VIDEO Parížske prekliatie minulosťou: Djokovič zdolal Murrayho a zavŕšil kariérny Grand Slam

Novak Djokovič s víťaznou trofejou
Novak Djokovič s víťaznou trofejou

PARÍŽ - Srbský líder svetového rebríčka tenistov Novak Djokovič zvíťazil nad Britom Andym Murraym nasadeným ako druhým za 183 minút 3:6, 6:1, 6:2, 6:4 v nedeľňajšom finále dvojhry mužov na druhom grandslamovom turnaji sezóny Roland Garros v Paríži (22. mája - 5. júna, celková dotácia 32 017 500 eur, antuka). Zavŕšil tým tzv. kariérny Grand Slam. Zároveň sa od roku 1969 a takejto dominancie Austrálčana Roda Lavera stal prvým hráčom, ktorý je na všetkých súčastiach veľkej štvorky úradujúcim šampiónom.

Djokovič začal ako zo sna. Na príjme odskočil na 40:0 a forhendovým returnom zastihol Murrayho na bekhende nepripraveného. Brit akoby sa nechal inšpirovať: tiež unikol na 40:0 a pri tretej možnosti si Srba povodil kraťasom a bekhendovým lobom - 1:1 a rýchlo aj 2:1, Murray zakončil "čistý" gem esom. Navyše, utvoril si náskok 40:15 na príjme vo štvrtej hre a Djokovič lacno prehnal bekhend. Murray sa v pohode na 15 posunul na 4:1. Srb v šiestom geme pustil súpera z 30:0 na 30:30 a čelil aj zhode, ale znížil. Brit cez tri zhody (z pôvodných 40:15) išiel na 5:2. Bol uvoľnenejší, pozitívnejší a istejší. Djokovič esom na téčko upravil na 3:5 cez nepríjemných 30:30. Murray sa dopodával aj vďaka spornému fiftínu na 30:0, keď sa po jeho podaní ozvalo zahlásenie "out", ale empajrový rozhodca Damien Dumusois posúdil loptičku ako dobrú a namiesto prípadného opakovania prisúdil bod Britovi, čo vyvolalo nevôľu publika voči krajanovi. Od 40:0 Murray spáchal dvojchybu a nemal na agilný bekhend popri čiare, potom však Srb pokazil bežný bekhend. 

Djokovič hneď v úvodnej hre druhej časti čelil brejkbalu, vymazal ho odvážnym postupným útokom. Murrayho pokus o bekhendový stopbal pri skóre 15:30 v druhom geme zastavila páska siete. Prvý brejkbal odstránil kvalitným druhým podaním, ale potom spáchal hrubú dvojchybu - 0:2 a potom bez zápletky 0:3. Navyše, Srb mal k dobru 40:0 na returne, Brit si zachoval nádej, na záver šnúry piatich bodov dal eso. Vydýchnuť si mohol najmä pri skóre 30:40, keď Djokovič po priebojnom forhende pokazil skrátenie, ktoré bolo dosť diskutabilným riešením sľubnej situácie. Srb pridal brejkovú poistku až v šiestom geme: forhendovým krížnym protikraťasom si utvoril náskok 40:15 a predviedol účinnú kombináciu forhendu popri čiare a bekhendu do prázdnej časti dvorca - 5:1. Djokovič bol pri podávaní na vyrovnanie na 1:1 na sety neochvejný: za stavu 40:15 zabralo jeho druhé podanie s enormnou rotáciou. Srb po okúňavom vstupnom dejstve pôsobil čoraz živšie, iniciatívnejšie a určujúcejšie. Srb držal taktovku aj na začiatku tretieho setu. Na príjme v treťom geme pri druhom brejkbale za sebou kvitoval Britov hrateľný volej v sieti - 2:1 a cez manko 15:30 aj 3:1. Murray vyznieval uťahane a bezradne, chýbal mu záchytný bod na návrat do diania. Djokovič prenikavými príjmami nastolil 40:15 v piatej hre a pri druhej možnosti bol bekhendom včas pri stopbale - 4:1 a cez dva jednotlivé brejkbaly 5:1. Srb po hodine hry prečítal súperov koncept. Prispôsobil sa, otupil Britovu pestrosť, nachádzal odpovede na kombinácie a Murray neaplikoval žiaduci plán B. Dostal sa aspoň na 2:6, ďalej nie. Djokovič sa dopodával na 30, pri treťom setbale od stavu 40:0 Brit prepálil bekhend (Jastrabie oko v televíznych službách odhalilo čiaru, ale na antuke sa oficiálne nepoužíva). 

Navyše, Djokovič okamžite unikol na 40:0 na returne a pri druhej šanci Murray neskoro bol bekhendom pri príjme pod nohy. Srb potvrdil odskočenie na 15. Brit znížil cez dve zhody, protivník sa hladko posunul na 3:1. Dianie nesignalizovalo možnú zmenu pomeru síl, Djokovič kontroloval vývoj. Brit si odvrátením brejkbalu v piatom geme (dobré dobehnutie stopbalu) zachoval aspoň relatívnu nádej, Srb sa však aj na 4:2 dostal bez odovzdania čo i len fiftínu. Murrayho bekhend tesne vedľa znamenal jeho manko 0:40 v siedmom geme a Djokovič si stupňovanou ofenzívou utvoril náskok už 5:2. Brit zabojoval (skvostne dobehol kraťas), dvojchyba mu privodila vedenie 40:15 a koniec sa ešte nekonal - 3:5 a vzápätí aj 4:5 po Srbovom bekhende do siete. Djokovič však zvládol opravný pokus dopodávať sa k triumfu, a to aj prostredníctvom úžasného fiftínu an 30:15, keď dobehol stopbal a odpovedal ešte kvalitnejším z bekhendu. Smečom - hoci trochu ľahkovážnym - dal na 40:15. Prvý mečbal si sám zmazal dvojchybou, pri druhom nebol včas pri bekhende. Tretí si vynútil kombináciou servis - forhend - doťuknutie a Murray potom nezvládol bekhend v dlhej výmene. 

Novak Djokovič (Srb.-1) - Andy Murray (V. Brit.-2) 3:6, 6:1, 6:2, 6:4 za 183 minút (48, 36, 46, 53) 

Dvadsaťdeväťročný Belehradčan Djokovič sa revanšoval rovesníkovi Murraymu za prehru 3:6, 3:6, ktorú inkasoval 15. mája vo finále na rovnakom povrchu v Ríme týždeň po tom, ako proti rovnakému rivalovi triumfoval 6:2, 3:6, 6:3 v dueli o trofej na najpomalšom podklade v Madride. V bilancii zo vzájomných súbojoch zvýšil na 24:10. Prekonal svoje maximum na Majors v počte zápasových úspechov bez prerušenia - má ich už 28. 

"Nole" Djokovič si okrem Pohára mušketierov odnáša 2000 bodov do renkingu a prémiu 2 milióny eur, Murrayho uteší 1200 bodov a 1 milión eur pred zdanením. 

Zverencovi Borisa Beckera a Mariána Vajdu Djokovičovi chýbal práve celkový úspech na medzinárodných otvorených majstrovstvách Francúzska na zavŕšenie kariérneho Grand Slamu. Stal sa jeho ôsmym držiteľom, prvým od Španiela Rafaela Nadala (US Open 2010). Zabodoval na štvrtej takto prestížnej akcii za sebou. V sezónach 2012, 2014 a 2015 prehral v parížskom finále. Je prvým tenistom s double Australian Open - Roland Garros od roku 1992, keď ho dosiahol Američan Jim Courier. Djokovič sa 12. titulom na veľkej štvorke dotiahol sa k Austrálčanovi Royovi Emersonovi na historický štvrtý stupienok (za Švajčiara Rogera Federera /17/ a Nadala s Američanom Petom Samprasom /po 14/) a odpútal sa od Švéda Björna Borga a Lavera, s ktorými bol piaty. 

Vlastník už 65 singlových trofejí Djokovič minulý pondelok načal svoj dovedna 200. týždeň na vrchole renkingu, aktuálne teda úraduje 201. týždeň. Aspoň toľko času na čele dosiaľ strávili len štyria hráči - Federer (302 týždňov), Sampras (286), Čech Ivan Lendl (270) a Američan Jimmy Connors (268). Srb teraz je na vrchole 100. týždeň v rade. 


Tagy: Andy Murray Novak Djokovič

Zdroj:
SITA
Foto:
SITA

DISKUSIA