Cibulková predviedla na Wimbledone životný tenis: Heroickým výkonom vyradila svetovú trojku!

Dominika CibulkováDominika Cibulková Zdroj: SITA

LONDÝN - Slovenská tenistka Dominika Cibulková sa prebojovala už do štvrťfinále dvojhry na grandslamovom turnaji vo Wimbledone. V osemfinále ako nasadená devätnástka zdolala svetovú trojku Poľku Agnieszku Radwaňskú za 3 hodiny a dve minúty 6:3, 5:7 a 9:7. Víťazka turnaja v Eastbourne sa vo štvrťfinálovom dueli v utorok stretne s Ruskou Jelenou Vesninovou, ktorá si poradila s krajankou Jekaterinou Makarovovou 5:7, 6:1, 9:7.

S Vesninovou má Cibulková vyrovnanú bilanciu 3:3. V roku 2009 s ňou vo Wimbledone prehrala v troch setoch, posledné dva duely na turnaji O Kremeľský pohár na harde v Moskve však vyhrala. Proti Radwaňskej uspela už tretíkrát v rade, keď nadviazala na triumfy v Eastbourne i na antuke v Madride, kde ju rovnako zdolala v troch setoch. Vzájomnú bilanciu s poľskou obranárkou znížila na 6:7. Cibulková postúpila do štvrťfinále vo Wimbledone druhýkrát v kariére, premiérovo sa jej to podarilo v roku 2011. V areáli All England Clubu má už istú prémiu 250.000 eur a 430 bodov do svetového rebríčka WTA. V jeho onlajn vydaní sa posunula už na 12. miesto.

Slovenská jednotka začala duel výborne, vo štvrtom geme prelomila podanie súperky a po potvrdení brejku sa ujala vedenia 4:1. Prvý set získala bez väčších problémov vo svoj prospech, keď v deviatom geme využila hneď svoj prvý setbal. Cibulková predvádzala skvelý tenis, hrala agresívne a ničila súperku forhendom. Druhý set priniesol vyrovnanejší priebeh, súperky si dvakrát vzájomne uchmatli servis a po ôsmom geme bol stav nerozhodný 4:4. Slovenka následne aj vďaka výbornému úderu do pravého rohu súperkinej polovice získala ďalšiu hru, ale brejk nepotvrdila, keď v desiatom geme nevyužila mečbal a stav bol tak 5:5. Radwaňská sa na tomto momente chytila, získala ďalšie dva gemy a druhý set vyhrala 7:5. Rozhodujúci set priniesol tuhý boj o každú loptičku. Až do siedmeho gemu si obe hráčky držali svoje podanie, Slovenka potom čistou hrou prelomila servis súperky, brejk však opäť nepotvrdila. Za stavu 5:5 nevyužila ani jeden z piatich brejkbalov a musela podávať na udržanie sa v zápase. Dvanásty gem však zvládla, keď odvrátila súperkin mečbal a vyrovnala na 6:6. Strhujúci súboj, okorenený niekoľkými dlhými výmenami, gradoval. Cibulková ho napokon rozhodla vo svoj prospech, keď za stavu 8:7 v šestnástom geme využila tretí mečbal v zápase.

Cibulková označila zápas s Radwaňskou za najväčší v kariére. "Dosiahla som jedno z najcennejších víťazstiev. Fyzicky som sa od polovice druhého setu cítila absolútne unavená, proti Radwaňskej, ktorá hrala výborne, to bolo fyzicky nesmierne náročné. Napriek tomu som to zvládla a dokázala som ju na wimbledonskej tráve zdolať, čo je neuveriteľné. Aga mi nedala ani jednu loptu a musela som zahrať obrovské množstvo winnerov z forhendu, aby som zlomila jej odpor. Bola som v rozhodujúcich momentoch mentálne veľmi silná, nechala som na kurte srdce. V závere to bolo epické a veľmi emocionálne. Po premenenom mečbale mi vyhŕkli z očí slzy. Bolo tam také fyzické aj mentálne vypätie, že sa inak nedalo," povedala slovenská jednotka, ktorá po nepremenenom mečbale v druhom sete prežívala krušné chvíle.

"Bola to veľmi ťažká situácia. Odrazu sa zmenilo momentum, Radwaňská vyhrala druhý set a dostala sa na koňa. Dôležité bolo, že som zachytila začiatok tretieho setu. Udržala som si podanie, čo ma opäť nakoplo. Zahrať 25 lôpt za sebou, kým sa človeku podarí zakončiť výmenu winnerom, to na tráve nie je žiadna sranda. Išla som do toho a aktívna hra mi napokon priniesla úspech. Najdôležitejšie je, aby som sa teraz dala fyzicky dokopy. Škoda, že štvrťfinále hrám už v utorok, no takto to vyšlo a nedá sa s tým nič robiť. Makarovová i Vesninová sú trávarky. Vo štvrťfinále grandslamu si už človek súperku nevyberie. Hlavné je, aby som bola fit."