Brexit zasiahne futbal priamo do srdca: Bude to mať devastačné následky!

Ilustračné fotoIlustračné foto

LONDÝN - Vystúpenie Británie z Európskej únie bude mať výrazný vplyv na tamojšieufutbalovú Premier League. V súťaži aktuálne pôsobí 332 zahraničných hráčov z krajín EÚ. Po brexite budú musieť prechádzať zložitým procesom kvôli pracovnému povoleniu a najmä mladí hráči ho ani nebudú môcť získať. Samotné kluby sa obávajú, že by mohlo dôjsť k výraznému zníženiu prestíže najzárobkovejšej futbalovej ligy sveta.

"Brexit bude mať na futbal oveľa väčší vplyv, než si ľudia myslia. Viac ako polovica hráčov v súťaži bude potrebovať pracovné povolenie," povedala BBC hráčska agentka Rachel Andersonová. "Krátkodobý vplyv bude obrovský, ale aj ten dlhodobý, pretože kluby budú nútené výrazne riešiť výchovu vlastných odchovancov," dodala.

"Bude to mať devastačné následky," vyhlásila viceprezidentka West Hamu Karren Bradyová. "Z môjho pohľadu to bude zničujúce. Futbal to výrazne ovplyvní. Dve tretiny hráčov nebudú schopné dostať pracovné víza," pripojil sa majiteľ klubu zo Stoke Peter Coates, ktorý je tiež zakladateľom stávkovej spoločnosti bet365, ktorá bude mať kvôli brexitu tiež problém.

"Európa je pre náš trh veľmi dôležitá a teraz z nej budeme zrejme musieť odísť. Čakajú nás dva roky neistoty. Bojím sa, čo to urobí s britskou ekonomikou. Ľudia, čo hlasovali za brexit, na to nemysleli. Ja som nepočul jediný pádny dôvod, prečo by sme mali vystúpiť," dodal.

Aktuálne v anglickom futbale platí, že hráči mimo EÚ musia mať odohraných za posledné dva roky 75% zápasov za národný tím, aby dostali pracovné povolenie. Navyše, ich krajina musí byť do 70. miesta v rebríčku FIFA. Ak tieto podmienky hráč nesplní, musí dúfať, že dostane výnimku na základe svojho talentu a výkonnosti. Po brexite by rovnaké pravidlo malo platiť aj pre hráčov z EÚ.

Z českých hráčov by mali problém Tomáš Kalas z Chelsea, Libor Kozák z Aston Villy, Matej Vydra z Watfordu, Jindřich Staněk z Evertonu. Komplikáciám by sa nevyhli ani Daniel Pudil z Watfordu a Jiří Skalák z Brightonu, ktorí síce boli teraz s reprezentáciou na EURO 2016, ale tiež nenazbierali potrebný počet štartov. To by aktuálne bez problémov splnil len brankár Arsenalu Petr Čech.

Problém s pracovným povolením by mali aj hviezdy uplynulej sezóny Premier League N'Golo Kante či Dimitri Payet.

Dimitri Payet opäť predviedol Galéria fotiek (5) Zdroj: SITA

Najväčší dopad to však bude mať na mladých hráčov, ktorí teraz tvoria najžiadanejší tovar na trhu. Do 20 rokov totiž ťažko nazbierajú potrebný počet štartov za národný tím. To zažil aj Čech, ktorý mohol do Anglicka zamieriť už v roku 2002, ale vtedy Česko ešte nebolo v EÚ, nemohol preto získať pracovné povolenie. Odišiel tak do francúzskeho Rennes a do Chelsea prestúpil až v roku 2004 po vstupe do únie.

Zástancovia brexitu však argumentujú, že zmena anglickému futbalu naopak pomôže, pretože v lige budú dostávať priestor domáce talenty na úkor zahraničných hráčov.

Teraz totiž bude na Futbalovej asociácii, aby vyjednala pre kluby zmiernenie dôsledkov brexitu. Hovorí sa napríklad o zavedení kvót, že by kluby mohli mať v zostave maximálne šesť zahraničných hráčov.

Paul Pogba Galéria fotiek (5) Zdroj: SITA

Britskí voliči vo štvrtkovom referende rozhodli, že Británia po viac ako 40 rokoch vystúpi z Európskej únie. Po sčítaní hlasov vo všetkých 382 obvodoch sa pre brexit vyslovilo 51,9% voličov. Podmienky vo futbale by to minimálne pre budúcu sezónu ohroziť nemalo. Prejaví sa však prepad britskej libry, ktorá predraží letné prestupy. Hráči by tiež mohli požiadať o navýšenie platov kvôli prepadu meny.

Podľa renomovaného portálu Goal.com je trhová hodnota hviezdy Juventusu Turín Paula Pogbu približne 160 miliónov eur, čo je v prepočte asi 113 miliónov libier, no po brexite by táto suma stúpla na 145 miliónov libier.

Viac o téme: Anglicko
  • Autor: © Zoznam/
  • FOTO: SITA
  • Zdroj: ČTK, sportky.sk

Súvisiace články

Staršie správy

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy