Saganov únik či jazda na zadnom kolese: Toto sú TOP momenty z celej Tour!

Peter SaganPeter Sagan Zdroj: SITA

PARÍŽ - Práve skončený 103. ročník Tour de France priniesol veľa cyklisticky silných príbehov a okrem celkového šampióna Chrisa Frooma mal viacero osobností, ktoré si zaslúžia prívlastok - víťazi. Nielen fanúšikovia, ale aj odborníci sa zhodujú, že nad všetkými čnelo duo Froome - Sagan. Ich spoločný dojazd do cieľa a boj o víťazstvo v etape z Carcassonne do Montpellieru vyprovokovalo médiá aj k titulkom typu: Froome a Sagan, dvaja praví šampióni Tour de France! Všeobecne platí, že hrdinom bol každý víťaz etapy a ešte všeobecnejšie, že uznanie si zaslúži každý, kto došiel až do parížskeho cieľa po 3529 km počas 23 dní. Športky vám prinášajú výber zaujímavých momentov z Tour de France 2016 s akcentom na jej najväčšie osobnosti.

Sagan bol dúhový, žltý, najbojovnejší a v Paríži piaty raz zelený

Ak mal niekto obavy, ako zvládne Tour de France v dúhovom drese majstra sveta a s víťazstvom na jednej z najväčších jarných klasík vo vrecku, mohol zostať pokojný. Peter Sagan nie je typ športovca, ktorý sa obzerá po okolnostiach a nechá sa nimi ovplyvňovať. Na francúzskych cestách ukázal obrovské individuálne umenie, ale bol aj silnou zložkou svojho tímu Tinkoff. Zopakoval husársky kúsok zo svojej prvej Tour de France spred štyroch rokov, keď triumfoval v troch etapách a pridal aj ďalších päť pódiových umiestnení. Zelený dres víťaza bodovacej súťaže po piaty raz za sebou doviezol do Paríža, čo je z hľadiska histórie druhý najlepší výsledok. Tentoraz k nemu pridal aj tri dni v žltom drese lídra pretekov, z pohľadu slovenskej cyklistiky novinka a historický počin. Sagan bol takpovediac všade. Nechýbal v boji o víťazstvo v koncovkách rovinových, aj tých mierne zvlnených etáp, ale dlhé kilometre odtiahol vpredu aj vo vysokých kopcoch, aby pomohol svojím tímovým kolegom - Rafalovi Majkovi k bodkovanému dresu víťaza vrchárskej súťaže a Romanovi Kreuzigerovi k celkovému umiestneniu v najlepšej desiatke. Vrcholný kúsok žilinský rodák predviedol v 11. etape z Carcassonne do Montpellieru (162,5 km), keď 12 km pred cieľom spolu s kolegom z tímu Maciejom Bodnarom využili moment zaváhania pelotónu a v bočnom vetre vyprovokovali miniúnik, v ktorom potiahli za sebou aj Christophera Frooma a Gerainta Thomasa. Diváci v Montpellieri videli vskutku nevídaný boj o etapové víťazstvo v podaní lídra celkového poradia s prvým mužom bodovacej súťaže. Zo súboja žltého so zeleným mužom pelotónu vyšiel ako víťaz lepší šprintér. Sagana za jeho neutíchajúcu aktivitu v etapách odmenilo vedenie pretekov červeným číslom pre najbojovnejšieho pretekára pelotónu. Keď si ho v nedeľu večer preberal pod parížskym Víťazným oblúkom, cyklistický svet zrejme nezapochyboval, že je v správnych rukách.

Froome komplexnejší ako kedykoľvek predtým

Tretím víťazstvom na Tour de France sa zaradil po boku legiend Grega Lemonda či Louisona Bobeta. Jeho aktuálny triumf bol v čomsi odlišný od predchádzajúcich dvoch. Z hľadiska jeho aktivity v pelotóne počas celých troch týždňov náročných pretekov bol ešte zaslúženejší a komplexnejší. Froome úspešne zaútočil v cieľovom zjazde v Bagnéres-du-Luchon, bil sa o víťazstvo na rovine z úniku v Montpellieri, za pomoci tímových kolegov kontroloval situáciu v kopcoch a tradične ukázal silu v časovkách. Okrem toho musel bojovať aj s okolnosťami, ktoré mu nezahrali do kariet. Pod Mont Ventoux odhodil nepojazdný bicykel a v panike na úzkej ceste chvíľu dokonca bežal do cieľa, o niekoľko dní neskôr pod Mont Blancom zasa po ďalšom páde došiel do cieľa na požičanom bicykli od tímového kolegu. Froome ukázal aj ľudský rozmer, keď odsúdil teroristický útok v Nice a pobavil internetový svet sotením do jedného z kolumbijských priaznivcov, ktorý okolo neho prebehoval s vlajkou nebezpečne blízko. Neskôr sa za to ospravedlnil, hoci bol v práve. Froome v 31 rokoch dozrel na veľkého šampióna a v záverečnej reči v Paríži odkázal svetu, žeby sa na svoje obľúbené preteky chcel vrátiť ešte zo päť či šesťkrát.

Britskí cyklisti získali 7 etáp a 2 tričká

Až sedem z celkového počtu 21 etáp sa skončilo korisťou cyklistov z Veľkej Británie. Pritom predstavitelia tradičných veľmocí Španieli a Francúzi sa museli uspokojiť s jedným víťazstvom a Taliani skončili Tour dokonca s nulou na konte etapových vavrínov. O štyri víťazné šprintérske koncovky sa postaral Mark Cavendish (1., 3., 6. a 14.), ktorý sa celkom nečakane vrátil na pozíciu špurtérskeho kráľa pelotónu a počet etapových triumfov na slávnych pretekoch zaokrúhlil na tridsať. Dve víťazstvá pridal celkový šampión Chris Froome (8. a 18.) a jedno Stephen Cummings, ktorého víťazného sólo do pyrenejského Lac de Payolle v 7. etape patrilo k vrcholným kúskom tohtoročnej Tour de France. K tromfom Britov na TdF 2016 nečakane patril aj Adam Yates. Ešte nie 24-ročný pretekár tímu Orica-BikeExchange síce neskončil ani v jednej z etáp na pódiu, ale bol stále vpredu, keď sa dialo niečo dôležité. Celkovo napokon skončil štvrtý a s prehľadom ukoristil triumf v súťaži jazdcov do 25 rokov.

Adam Yates a Chris Galéria fotiek (5) Zdroj: SITA

Van Avermaet viedol s najvyšším náskokom

Tento nenápadný Belgičan s klasikárskym poňatím sa 3. apríl na pretekoch Okolo Flámska rozplakal, keď sa ocitol v ťažkom páde a neskoršia diagnóza znela zlomená kľúčna kosť. O mesiac a pol neskôr už bol na pretekoch Okolo Kalifornie a o ďalšie dva v 5. etape Tour de France do Le Lioran predviedol parádne sólo s víťazným náskokom 2:34 min. V celkovej klasifikácii sa obliekol do žltého dresu s výrazným náskokom 5:11 min pred Francúzom Julianom Alaphilippom, ktorý o dva dni neskôr zvýšil na 6:36 min. Bol to vôbec najvyšší odstup od druhého pretekára na trase tohtoročnej TdF.

Tinkoffu vyšiel záložný plán

Keď Alberto Contador počas náročnej pyrenejskej previerky z Vielha Val d'Aran do Arcálisu v Andorre zdrvený zosadol z bicykla, zdalo sa, že tímová stratégia Tinkoffu je v troskách. Ich líder, ktorý mal Frooma "nakopať do zadku", nevydržal ani do polovice pretekov... Potom však prišli jednoznačné pokyny - popri avizovanom útoku na zelený dres snaha získať aj bodkovaný pre najlepšieho vrchára a dostať svojho človeka do najlepšej desiatky celkového poradia. Ruskému milionárovi Olegovi Tiňkovovi na jeho (údajne) poslednej Tour de France napokon tento záložný plán vyšiel dokonale. Peter Sagan s historicky rekordným náskokom ovládol bodovaciu súťaž, Rafal Majka sa stal kráľom kopcov a Roman Kreuziger aj za výdatnej pomoci Sagana napokon prekĺzol do najlepšej desiatky celkového poradia. Faktom však zostáva, že Alberto Contador triumf na Tour de France pre Olega Tiňkova už nikdy nezíska. Extravagantný Rus na minimálne niekoľko rokov končí v cyklistike a Contador sa v 33 rokoch upísal tímu Trek-Segafredo.

Pantano bol majstrom zjazdov v Alpách

Kolumbijčan z tímu IAM Cycling má za sebou skvelé vystúpenie na Tour de France. Nejde ani tak o jeho celkové 19. miesto, ako skôr o odvážnu jazdu v druhej polovici pretekov, keď preukázal skvelé schopnosti v technicky náročných zjazdoch. Pantano sa stal víťazom 15. etapy s cieľom v Culoze, keď vyfúkol triumf Poliakovi Rafalovi Majkovi a významným spôsobom režíroval aj kráľovskú alpskú etapu s cieľom v Morzine, keď ho v záverečnom krkolomnom zjazde predstihol iba Španiel Ion Izaguirre. Pantano vyjazdil svojmu švajčiarskemu tímu nemalé prémie aj za celkovú tretiu priečku v súťaži o najlepšieho vrchára.

Romain Bardet - záchranca Francúzov

Až do 19. etapy čakalo cyklistické Francúzsko na svojho víťaza. Dočkalo sa zásluhou Romaina Bardeta z tímu Ag2r La Mondiale, ktorý na vrchole Saint-Gervais Mont Blanc bol o 23 sekúnd skôr ako španielsky veterán Kaťuše Joaquín Rodríguez. Bardet sa posunul z dovtedy piatej na druhú priečku celkového poradia a zotrval tam až do konca pretekov. Suverénneho Chrisa Frooma ohroziť nemohol, ale z jeho takzvaných vyzývateľov preukázal najviac odolnosti v kopcoch a ako jeden z mála jazdcov dokázal svoj výkon stupňovať ku koncu pretekov. Z 22. miesta po 3. etape sa už len posúval vyššie až napokon skončil tesne pod vrcholom.

Dumoulin víťazil do kopca aj proti času

Holandský cyklista Tom Dumoulin po páde v 19. etape nedokončil Tour de France 2016, ale v pretekoch zanechal výraznú stopu. Dumoulin s prehľadom vyhral 9. etapu s cieľom na vrchole Arcális vo výške 2240 m v Andorre ako aj trinástu etapu, ktorou bola časovka na 37,5 km z Bourg-Saint-Andéol do La Caverne du Pont-d'Arc. Skvelým spôsobom sa ukázal aj v horskej časovke zo Salanches do Megéve (17 km), kde skončil druhý za Froomom. Aktuálne zranenie - zlomenina ľavého predlaktia - ohrozuje Dumoulinovu účasť na OH 2016 v Riu de Janeiro, kde mal byť jedným z najväčších favoritov na triumf v časovke.

Viac o téme: Tour de France Peter Sagan