Skvelé Slovenky vo finále Európskej ligy! Toto je odpoveď na našu úroveň

Tím Slovenska počas semifinálového zápasu Európskej ligy žien Tím Slovenska počas semifinálového zápasu Európskej ligy žien Zdroj: SITA

BRATISLAVA - Slovenské volejbalové reprezentantky postúpili do finále Európskej ligy 2016. Zverenky Mareka Rojka zvíťazili v nedeľňajšej semifinálovej odvete v bratislavskej Aegon aréne nad Slovinkami 3:1, v prvom zápase uspeli na palubovke súperiek 3:2. Hneď pri premiére medzi európskou elitou si zahrajú o titul. Volejbalistky SR si vo finále zahrajú s Azerbajdžankami, ktoré v nedeľu v Baku zvíťazili nad Grékyňami 3:1 rovnako ako v sobotňajšej prvej konfrontácii. Úvodný finálový duel sa uskutoční vo štvrtok 30. júna o 18.00 h v Nitre.

V ôsmom ročníku EL účinkoval celkovo tucet tímov, družstvá boli rozdelené do troch skupín. Slovenky vo svojej premiére medzi európskou elitou prenikli do semifinále ako víťazky A-skupiny s bilanciou 5 víťazstiev - 1 prehra, Slovinky so šiestimi úspechmi a bez prehry triumfovali v "céčku". Finále sa rovnako ako semifinále hrá na odvetu systémom doma - vonku.

Slovenky začali dobre, viedli 4:1 a pri podaní Abrhámovej zvýšili na 9:4. Hostky sa dostali do hry znížením na 8:10, ale Slovenky znova odskočili na 13:8 po smeči Pencovej. Domáce po chvíli viedli už o osem bodov pri servise Radosovej (19:11). Slovinky sa potom trochu dotiahli (16:22), ale domáce volejbalistky už prvý set nepustili z rúk.

Vstup do druhého dejstva mali lepší domáce, ktoré sa ujali vedenia 3:0. Potom však prišla séria štyroch bodov hostiek, ale následne pokazili podanie (4:4). Hostky potom pridali šesť bodov v rade a viedli 10:4. Slovinskú sériu prelomila presným smečom Radosová. Slovinkám sa darilo, mali už osembodový náskok (16:8). Slovenky sa nadýchli k obratu znížili na 15:18 aj 18:19, ale hostky pridali štyri body po sebe a napokon získali set v pomere 25:22.

Slovenky v úvode tretieho setu viedli 6:2, ale Crkoňová poslala servis za čiaru. Chybu napravila umiestneným smečom na 8:3. Abrhámová výborne zaservovala a domáce viedli už 17:9. Po bode Crkoňovej mali Slovenky už desaťbodové vedenie (20:10), tretí set bol jednoznačne v ich réžii.

Začiatok štvrtého dejstva priniesol vyrovnaný priebeh, po smeči do siete viedli domáce 7:5. Abrhámová následne zvýšila na 8:5. Smeč Drobňákovej znamenal slovenské vedenie 11:6. Slovenky si držali súperky od tela, viedli o sedem bodov 15:8, krátko na to po bloku Abrhámovej už 18:9. Zvyšok setu už drámu nepriniesol a Slovenky sa tešili z postupu do finále.

Európska liga volejbalistiek 2016 - semifinále - odveta - nedeľa:
Slovensko - Slovinsko 3:1 (18, -22, 13, 15) - prvý zápas 3:2, do finále postúpilo Slovensko
104 minút, rozhodovali: Savič (Bos. a Herceg.) a Fischerová (Nem.), 400 divákov
Zostavy:
Slovensko: Koseková 3, Radosová 13, Abrhámová 14, Kubová 4, Drobňáková 10, Pencová 18, libero Valachová (Kuciaková 2, Palgutová 0, Crkoňová 4, Smitalová 1)
Slovinsko: Božičová 3, Rečeková 13, Cvetanovičová 1, Potokarová 6, Planinšecová 7, Grudinová 12, libero Medvedová (Igličarová 2, Valenčičová 1, Najdičová 0, Ščuková 7, libero Jeralová)

Výsledok nedeľňajšej odvety druhého semifinále:
Azerbajdžan - Grécko 3:1 (22, -9, 15, 16) - hralo sa v Baku - prvý zápas 3:1, do finále postúpil Azerbajdžan

Viac o téme: Európska liga Slovensko Slovinsko