Skvelí slovenskí volejbalisti: Proti favoritovi dosiahli dôležité víťazstvo

Slováci v dôležitom súboji zdolali JaponskoSlováci v dôležitom súboji zdolali Japonsko Zdroj: svf.sk

SÜAN-ČCHENG - Slovenskí volejbalisti vybojovali na treťom turnaji II. divízie Svetovej ligy v čínskom Süan-čcheng prvé víťazstvo. Zverenci trénera Miroslava Palguta zdolali v sobotňajšom súboji Japonsko 3:1 a celkovo sa tešili z tretieho triumfu, čo je veľmi dôležité vzhľadom na záchranu v II. divízii. S týmto súperom sa Slováci stretli prvýkrát od roku 2000 a len druhýkrát v histórii. Záverečný zápas odohrajú Slováci v nedeľu o 9.00 SELČ proti Turecku.

Slováci začali dobre a po bloku Ondroviča a ese Prešinského viedli 4:2. Potom síce Japonci otočili na 6:5, ale pri servise kapitána Patáka a po už treťom bloku Ondroviča viedli naši na prvom technickom timeoute 8:6. Slováci veľmi dobre podávali a následne trestali chyby japonského tímu na príjme - Prešinský zvýšil už na 12:8 a po nádhernom jednobloku Patáka bolo 14:10. Po ďalšom bloku Patáka vyhrávali slovenskí volejbalisti hrajúci v bielych dresoch 18:12. V koncovke sa blokom zaskvel aj Mlynarčík a bolo 22:15. Prvý ukončil dôrazným útokom Paták a Slováci ho vyhrali hladko 25:18.

Aj úvod druhého setu patril Slovákom - po Prešinského ese bolo 4:2. Na technickom timeoute bolo po bloku Chrtianskeho 8:6. Slováci výborne bránili na sieti a po ďalšom Chrtianskeho bloku vyhrávali 10:7. Japonci vyrovnali na 12:12, ale po ich dvoch chybách a ulievke Patáka išli Slováci do vedenia 15:12. Po útoku Mlynarčíka viedli Slováci 17:14, ale Japonci sa ešte nadýchli a otočili na 18:17. Do koncovky sa išlo za stavu 20:19 pre Slovákov, keď dlhú akciu zakončil Palgut. Potom dal japonský univerzál Shimizu dva auty za sebou a bolo 23:20 pre Slovákov. Set vyhrali Slováci 25:21 a dostali sa do vedenia 2:0.

Začiatok tretieho setu vyšiel lepšie reprezentantom z krajiny vychádzajúceho slnka a dostali sa do vedenia 7:3. Na ihrisko prišiel na nahrávku Halaj. Slováci postupne znižovali a po Mlynarčíkovom útoku bolo 10:11. Potom však Japonci ubránili naše útoky a vypracovali si znovu náskok - 11:15. Po dvoch blokoch a útoku Mlynarčíka vyrovnali Slováci pri Patákovom servise na 15:15. Potom dobre podal Mlynarčík, naši nadrazili a Paták z doskoku dostal Slovákov do vedenia 18:17. Do koncovky sa išlo za stavu 20:20, keď najkrajšiu výmenu zápasu ukončil Paták. Potom sa Japonci vyhodili do autu a bolo 22:21 pre Slovákov. V dramatickej koncovke nakoniec uspeli Japonci, tretí set vyhrali 26:24 a znížili na 1:2.

V štvrtom dejstve vyhrávali Slováci po Chrtianskeho útoku 4:2. Potom dvakrát po sebe uspel Mlynarčík a bolo 6:3. Japonci potom otočili z 5:8 na 9:8 a neskôr viedli aj 11:9. Chrtiansky dvomi útokmi z výšky vyrovnal na 11:11. Za stavu 12:14 sa na nahrávku vrátil Palgut a Slováci vyrovnali na 14:14. Po dobrom servise Patáka a bloku Chrtianskeho sa Slováci dostali do vedenia 17:16. Následne Slováci nadrazili útok Japoncov a Mlynarčík zvýšil na 18:16. V koncovke Japonci vyrovnali na 20:20, ale potom dobre podal Chrtiansky a Palgut z loptu zadarmo udrel - 22:20. Slováci záver zvládli, štvrtý set vyhrali 25:22 a celý duel 3:1.

Miroslav Palgut, tréner SR: "Som rád, že sme zvládli tento dôležitý zápas, pretože s Japoncami sme natesno v tabuľke a dá sa povedať, že to bol šesťbodový zápas. Prvé dva sety sme hrali veľmi dobre a hlavne podaním sme zatlačili súpera, čo nám stačilo na to, aby sme ich bránili. Mali veľký rešpekt pred naším blokom. Konečne sme chytili aj lopty v poli, čo bolo veľmi dôležité. Škoda úpadku koncentrácie v treťom sete, dali sme šancu Japoncom, ktorých sme naháňali a v koncovke sme tesne prehrali. V štvrtom sete sme sa vrátili k svojej hre, zvládli sme koncovku a získali sme dôležité víťazstvo. Väčšina hráčov sa na tomto turnaji stretla prvýkrát s ázijským štýlom volejbalu, sú to nižší hráči, ťažko sa blokujú a sú dobrí v obrane v poli. Po včerajšom výkone sme išli s obavami, ale verili sme, že na tohto súpera máme a musím chalanom za tento výkon pogratulovať. Súboj s Turkami bude o vôli a silách, pretože už toho chalani majú dosť, ale čaká nás posledný zápas a dáme do toho všetko."