Martin na titul pri prvej finálovej účasti nedosiahol: V Umagu podľahol favoritovi

Andrej MartinAndrej Martin Zdroj: TASR

UMAG - Slovenský tenista Andrej Martin nedotiahol do víťazného konca svoje týždnové úsilie o turnajový titul na podujatí Konzum Croatia Open na antuke v chorvátskom Umagu. Nenasadený Martin vo finále podľahol favorizovanej turnajovej štvorke, Talianovi Fabiovi Fogninimu 4:6, 1:6. Stretnutie trvalo 68 minút Fognini (39. v renkingu ATP) ho zakončil čistou hrou pri svojom podaní.

Bol to prvý vzájomný zápas 26-ročného Martina s o tri roky starším Fogininim. O vyrovnanom prvom sete rozhodol jediný brejk v prospech Fogniniho za stavu 5:4. Antukový špecialista sa potom rozohral k skvelému výkonu, na ktorý jeho slovenský súper nestačil. Martin v druhom sete uhral jediný gem za stavu 0:5 a vyhol sa nepopulérnemu "kanáru".

Zverenec Miloslava Grolmusa Martin napriek hladkej finálovej prehre dosiahol najväčší úspech svojej kariéry, na hlavnom okruhu ATP World Tour pred finále v Umagu nikdy nebol ani vo štvrťfinále. V tomto roku sa rodený Bratislavčan premiérovo prebojoval aj do 3. kola na grandslamovom antukovom vrchole Roland Garros. Martin si za Umag pripísal 150 bodov do hodnotenia ATP a prémiu 43 430 eur brutto, šampión získal 250 bodov a 82 450 eur pred zdanením.

Sprievodným bonusom Martinovho skvelého vystúpenia v Umagu bude prienik do najlepšej stovky rebríčka ATP. Pred turnajom mu vo svetovom počítačovom poradí patrila 124. priečka, po sobotňajšom semifinálovom triumfe nad Carlosom Berlocquom sa ocitol na 98. pozícii v online hodnotení, jeho osobným rekordom dosiaľ bolo 105. miesto. Zároveň tým predstihol Lukáša Lacka na pozícii slovenskej dvojky (Lackovi patrí 100. priečka). Daviscupový reprezentant SR Martin v Umagu zároveň prvý raz vo svojej kariére uspel aspoň v troch zápasoch v "main draw" jedného podujatia na hlavnej profesionálnej úrovni, napokon uspel štyrikrát.