Čierny deň pre domácu krajinu: Brazílske športovkyne totálne pohoreli

Brazílčanky nečakane vypadli už v štvrťfinále volejbalového turnajaBrazílčanky nečakane vypadli už v štvrťfinále volejbalového turnaja Zdroj: SITA

RIO DE JANEIRO - Brazília zažila v utorok na olympiáde v Riu de Janeiro čierny deň v ženských kolektívnych športoch. Favorizované domáce tímy vypadli z boja o zlaté medaily vo futbale, volejbale i hádzanej.

Legendárna Maracana v utorok stíchla. Domáce futbalistky v semifinále futbalového turnaja vypadli so Švédskom, hoci mali počas celého duelu i v predĺžení jasnú hernú i streleckú prevahu. Nedokázali však premeniť ani jednu z vyložených šancí a Švédkam defenzívna taktika vyšla rovnako ako vo štvrťfinále proti obhajkyniam titulu Američankám. Švédky vyhrali po bezgólovom 120-minútovom priebehu až na jedenástky 4:3. V rozstrele ich podržala brankárka Hedvig Lindahlová, postupový gól strelila hráčka parížskeho St. Germain Lisa Dahlkvistová. Vo finále sa stretnú s Nemeckom.

Sklamaná kapitánka Marta po Galéria fotiek (6) Zdroj: SITA
Brankárka USA Hope Solová po vypadnutí so Švédskom nazvala súperky "bandou zbabelkýň", pretože severanky vraj nemali záujem hrať otvorenú partiu a spoliehali sa iba na náhodné odkopávanie lôpt. Sklamané Brazílčanky až tak ďaleko v kritike nezašli. "Švédky stáli vzadu a hrali defenzívu so všetkými jedenástimi hráčkami pred vlastnou bránkou. Ale každý tím hrá to, na čo má. Nenazvala by som to zbabelým prístupom, ale pravdou je, že to bola čistá defenzíva. Žiaľ, nedokázali sme ju prekonať. Taktika im dnes vyšla, taký je futbal. Teraz sa musíme zamerať aspoň na zisk bronzu," hodnotila priebeh duelu brazílska brankárka Barbara.

Ešte väčším šokom bolo vypadnutie brazílskych volejbalistiek, ktoré prehrali vo štvrťfinále s Čínou po dvojhodinovej dráme 2:3. Nedosiahnu tak na zlatý hetrik po triumfoch na OH 2008 v Pekingu i 2012 v Londýne. Predtým domáce v piatich dueloch v základnej skupine nestratili ani set a do vyraďovačky išli suverénne z prvého miesta. Naposledy chýbali Brazílčanky v semifinále na OH 1988 v Soule. Číňanky sa teraz v boji o finále stretnú s Holandskom. "Je mi to ľúto a chcem sa celej Brazílii ospravedlniť," smútila nahrávačka Dani a jej spoluhráčka Libera Léia pridala: "Cítime čistý smútok. Chceli sme pred domácim publikom vyhrať všetko a je to preč. Je ťažké teraz o tom hovoriť."
Brazílčanky nečakane vypadli už Galéria fotiek (6) Zdroj: SITA
 K utorňajším sklamaniam sa pridali aj hádzanárky Brazílie. Vo štvrťfinále až nečakane hladko prehrali s Holanďankami 23:32, keď absolútne nezvládli druhú polovicu zápasu. Majsterky sveta z roku 2013 tak dosnívali sen o najlepšom výsledku na olympijských hrách v histórii, rovnako ako v Londýne skončili svoju púť medzi najlepšou osmičkou. Holandsko sa v semifinále stretne s Francúzskom.