VIDEO Muguruzová šokovala tenisový svet: V parížskom finále si poradila so Serenou!

Garbine Muguruzová-Blancová
Garbine Muguruzová-Blancová

PARÍŽ - Španielska tenistka Garbine Muguruzová-Blancová nasadená ako štvrtá zvíťazila 7:5, 6:4 nad americkou líderkou svetového rebríčka Serenou Williamsovou v sobotňajšom veľmi kvalitnom finále dvojhry žien na druhom grandslamovom turnaji sezóny Roland Garros v Paríži (22. mája - 5. júna, celková dotácia 32 017 500 eur, antuka).

Dvadsaťdvaročná venezuelská rodáčka so sídlom vo Švajčiarsku Muguruzová-Blancová bola vo svojom druhom finále na veľkej štvorke, minulý rok na wimbledonskej tráve v Londýne nestačila práve na S. Williamsovú - 4:6, 4:6. Celkovo proti nej teraz má skóre 2:3, americká obhajkyňa trofeje nedosiahla lokálnu odvetu za debakel 2:6, 2:6 z 2. kola medzinárodných otvorených majstrovstiev Francúzska 2014. 

"Súperka je veľmi silová hráčka, musela som sa koncentrovať na každučký bod a bojovať zo všetkých síl. Som nadšená. Hrať finále grandslamového podujatia proti jednej z najlepších je perfektné. Navyše, toto je akoby španielsky turnaj - Rafa, antuka... Som prešťastná," povedala na hlavnom Dvorci Philippa Chatriera v interview s Marion Bartoliovou premožiteľka Karolíny Schmiedlovej z 1. kola (3:6, 6:3, 6:3, napokon to bol jediný set, ktorý Španielka prehrala) Muguruzová-Blancová. 

Úvod obojstranne jasne patril servisu. V súlade s očakávaniami sa na kurte diala ťažkotonážna ofenzíva: hralo sa na čo najrýchlejší tlak, dlhších výmen bolo minimum. Keď Muguruzová-Blancová viedla na podaní vo štvrtej hre 30:0, vyzeralo to na zachovanie trendu, gem však napokon trval takmer 10 minút a Serena v ňom mala dva brejkbaly. Španielka prvý odvrátila forhendovou masážou a druhý esom na "téčko" - napokon 2:2. Vzápätí sa pripomenulo "nedáš - dostaneš" známe skôr z kolektívnych športov: Muguruzová-Blancová aktívnym prejavom už od returnov unikla na 40:0 a pri tretej možnosti dostala darček v podobe dvojchyby. Brejk potvrdila cez nepríjemné skóre 0:30 po dvoch dvojchybách, na záver ponúkla parádny forhend popri čiare - 4:2. 

Američanka však v súlade so svojím renomé dokázala vystupňovať výkon, keď sa to žiadalo. Na príjme v ôsmej hre predviedla obrat z 15:30 zásluhou odolnej defenzívy a schopnosti okamžite účinne kontrovať, ak sa vyskytne šanca. Vyrovnala na 4:4 a vzápätí cez 30:30 (po dvojchybe) aj zavŕšila priebežné preklopenie na 5:4 vďaka klasickej kombinácii servis "von" a krížny forhend do odkrytej časti. Muguruzová-Blancová však po trochu zakríknutej pasáži výborne obstála pri podávaní proti prehre v prvom sete. - 5:5. 

Navyše, dvojchyba Američanky nastolila tón v jedenástej hre. Španielka sa nádhernou bekhendovou zmenou smeru po prísnych krosoch prepracovala k brejkbalu a zužitkovala ho nekompromisným forhendom - 6:5. Pri podávaní na zisk tohto dejstva klesla Muguruzová-Blancová dvojchybou na 15:40, pomohla si však dvoma efektívnymi servismi a pri svojom treťom setbale vytiahla parádny bekhend popri čiare. Bola iniciatívnejšia, výbušnejšia a istejšia. Mala umnejšiu voľbu úderov, lepšie čítala hru a dôsledne dodržiavala fungujúci koncept. 

Povzbudenej Španielke patril aj vstup do druhej časti: okamžite prerazila podanie favoritky, ktorá kopila tzv. vynútené chyby, proti brejkbalu to bolo bekhendové zlyhanie pri nedostatku času. Muguruzovej-Blancovej však vzápätí absolútne nevyšiel potvrdzovací gem. Spáchala tri dvojchyby a bolo to 1:1. Španielka sa bleskovo otriasla, znova cielene brala Američanke priestor a presvedčivo sa na returne posunula na 2:1, následne dokonca na 3:1. 

Na 4:2 išla bodom priamo z podania za komfortného stavu 40:15, nebolo cítiť chvenie z blížiacej sa cieľovej pásky. Dvojchyba na začiatku ôsmeho gemu síce čosi také naznačila, len prišli dve esá "preložené" dvoma značne lacnými returnovými chybami súperky proti druhému podaniu, najprv z bekhendu a potom z forhendu - 5:3. Na príjme agilná Muguruzová-Blancová opakovane donútila Američanku k bekhendovej chybe (40:15), sama však jednu pomerne nečakanú urobila pri prvom mečbale, ten druhý jej Serena vymazala podaním - zhoda. Pri tretej bezprostrednej hrozbe zvládla Američanka kombináciu servis a následný forhendový "winner" z dobrej pozície. Následne však doplachtil jej forhendový dropšot do siete. Pri štvrtom mečbale očami dotlačila Španielkin bekhendový return vedľa. Muguruzová-Blancová následne odolala dvom gembalom, tretiemu nie - už iba 5:4. 

Španielka podávala na titul. Američanka zbytočne vyhodila unáhlený bekhend a potom jej obranný forhend dopadol mimo. Reflexívne zahrané bekhendové krížne obhodenie tiež, potvrdil empajrový rozhodca Pascal Maria. O všetkom rozhodol bekhendový lob Muguruzovej-Blancovej presne na čiaru: Serena mala zlý odhad a bezmocne stuhla, keď si uvedomila ortieľ. 

Muguruzová mala zo zisku titulu obrovskú radosť. "Pre Španielov je Roland Garros srdcovka, jednoducho najprestížnejší grandslamový turnaj. Vyrastala som na antuke a veľkou inšpiráciou bol pre mňa Rafa Nadal, ktorý je deväťnásobným parížskym šampiónom, to je úžasné číslo. Celý život som na sebe pracovala, aby som raz mohla získať túto víťaznú trofej. Ďakujem celému môjmu tímu, trénerovi i mojej rodine. Vedela som, že ak chcem uspieť, musím byť maximálne koncentrovaná a bojovať o každý jeden fitín. Všetky zápasy, ktoré som proti Serene odohrala, mi pred dnešným finále pomohli. Z mojej strany to bol perfektný zápas. Serena napriek finálovej prehre odohrala skvelý turnaj a potvrdila, že je pravou šampiónkou. Už sa teším na budúcoročný Roland Garros," uviedla vo svojej reči počas slávnostného ceremoniálu.

Williamsovú dojalo francúzske publikum k slzám. "Ďakujem vám pekne za podporu. Garbine chcem zablahoželať k titulu i skvelej hre. Musím poďakovať aj môjmu trénerovi Patrickovi Mouratoglouovi. Nezískali sme síce spolu ďalší grandslamový titul, ale možno to dokážeme o rok. Nechcem hľadať žiadne výhovorky a tvrdiť, že na dnešnej prehre sa podpísalo moje zranenie priťahovača. Jednoducho som na rozdiel od súperky nehrala to, čo som mala. Rozhodlo pár loptičiek, v prvom sete jediný fiftín. Garbine zahrala v dôležitých momentoch naozaj dobre."

Dvojhra žien - finále: 
Garbine Muguruzová-Blancová (Šp.-4) - Serena Williamsová (USA-1) 7:5, 6:4 ​

Cesta Muguruzovej-Blancovej za titulom: 
1. kolo: Karolína Schmiedlová (SR/38.) 3:6, 6:3, 6:3 za 144 minút 
2. kolo: Myrtille Georgesová (Fr.-WC/204.) 6:2, 6:0 za 53 minút 
3. kolo: Yanina Wickmayerová (Belg./54.) 6:3, 6:0 za 62 minút 
4. kolo (osemfinále): Svetlana Kuznecovová (Rus.-13/15.) 6:3, 6:4 za 98 minút 
Štvrťfinále: Shelby Rogersová (USA/108.) 7:5, 6:3 za 79 minút 
Semifinále: Samantha Stosurová (Aus.-21/24.) 6:2, 6:4 za 76 minút 
Finále: Serena Williamsová (USA-1/1.) 7:5, 6:4 


Tagy: Serena Williamsová Garbine Muguruzová-Blancová

Zdroj:
SITA, TASR
Foto:
SITA, Video: YouTube

DISKUSIA