Sagan medailovú zbierku Slovenska nerozšíril: Tourminátorovi v Riu hviezdy nepriali

Peter SaganPeter Sagan Zdroj: SITA

RIO DE JANEIRO - Švajčiar Nino Schurter sa stal olympijským víťazom v pretekoch cross country v horskej cyklistike v Riu de Janeiro. Jeho víťazný čas bol 1:33:28 h. Sedemnásobný majster sveta po striebre z Londýna 2012 a bronze z Pekingu 2008 sa konečne dočkal najväčšieho úspechu. Striebornú medailu si s odstupom 50 sekúnd vybojoval český reprezentant Jaroslav Kulhavý, ktorý neobhájil titul z Londýna. Bronz patrí Španielovi Carlosovii Colomovi (+1:23).

Slovenský reprezentant Peter Sagan nebol klasifikovaný. Pred šiestym zo siedmich okruhov ho stiahli z trate, keďže ho súperi dostihli o jedno kolo. Sagan bol vtedy na 37. priečke s odstupom 9:30 min na lídra pretekov. Po skvelom úvode, keď sa zaradil do prvej skupiny k favoritom, Sagana pribrzdil defekt na konci prvého okruhu a neskôr ešte jeden a s narastajúcom časovým mankom neskôr výrazne zaostal. V Riu sa jazdilo na technicky náročnom okruhu s viacerými stúpaniami aj prírodnými prekážkami s celkovou dlžkou 34,5 km.

Dvadsaťšesťročný Sagan bol posledným slovenským športovcom, ktorý sa predstavil v súťaži na Hrách XXXI. olympiády. Celková slovenská medailová bilancia sa teda zastavila na súčte 2 zlaté a 2 strieborné medaily.

Peter Sagan štartoval z najmenej výhodnej 50. pozície, ale úvodný vyše polkilometrový úsek pri nájazde do terénu zvládol výborne. Veľmi rýchlo sa posunul do prvej desiatky a po polovici prvého zo siedmich 4,85 km dlhých okruhov už figuroval na treťom mieste za švajčiarskym favoritom Schurterom a Talianom Marcom Aureliom Fontanom. Pri prejazde cieľom prvého kola už bol lídrom Čech Kulhavý a Sagan o čosi klesol. S odstupom 3 sekúnd bol siedmy, ale stále členom prvej skupiny. Ešte pred koncom prvého kola však slovenského reprezentanta postihol defekt na prednom kolese a prepadol sa až do polovice štartovného poľa. Na medzičase na 8,2 km (1 1/2 okruh) bol na 28. priečke s mankom 1:56 min na lídra Schurtera. Potom sa začala Saganova stíhacia jazda, ale jeho odstup od najlepších narastal. V polovici tretieho kola (13. km) už bol na 22. pozícii s mankom 2:44 na Kulhavého. Medzitým však znova "pichol" koleso a opäť stratil cenné sekundy tým, že musel bežať do depa po náhradné koleso. To bol definitívny koniec jeho ambícií v olympijských pretekoch. Jediný Slovák na trati po prejazde 4. kolom klesol na 41. priečku vyše 8 minút za Kulhavým. Vpredu sa o víťazovi rozhodlo v šiestom okruhu, keď sa Schurter vzdialil Kulhavému a neohrozene pedáloval smerom k olympijskému zlatu. Pred šiestym okruhom bol Sagan na 37. pozícii a v cieli ho napokon neklasifikovali, lebo ho súperi dostihli o celý jeden okruh.

"Bol som celkom dobre v prvom kole zaradený. Keď sme prešli depom a končili prvé kolo, tak som pichol presné koleso. Tým, že to bolo za depom, tak som polovicu okruhu musel ísť s pichnutým kolesom. V kopci sa to ešte dalo, ale v zjazde som stratil veľmi veľa. S defektom sa nedá jazdiť dobre a preto som aj veľa behal. Po výmene kolesa som dúfal, že môžem zajazdiť do prvej desiny. Potom som však opäť pichol predné koleso a najhoršie bolo, že zase až za depom. Snažil som sa bojovať, ale mal som veľkú stratu a dopadlo to tak ako dopadlo. Jeden deň je dobrý, iný zase zlý. Taký je šport," povedal Sagan po pretekoch.

Peter Sagan Galéria fotiek (13) Zdroj: SITA

Víťaz troch etáp na tohtoročnej Tour de France, ale aj prestížnej jarnej klasiky Okolo Flámska P. Sagan sa mal pôvodne v Riu predstaviť v cestných pretekoch s hromadným štartom, kde je úradujúcim majstrom sveta. Po zvážení všetkých alternatív (náročnosť okruhu, skorý termín pretekov už v sobotu 6. 8.), sa 26-ročný Žilinčan rozhodol, že to vyskúša v cross-country, kde bol kedysi ako junior úspešný a rozbiehal svoju neskôr mimoriadne úspešnú kariéru na ceste. Slovenský zväz cyklistiky vyhovel Saganovmu neštandardnému želaniu s výmenou miesteniek v cestnej a horskej cyklistike.

Horská cyklistika - cross country - muži:

Horská cyklistika - cross country - muži: 1. Nino Schurter (Švaj.) 1:33:28 h, 2. Jaroslav Kulhavý (ČR) +50 s, 3. Carlos Coloma (Šp.) +1:23 min, 4. Maxime Marotte (Fr.) +1:33, 5. Jhonnatan Botero-Villegas (Kol.) +2:16, 6. Mathias Fluckiger (Švaj.) +2:24, 7. Luca Braidot (Tal.) +2:57, 8. Julien Absalon (Fr.) +3:15,...35. Peter Sagan (SR) -1 kolo

Viac o téme: Peter Sagan