajín, kde pretrvávajú najväčšie problémy s chuligánmi - Poliakov, Chorvátov, Rusov, Ukrajincov, Slovákov, Maďarov, Čechov, Angličanov, Nemcov, Turkov a Belgičanov. Známy Brit Geoff Pearson, autor viacerých kníh o pseudofanúšikoch, osobne považuje za najnebezpečnejších fanúšikov z Poľska.

Viac o téme: Slovensko Francúzsko
  • Autor: © Zoznam/
  • FOTO: dailymail.co.uk
  • Zdroj: SITA

Súvisiace články

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy