Vajda trafil klinec po hlavičke: Čo má Djokovič spoločné so Saganom?

Peter Sagan a Novak Djokovič
Peter Sagan a Novak Djokovič

BRATISLAVA - Slovenský tréner srbskej jednotky svetového rebríčka tenistov Novaka Djokoviča Marián Vajda uznal, že premiérový triumf na Roland Garros v Paríži prišiel v pravý čas, inak by sa bremeno zväčšovalo.

"Teraz sa to už dá otvorene povedať: u samotného Noleho aj v celom tíme bola tá nervozita v súvislosti s Parížom najväčšia. Doliehalo to a on cítil veľkú zodpovednosť, hoci možno navonok pôsobil veľmi vyrovnane. Má 29 rokov a ak by sa to nepodarilo teraz, každú ďalšiu sezónu by to bolo ťažšie. Určite ho to povzbudí, uvoľní sa," povedal Marián Vajda pre agentúru SITA po tom, ako Djokovič zavŕšil kariérny Grand Slam a zároveň sa ako prvý od roku 1969 stal úradujúcim šampiónom zo všetkých podujatí veľkej štvorky.

Belehradčan vo finále prekonal britského rovesníka Andyho Murrayho (3:6, 6:1, 6:2, 6:4), keď po úvodnom sete prevzal kontrolu nad dianím a udržal si ju až do triumfálneho konca. "Andy začal so 150-percentným nasadením a Novak nebol rozohriaty podľa predstáv, lenže napokon práve to rozhodlo. Išiel ako cyklista do kopca: postupne sa rozbiehal, rozložil si sily. Súper začal s nesmiernou vervou a získal ten prvý set, potom však Novak odskočil na 3:0 a bolo vidieť, že Andy už je pomalší, nedobiehal lopty, dlho predýchaval výmeny. Možno aj preto, lebo v prvých dvoch kolách hral päťsetové zápasy. Novak vycítil šancu, rozdeľoval mu to, udržiaval si tempo a v závere šprintoval ako Sagan. Ku koncu, samozrejme, hrali rolu aj nervy. Za toho stavu 5:2 vo štvrtom sete mu v hlave blikli všetky súvislosti, ale napokon to zaslúžene zvládol, dosiahol ten vytúžený titul," rekapituloval 51-ročný rodák z Považskej Bystrice Vajda. 

Tohtoročné medzinárodné otvorené majstrovstvá Francúzska sa vyznačovali nepriazňou počasia a zdravotnými výpadkami Švajčiara Rogera Federera a Španiela Rafaela Nadala, v minulosti dvoch hlavných "terčov" pre Djokoviča: "Žreb nám prial, bol veľmi dobrý. Vedeli sme o Nadalovi ako možnom protivníkovi na semifinále, on však napokon veľmi prekvapivo odstúpil už počas prvého týždňa. Vývoj nám ponúkol cestu, ale Novak napokon vo finále čelil dvojke renkingu v jej životnej forme na tomto povrchu, takže odmietam prípadné podotknutia o ľahkej úlohe. Celé to bolo ešte náročnejšie tým nevľúdnym počasím. Novak si dokázal zachovať relatívny pokoj. Super sa s tým vyrovnal a postupne nachádzal svoju hru. Povedal by som, že naplno od štvrťfinále, to mu najviac pomohlo: viac si otváral súperov k čiaram, priťahoval si ich k sieti stopbalmi, dostal sa do servisu, vychádzali mu kombinácie... Prospelo mu, že absolvoval celý program prípravných turnajov. Hra na antuke je špecifická. Je veľmi dôležité zvyknúť si po prechode z tvrdého povrchu na iný rytmus a parabolu, počkať si na rotáciu loptičky a doliftovanie. Bez dostatočnej zápasovej praxe sa v Paríži nedá hrať." 

Niekdajší daviscupový reprezentant SR Vajda zaregistroval nástup novej generácie, na Roland Garros zaujal najmä rakúsky 22-ročný semifinalista Dominic Thiem: "Vekový priemer stovky je okolo 28 rokov, teda veľmi starý. Je tu však 6-7-8 mladých nádejí s potenciálom, derú sa nahor: spomenutý Thiem, Goffin, Kyrgios, Zverev, Čorič, Fritz... Chcú, majú chuť a hrajú bez nejakého tlaku. Zatiaľ. Ono to určite príde... Kedysi sa Novak musel popasovať s Federerom či Nadalom, teraz je on sám takou výzvou." 

Práve na Roland Garros 2016 uplynulo desať rokov od nadviazania spolupráce Djokoviča s Vajdom: "Pochopiteľne, že sme si zaspomínali na dávne časy, bolo to veľmi pekné. Novakov otec mi pripomenul, ako mi vtedy práve tu tvrdil, že jeho syn raz bude svetovou jednotkou." 


Tagy: Novak Djokovič Peter Sagan Marián Vajda

Zdroj:
SITA
Foto:
SITA, Video: Facebook - Novak Djokovič

DISKUSIA